Šiais mokslo metais egzamino užduotys bus rengiamos pagal atnaujintoje programoje numatytus reikalavimus. Geriausiems rezultatams pasiekti mokiniai turės būti pasiekę ne B2 kalbos mokėjimo lygį, kaip anksčiau, o B2+.
Taigi turės kalbėti sklandžiau ir spontaniškiau, aktyviau dalyvauti dialoge įvairiomis temomis ir reaguoti į pašnekovų pastabas, gebėti išreikšti savo nuomonę ir išsamiau ją pagrįsti tiek žodžiu, tiek raštu.
Tiesa, pirmąją egzamino dalį mokiniai jau laikė vienuoliktoje klasėje, kaip tarpinį atsiskaitymą. Likusi dalis numatyta šių mokslo metų pabaigoje.
Kadangi mokiniai jau šiais mokslo metais pirmą kartą laikys sunkesnį egzaminą, laiko pasiruošti jiems gali ir neužtekti, sako Kauno inžinerijos licėjaus anglų kalbos mokytoja ir direktoriaus pavaduotoja Laura Papievienė.
Su reforma paskubėta: „Kiekvienam mokiniui pasiruošti neįmanoma“
„Pasiruošimui turėtų būti duodamas ilgesnis laiko tarpas, mokiniai dabar turės skirti didesnį dėmesį anglų kalbos egzaminui pasiruošti“, – pažymi anglų kalbos mokytoja.
Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos vadovas Dainius Žvirdauskas paantrina, jog švietimo reformų projektuotojai nuolat skuba su pokyčiais, todėl pritrunka laiko prie jų prisitaikyti.
Jo manymu, reikėtų bent vieneriems metams atidėti egzamino užduočių keitimą, kad mokiniai ir mokytojai spėtų prisitaikyti ir pasiruošti, antraip tai gali pakenkti mokinių rezultatams.
„Kai ateina naujovės, kiekvienam mokiniui pasiruošti neįmanoma, tik gabesni mokiniai gali greitai prisitaikyti, bet yra ir vidutinių, silpnesnių gebėjimų mokinių, kuriems reikia daugiau laiko, kurio jie neturi“, – paaiškina D. Žvirdauskas.
Pakenks mokiniams, žadantiems susiimti tik šiemet
Staigūs pokyčiai gali pakenkti ir paskutiniais metais susiimti nusprendusiems mokiniams, tikina Lietuvos anglų kalbos mokytojų asociacijos vadovė Kristina Urbonienė.
Mokantis ne tik egzaminui, bet ir tam, kad žinios pasitarnautų gyvenime, pasak jos, reikia atkreipti dėmesį į audiovizualinio teksto kūrimą ir komunikavimą virtualioje erdvėje, kad mokiniams būtų aišku ir įdomu.
Kadangi mokinius įtraukiančios praktikos dar nėra įprastos, pedagogai savarankiškai imasi jas įtraukti į mokymo procesą ir medžiagos mokymui ieško patys.
NŠA: su anglų kalbos bendruomene buvo suderinta
2022 m. buvo atnaujintos visų dalykų bendrosios ugdymo programos, tarp jų ir pirmosios bei antrosios užsienio kalbos programos, orientuojantis į gyvenime būtinų kompetencijų įgijimą ir stiprinimą.
„Su anglų kalbos mokytojų bendruomene buvo svarstyta, kad vieno kalbos mokėjimo lygio egzaminas daug objektyviau patikrina mokinių kalbines kompetencijas“, – atsakyme naujienų portalui tv3.lt rašo Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA).
Taip pat pamini, kad pagal atnaujintas bendrąsias programas kalbų mokėjimo lygio reikalavimai kyla nuosekliai. Mokiniai turi 2 metus įgyti B1 ir B1+ kalbos mokėjimo lygį ir 4 metus pasiekti B2 ir B2+ lygius.
7-8 klasėje mokiniai įgyja B1 kalbos mokėjimo lygį, o štai nuo 9 iki 10 klasės mokiniai mokosi, kad pasiektų B1 ir B1+ kalbos mokėjimo lygius, o likusiose 11-12 siekia B2 ir B2+ lygio.
B2 lygio įtvirtinimui III gimnazijos klasėje skiriamos 108 valandos, jo pastiprinimui iki B2+ IV gimnazijos klasėje skiriamos 102 val. per mokslo metus. Papildomų anglų kalbos pamokų nėra numatyta.
Daugumoje ES šalių baigdami mokyklą mokiniai būna pasiekę pirmosios užsienio kalbos B2 mokėjimo lygį. Rekomendacijas dėl poreikio organizuoti vieno kalbos mokėjimo lygio egzaminą ir orientuotis būtent į B2 / B2+ lygį Lietuvai yra pateikę tarptautiniai ekspertai.
Naujovė egzamine: reikės pakomentuoti duomenis
Vienuoliktokų laikytą anglų kalbos egzamino pirmąją dalį sudarė B2 lygio klausymo ir skaitymo užduotys. Pasikeitė tai, kad šios užduotys pateikiamos elektroniniu formatu.
Antrąją egzamino dalį mokiniai laikys 12-oje klasėje. Ją sudarys B2+ lygio kalbėjimo ir rašymo dalys. Kalbėjimo dalies struktūra nesikeičia, t. y. lieka monologo ir dialogo užduotys.
Rašymo dalį sudarys trys užduotys: pusiau oficialus laiškas, rašinys (esė) ir – naujovė – duomenų komentavimas. Ši dalis vyks tradiciniu būdu.
O pirmosios užsienio (anglų, prancūzų, vokiečių) kalbos egzamino struktūra išliks tokia pati, jį sudarys 4 dalys: kalbėjimas, klausymas, skaitymas, rašymas. Dalis egzamino vyks elektroniniu, dalis – tradiciniu būdu.
Tačiau užduotys atitiks atnaujintą ugdymo programą bei Europos kalbų mokymosi, mokymo ir vertinimo matmenyse išdėstytus B2/B2+ mokėjimo lygio reikalavimus, o mokiniai egzamino dalis laikys per dvejus metus, paaiškino NŠA.
Tarpiniai atsiskaitymai praeitąmet pasisekė neblogai
Per šių metų brandos egzaminų sesiją abiturientai paskutinį kartą laikė valstybinį anglų kalbos egzaminą pagal ankstesnę programą, todėl ir egzaminą sudarė atitinkamai 40 proc. B1 lygio ir 60 proc. B2 lygio užduočių.
Nuo praėjusių mokslo metų pasikeitus brandos egzaminų sistemai, anglų – kaip ir kitų užsienio kalbų – valstybinis brandos egzaminas buvo padalintas į dvi dalis: pirmąją dalį, kuri vadinosi tarpiniu patikrinimu, mokiniai laikė III gimnazijos klasėje, o antrąją laikys IV gimnazijos klasėje šiais mokslo metais.
Rezultatai rodo, kad mokiniams pakankamai sėkmingai pavyko atlikti B2 lygio klausymo ir skaitymo užduotį: jie vidutiniškai rinko 58 proc. užduoties taškų. Kelerių metų VBE visų dalių (klausymo, skaitymo, kalbėjimo, rašymo) užduoties taškų vidurkis svyravo nuo 55 iki 67 proc.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!