• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės personalas mano, jog teismas nuteisė nekaltus asmenis

REKLAMA
REKLAMA

Šiauliuose precendento neturintis atvejis – vakar nuo ankstyvo ryto priešais A. Mickevičiaus gatvėje esantį Šiaulių miesto 1-ąjį policijos komisariatą būriavosi Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės personalas. Medikai, slaugytojai ir kiti darbuotojai liejo ašaras, atvykę išlydėti į įkalinimo įstaigą išvežamų trijų už paciento sužalojimą nuteistų medikų.

REKLAMA

Išlydėjo su ašaromis

Keliasdešimt Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės darbuotojų vakar buvo atvykę palaikyti trijų savo kolegų: slaugytojo Andriaus Kalniko, slaugytojo Romaldo Vainausko bei slaugytojo padėjėjo Tomo Pelecko, atvykusių vykdyti Lietuvos apeliacinio teismo sprendimą. Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės slaugytojai ir slaugytojo padėjėjas Šiaulių apygardos teismo, o vėliau ir Lietuvos apeliacinio teismo buvo pripažinti kaltais dėl sunkiai sužaloto paciento Romualdo Š., Nefrologijos skyriuje besigydžiusio dėl sunkaus laipsnio apsinuodijimo alkoholiu. Trims medikams skirtos dvejų metų laisvės atėmimo bausmės.

REKLAMA
REKLAMA

Per medikų išlydėtuves liejosi ašaros. Su nuteistaisiais apkabinimais ir linkėjimais atsisveikindami medikai negalėjo sutramdyti graudulio.

Sustirę medikai priešais komisariatą grąžė rankas tol, kol į pareigūnų mašiną buvo įsodintas paskutinis slaugytojas. Pajudėjus paskutiniam policijos automobiliui, kai kurie kolegos mojuodami tebebraukė ašaras, žadėjo rašyti laiškus į Šiaulių tardymo izoliatorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip negalima palikti“, - skambėjo tokios ir panašios Psichiatrijos ligoninės darbuotojų frazės. Kaip niekad vieningas personalas šiuo metu teberenka pinigus sanitarų gynybai Lietuvos aukščiausiajame teisme. Kai kurie medikai prisipažino net gulantys su malda.

Medikai: žiaurumas vis tiek būtų išlindęs

„Tai yra gerai dirbantys darbuotojai, iš kurių du turi aukštąjį išsilavinimą. Vienas iš jų studijuoja slaugos magistrantūrą. Niekada niekas nėra girdėjęs apie jų polinkį agresijai, charakterio bruožus, jog jie galėtų muštis“, - teigė Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas. Jo nuomone, teismai neturėtų remtis psichoze sergančių ligonių parodymais, kaip vieninteliais nenuginčijamais. „Kodėl nebuvo apklausti kiti tos palatos ligoniai, sergantys kitomis psichozėmis?“ - klausė ligoninės direktorius.

REKLAMA

Su trimis nuteistais sanitarais tekusiai dirbti Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro psichiatrei Jelenai Kuznecovai teismo sprendimus atrodė neįtikimas. „Žiaurumas vis tiek būtų išlindęs. Sanitarais eina dirbti tik savo darbą mylintys žmonės. Jie šito negalėjo padaryti“, - nuomonės, jog trys sanitarai negalėjo sumušti ligonio, laikosi psichiatrė.

REKLAMA

Ji prisimena Psichiatrijos ligoninės darbuotojų nugirstą pokalbį, kai buvo aptarinėjamas neva sumušto paciento Romualdo Š. dingimas. (Romualdas Š. buvo paguldytas į Šiaulių apskrities ligoninės Nefrologijos skyrių, iš kurio pabėgo, vėliau policininkai jį girtą rado prie Kuršėnkelio geležinkelio pervažos ir perdavė medikams atgal į ligoninę, - aut. past.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Darbuotojai aptarinėjo pro langą iššokusį ligonį ir kartu su juo dingusią pižamą. Tuo metu aš labai nusistebėjau, kodėl jie rūpinasi ta pižama“, - prisimena darbuotojų pokalbį psichiatrė. J. Kuznecova parodymų buvo atvykusi duoti ir į aukštesnės instancijos teismą, bet viskas baigėsi tuo, jog jos parodymai byloje nebuvo užfiksuoti. Versija, jog ligonis galėjo susižaloti iškritęs pro langą, buvo atmesta ir Šiaulių apygardos teisme, nors paciento dingimo aplinkybės iš ligoninės medikams atrodo iki galo neištirtos.

REKLAMA

Psichozė gimdo istorijas apie ant šakų tupinčius teisėjus

„Nukentėjusysis negalėjo išeiti pro duris paryčiais, nes skyriaus durys tuo metu būna rakinamos. Pagal teismo sprendimą, tai įvyko vidury dienos, kai skyrius buvo pilnas ligonių, personalo, toje palatoje net durų nėra. Ta palata stebima. Pats baisiausias dalykas, jog teismas remiasi parodymais to žmogaus, kuris tuo metu buvo psichozėje. Tai reiškia, jog ligonis, išėjęs iš tos būsenos, gali prisiminti ir išgalvotus įvykius“, - pasakojo Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės Ūmių būsenų moterų skyriaus vedėjas Arūnas Rimkus. Jis prisiminė ne vieną atvejį, kai tos pačios psichozės, kaip ir byloje pripažintas nukentėjusiuoju kamuojamas žmogus, pasakojo nebūtas istorijas ir buvo įsitikinęs jų tikrumu.

REKLAMA

„Mačiau teisėjus, sėdinčius miške ant šakų, mane teisė. Tai buvo žodžiai žmogaus, kuris net išeidamas iš ligoninės buvo įsitikinęs šios istorijos tikrumu“, - teigė A. Rimkus. Jis neatmeta, jog Romualdas Š. galėjo iškristi pro ligoninės langą ir net patyręs sužalojimų, nukulniuoti gerą kilometrą kelio iki Kuršėnų pervažos.

„Ligoniai tuo metu skausmo gali nejausti ar nesuvokti“, - reakciją į baltosios karštinės metu žmonių patiriamus sužalojimus apibūdino medikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jėgą naudojo tik fiksuojant

Nuteisti medikai teigia, jog jėgą jiems teko panaudoti tik tuo metu, kai ligonis buvo fiksuojamas prie lovos.

„Kasdien 12 valandą visi susirinkdavo pietauti, tuo metu Romualdas Š. agresyviai puolė padėjėją – mušėsi. Romualdą Š. gydęs medikas davė leidimą mums naudoti fizines suvaržymo priemones. Tada mes: Romualdas Vainauskas, Andrius Kalnikas, Tomas Peleckas pririšome pacientą prie lovos. Visa tai matė skyriaus vedėjas, gydantis gydytojas, slaugytojos, nes palata buvo priešais pietaujančiųjų erdvę – vadinama akvariumu, nes visur stiklai – ir visi puikiai matė. Fiksuotos paciento galūnės buvo atlaisvinamos apie 10 valandą vakaro, o mano darbo valandos buvo pasibaigusios, nes tada dirbdavau iki 15.42 val., o vėliau keitėsi pamainos. Pacientas buvo perkeltas į Respublikinę Šiaulių ligoninę įtariant vidinį kraujavimą. Jam buvo atlikta operacija, nuo to viskas ir prasidėjo“, - prisimena prieš ketverius metus įvykusį incidentą R. Vainauskas.

REKLAMA

Istorija taip nesibaigė, pacientas sugalvojo apkaltinti medikus dėl sužalojimo. „Neneigiame, kad tą kartą naudojome fizinę jėgą – tačiau tai darėme maksimaliai tiek, kiek reikia tokiam paciento suvaržymui. Tai, kad mes taikėme fizines suvaržymo priemones grupėje, mus teisia už grupinį nusikaltimą“, - pasakojo R. Vainauskas.

R. Vainausko teigimu, buvo daugybė liudininkų, kurių liudijimai beverčiai, nes teismas manė, kad kolegos medikai suinteresuoti mus ginti.

REKLAMA

Ligos istorijoje – įrašas apie muštynes su pareigūnais

Teismo atstovų pasisakymai dėl byloje apklaustų liudininkų skaičiaus skiriasi. „Liudininkų apklausta buvo tiek, kiek buvo prašoma ir kiek reikėjo. Buvo išklausyta daug žmonių“, - teigė Šiaulių apygardos teismo pirmininko padėjėjas ryšiams su visuomene Vytautas Jončas.

„Mes dirbame su medikais, o ne su sagų fabriko darbuotojais. Kas tuo metu matė, tas ir pasakojo. Buvo apklaustas ir šalia gulėjęs pacientas, kuris nieko neprisimena, nes buvo tokioje būsenoje kaip ir Romualdas Š. O pastarasis teigia viską prisimenantis, tačiau atpažinti manęs nesugebėjo“, - „Šiaulių naujienoms“ pasakojo R. Vainauskas.

Šiaulių psichiatrijos ligoninės Romualdo Š. medicininiame išraše užfiksuotos užuominos, jog jį galėjo sumušti patys pareigūnai. „Pacientas rastas prie Kuršėnų pervažos su pižama. Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai tvirtina, kad ligonis mušėsi su policininkais“, - rašoma eksperto išvadoje. Nagrinėjant bylą ši versija, jog ligonis galėjo būti sumuštas pareigūnų, buvo atmesta kaip nepagrįsta.

REKLAMA
REKLAMA

Apie bylos tyrimą klausėme ir Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroro Mariaus Foko, bet jis atsiliepęs mobiliuoju telefonu tarstelėjo esąs užsienyje ir suskubo atsisveikinti.

Griebtasi vaizdo stebėjimo kamerų

Po trims sanitarams pareikštų kaltinimų Psichiatrijos ligoninėje buvo įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. „Tampa svarbiau ne stebėti ligonius, o žiūrėti, kaip apsiginti nuo kaltinimų. Trys daktarai šiuo metu vaikšto į teismus dėl to, jog neva blogai dirbo, nepagydė ilgai gėrusio ligonio. Toje vietoje einama iki absurdo“, - stebisi A. Rimkus.

Šiuo metu laukiant Lietuvos Aukščiausiojo teismo nuosprendžio, nuteistųjų kolegos rengia oficialius raštus ministerijoms bei kuria kitus pagalbos planus. Trims sanitarams Šiaulių tardymo izoliatorius – tik laikinas prieglobstis, vėliau jie bus išvežti į kitą įkalinimo įstaigą. Ar konvojavimo mašina pasuks link Lukiškių ar kur kitur, kol kas nežinoma ir patiems nuteistiems medikams.

Asta VOLKOVAITĖ,

Lina ABROMAVIČIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų