Pacientai pašiurpę: ligoninėje žmonės dalijosi dušu su mirusiaisiais

Biržų ligoninės pacientus bei jų artimuosius ištiko šokas, kai paaiškėjo, kad jiems reikia dalytis viena dušo patalpa su mirusiaisiais. Po incidento kai kurie sako nebenorintys ten praustis.

Ligoniai, kurie skubiai buvo išprašyti iš vonios, už durų išvydo ant vežimėlio gulintį mirusįjį. Jį medikams įvežus į vonios patalpą ir ten palikus, durys buvo užrištos tvarsčio gabalu.

Pasikeitė vietomis su lavonu

Biržų ligoninės ketvirtajame aukšte esančiame Vidaus ligų skyriuje gydoma daug pacientų. Daugelis jų kamuojami sunkių lėtinių ligų ir yra garbaus amžiaus. Tad jiems dažnai padeda susitvarkyti artimieji.

Vieną liepos sekmadienį, apie 12 valandą, į skyriuje esantį vienintelį dušą moteris nuvedė savo sergančią mamą nusiprausti. Besiprausiant į vonios duris kažkas pradėjo belstis. Už durų stovinčios ligoninės personalo darbuotojos liepė kuo skubiau išeiti iš dušo.

Susijaudinusios moterys skubėjo baigti prausimosi procedūras. Senolė iš vonios patalpos išėjo ne tik šlapia, bet ir su išvirkščiai aprengtais marškiniais.

Tačiau didžiausias netikėtumas jų laukė išėjus į koridorių. Prie dušo stovėjo vežimėlis su uždengto žmogaus kūnu. Kaip suprato, tai buvo miręs žmogus. Išėjus pacientei ir lydinčiajai, ratinius neštuvus į vonios patalpas įstūmė trys personalo darbuotojos. Ligoniai jas apibūdino kaip tas, kurios „ir lašines stato, ir valgyti dalija“.

Įvykį stebėjo palatose buvę pacientai. Staiga viena personalo darbuotoja susigriebė, kad palatų durys pravertos, ir puolė jas uždarinėti. Kadangi ligoninėje karšta, palatų duris ligoniai palieka atviras, kad jos šiek tiek prasivėdintų.

Ištiko šokas

Įvykį mačiusius pacientus ir jų artimuosius ištiko šokas. Pirma mintis buvo ta, kad personalo darbuotojai mirusįjį į vonią įstūmė, kad jį nupraustų. Viena jauna pacientė sakė planavusi eiti maudytis po senolės. Tačiau savo planus ji pakeitė.

Savo mamos, kaip planavo, vakare nebevežė maudyti ir kitos pacientės artimieji.

Palatose buvę ligoniai svarstė, kaip jiems reikėtų elgtis. Jei velionis buvo prausiamas vonioje, tai kaip reikės po to eiti maudytis. Juk vonios patalpa po to neišdezinfekuota.

REKLAMA

Kitos svarstė, kad mirusiuoju rūpinęsi personalo darbuotojai vėliau ta pačia apranga ir vaistus leidžia, ir maistą nešioja. O tai jau ne tik nemalonu, bet ir nehigieniška.

„Mūsų nestebina, kad tualete nėra popieriaus. Bet kai gyvieji ligoninėje turi dalytis vietą su mirusiaisiais, darosi baisu. Įsivaizdavome, kad jie sutvarkomi kitose patalpose“, – kalbėjo į redakciją kreipęsi žmonės.

Kiek laiko vonios patalpoje buvo miręs žmogus, ligoninėje besigydantys žmonės ir jų artimieji negalėjo pasakyti, nes jų palatos durys buvo uždarytos. Tačiau popiet vonios patalpos durys buvo pritvirtintos marlės gabalu, kad nesidarinėtų. Į dušą niekas iš ligonių tą vakarą ir nebeėjo.

Įstūmė laikinai

Pirmadienį Biržų ligoninės direktorius, gydytojas Petras Bimba buvo ką tik grįžęs į darbą po atostogų. Jis neneigė, kad žurnalistės klausimai nuo ryto sugadino jam nuotaiką. Direktorius skubėjo aiškintis, kas ten Vidaus ligų skyriuje nutiko. Skyriaus vedėja Vida Gasiūnienė šiuo metu atostogauja, ją pavaduoja gydytoja Renata Vaičiulienė.

Vėliau gydytojas Petras Bimba paaiškino, kad įvyko nesusipratimas. Anot jo, miręs pacientas tikrai nebuvo prausiamas, tik įstumtas į vonios patalpą ir kurį laiką ten laikytas.

Pasak ligoninės vadovo, tądien skyriuje vienas po kito mirė du ligoniai. Pagal įstatymą mirusysis dar dvi – tris valandas turi būti laikomas skyriuje, po to pervežamas į pataloganatominį skyrių. Šis skyrius yra kitoje patalpoje, šalia ligoninės.

Palatoje velionio laikyti nebuvo galimybės, nes šalia gulėjo kiti pacientai. Buvo savaitgalis, daug lankytojų.

Tuo metu patalpa, kurioje laikomi mirusieji, buvo dezinfekuojama. Todėl personalo darbuotojai velionį patalpino į vonios kambarį. Pasak P. Bimbos, tai truko neilgai, keliolika minučių, kol kita patalpa buvo sutvarkyta.

„Gal tik negerai išėjo, kad besiprausiančią pacientę išskubino iš vonios. Nepatogu prieš žmones, jie taip jautriai sureagavo. Bet ligoninėje mirusiųjų tikrai neprausia. Jie iš dalies aptvarkomi dar lovoje“, - kalbėjo P. Bimba.

REKLAMA

Įstaigos vadovo paklausus, ar yra vonios patalpoje užraktas, kad koks nors pacientas įėjęs į patapą, kur guli lavonas, neišsigąstų. Iš pradžių direktorius sakė, kad yra. Bet paklausus, kodėl durys buvo užrištos marle, jis pažadėjo aiškintis.

Ritualinės paslaugos neteikiamos

Biržų rajono savivaldybės gydytoja Aušra Kunčienė teigė, kad pagal įstatymus mirusysis negali būti plaunamas ligoninėje.

„Tai yra ritualinė paslauga. Tokios paslaugos pagal įstatymą ligoninėje neatliekamos“, - sakė savivaldybės gydytoja.

Jos žiniomis, sekmadienį ligoninės Vidaus ligų skyriuje vienas po kito mirė trys ligoniai. Kurį laiką mirusieji paprastai laikomi basoninės patapoje. Ji buvo valoma, todėl kurį laiką velionis buvo įstumtas į vonios patalpą.

Mirusieji, pasak A. Kunčienės, ligoninės darbuotojų sutvarkomi minimaliai – jiems užmerkiamos akys, išimami kateteriai ir t. t.

Vicemerė nustebinta

Už sveikatos apsaugos sritį atsakinga Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė, išgirdusi apie situaciją ligoninėje, neslėpė, kad tai ją labai nustebino.

„Labiausiai gaila, kad liapsusai daromi ne kokiuose nors strateginiuose dalykuose, bet visai lygioje vietoje. Manau, tai pirmiausia atskirų žmonių požiūrio ir neišmanymo klausimas“, – svarstė vicemerė.


Rašyti komentarą...
A
Ausra
2019-07-30 12:38:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Dirbu pati slaugos ligonineje.ir mirtis yra visuomet.tai cia nieko tokio kad duse buco numires zmogus .buna numirsta per diena keli.ir zvakes degam.ir prausiam.ir kalbam maldas.tai zmogiska.galvojate namuose niekas niekad nemirsta.mirsta ir vonioj.ir kambary ir tt.tai kaip tada gyvent.juk mes zmones.toks pats kunas ar gyvo ar mirusio.ar gaila kad pabuvo duse.as palaikau ligonine.nes pati zinau kaip namuose mire mano vyras ir iki siol gyvenu ir tt.nera namu kad nebutu kas mire.o jei yra.tai vistiek kazkada mirs.tad nedarykime tragediju.geriau pasimelskite uz mirusio vele.
Atsakyti
-10

p
pilietė
2019-07-30 14:23:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
ar miręs žmogus šiukšlė, kad po jo į patalpą negalit užeit? pagarba darbu apkrautam personalui ,kuriam visi tik reikalavimus kelia
Atsakyti
-3

A
Ausra
2019-07-30 13:22:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mat kaip nuvertina zmones valytojas.dziaukites kad ju is vis yra.dar jos daugiau dirba nei kiti uz mazas algas.atrodo kad jums namuose uzpakalius valo tarnai.juokinga.pats valai ir valgyt darai ir tt.kas to nepatyre nesupranta.turbut ponuos visos lietuvoje.kad valytojas zemina.geda.
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (30)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų