Naujų vaistų prieinamumą, kaip žinia, lemia daugybė skirtingų veiksnių, tokių kaip rinkos dydis, valstybės ekonominiai rodikliai, lemiantys finansines galimybes, taip pat farmacinių kompanijų nustatytos vaistų kainos. Atliekant sveikatos technologijų vertinimą, siekiama nustatyti, ar naujas vaistas yra efektyvesnis, tiek pat efektyvus ar galbūt net mažiau efektyvus nei esamos alternatyvos.
Sveikatos technologijų vertinimo specialistai turi įvertinti ne tik vaisto gydomąjį, bet ir galimą šalutinį poveikį, taip pat poveikį paciento gyvenimo kokybei ir vaisto vartojimo būdus.
Sveikatos technologijų vertinimas tapo svarbia įrodymais grindžiamo sprendimų priėmimo dalimi sveikatos srityje. Lietuvoje jis yra atliekamas nuo 2020 metų – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba atlieka kompensavimui teikiamų vaistų paraiškų vertinimą. Pastaruosius porą metų VVKT buvo itin kritikuojama dėl didelės vertinimo laukiančių paraiškų eilės ir pernelyg lėto paraiškų vertinimo proceso. Šiuo metu situacija yra reikšmingai pasikeitusi. Nuoseklaus darbo rezultatas – kasmet trumpėjantis paraiškos vertinimo trukmės laikas bei šį rudenį panaikinta buvusi vertinimo laukiančių paraiškų eilė. O tai reiškia, kad pacientams svarbūs sprendimai bus priimami greičiau.
Pacientai vaistų sulauks greičiau
Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas teigia, kad vaistų vertinimo eilės panaikinimas – ilgo ir nuoseklaus darbo rezultatas, kuris atveria galimybes pacientams greičiau sulaukti reikiamų vaistų.
„Pradėjus kadenciją, radome padėtį, kai vaistų vertinimas buvo praktiškai sustojęs, kas stabdė naujų vaistų atėjimą į Lietuvos rinką ir įtraukimą į kompensuojamų vaistų sąrašus. Per kelis metus pavyko ne tik normalizuoti situaciją, tačiau ir įvertinti daugiau paraiškų, nei buvo eilėje. Už tai esu dėkingas kolegoms iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos. Dabartinė situacija leidžia tikėtis, kad nuo šiol vaistų vertinimo procesas paspartės, o reikalingi vaistai greičiau pasieks pacientus“, – sako ministras.
Anot Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovės Dovilės Marcinkės, nepaprastai džiugu, jog kasmet didėja įvertinamų paraiškų skaičius, taip pat mažėja vidutinė paraiškų vertinimo trukmė.
„Išanalizavus pastarųjų trejų metų duomenis matyti, kad 2022 metais vidutinė vaistinių preparatų vertinimo trukmė buvo 18,7 mėnesių, 2023 metais vidutinė vertinimo trukmė buvo trimis mėnesiais trumpesnė (16,8 mėnesių), o per pirmąjį 2024 metų pusmetį įvertintų paraiškų vidutinė trukmė sutrumpėjo dar trimis mėnesiais (13,9 mėnesių).
Taip pat matyti ir teigiama 2021-2024 metais įvertintų paraiškų skaičiaus dinamika: 2021 metais buvo gautos 43 paraiškos, o įvertintos tik 9, tai buvo pats sudėtingiausias laikas, kai skyriuje dramatiškai sumažėjo vertinimą atliekančių specialistų. 2022 metais buvo gautos 46 paraiškos, o įvertintos – 28, tuo tarpu 2023 metais buvo pasiekta geriausių rezultatų, gauta 51 paraiška, o įvertintos 65 paraiškos“, – teigia D. Marcinkė. Tarnybos vadovė atkreipia dėmesį, kad suminis 2023-2024 metais įvertintų paraiškų skaičius viršija pateiktų paraiškų skaičių: gautos 77 paraiškos, o įvertintos 95 paraiškos.
Visą informaciją apie įvertintas paraiškas galima rasti skaitmeniniame paraiškų stebėsenos ir paraiškų vertinimo eigos viešinimo įrankyje (jį rasite paspaudę šią nuorodą). Įrankis leidžia pareiškėjams ir kitiems paraiškų vertinimo proceso dalyviams stebėti paraiškų vertinimo procesą realiu laiku ir analizuoti paraiškų vertinimo eigos dinamiką nuo naujos Sveikatos technologijų sistemos įdiegimo pradžios.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!