Nuo el.cigarečių mirus keliems žmonėms ruošia naujus ribojimus

Nesiliaujant diskusijoms dėl elektroninių tabako gaminių saugumo Seime imtasi iniciatyvos pažaboti nelegalią šių gaminių prekybą, mat dabar klestinti elektroninė prekyba atveria kelius šių rūkalų nepilnamečiams asmenims įsigyti be jokio vargo.

Pirmadienį Seimo narys konservatoriaus Vytautas Kernagis įregistravo Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siekiama šią veiklą licencijuoti ir suteikti valstybės institucijoms galimybę kontroliuoti gamybą, didmeninę ir mažmeninę prekybą su tabako gaminiais susijusiais gaminiais. 

„Taip pat yra numatytos didesnės baudos už šių gaminių pardavimą nepilnamečiams ir nuotolinę prekybą. Už pakartotinį nuotolinės prekybos veiksmą iš verslo bus atimama licencija. Tai turėtų būti puiki priemonė atsisakyti prekybos“, – pirmadienį diskusijoje kalbėjo parlamentaras.

Įstatymas ne tik apims visas grandis – mažmeninę, didmeninę prekybą ir gamybą. Taip pat planuojamas ir akcizų surinkimas, nes, anot V. Kernagio, šiuo metu pakankama kontrolė neužtikrinama.

Įstatymo pakeitimais taip pat siūloma įtvirtinti ir kitus su tabako gaminiais susijusių gaminių mažmeninės prekybos ribojimus, kurie šiuo metu taikomi tabako gaminiams, t. y. drausti pardavimą automatuose, tose pardavimo vietose, kur vaikų prekės sudaro didžiąją dalį apyvartos, farmacijos įmonėse, sveikatos priežiūros ir kitose nurodytose vietose.

Ruošia puokštę draudimų 

Parlamentaras pastebėjo, kad ties šiais pakeitimas sustoti neplanuojama. Ketinama elektroninius tabako gaminius prilyginti įprastiems tabako gaminiams ir įvesti apribojimus reklamai, nuolaidų skelbimui, kainų rodymui internete.

„Siūloma aiškiai nurodyti, kad bet kokia elektroninių cigarečių ar elektroninių pildyklių reklama yra draudžiama, įskaitant ir kainų nurodymą. Taip pat siūloma drausti kitas pardavimus galinčias skatinti priemones, kurios yra šiuo metu taikomos tabako gaminiams, t. y. drausti įvairias nuolaidas, kuponus, nemokamą gaminių platinimą, organizuoti žaidimus, akcijas ir pan.“, – rašoma įstatymo pataisų aiškinamajame rašte.

REKLAMA

Seimo narys pažymi, kad elektroninės cigaretės pastaruoju metu kelia itin daug diskusijų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. 

„Jungtinių Amerikos Valstijų sveikatos apsaugos pareigūnai pateikė duomenis apie neįtikėtinai dažnus sunkius plaučių ligų susirgimo atvejus tarp žmonių, kurie naudojo e-cigaretes. 

Naujausiais duomenimis 38 valstijose nustatyti apie 530 sunkių plaučių ligų atvejų asmenims, kurie naudojosi elektroninėmis cigaretėmis, tarp minėtų asmenų 7 pacientai mirė. Dauguma susirgusių asmenų – jaunesni nei 25 metai. Sutinkama, kad tai nauja ir sparčiai auganti rinka, o toks jos suaktyvėjimas rodo, kad žmonėms reikėjo alternatyvų įprastiems tabako gaminiams“, – pabrėžė įstatymo iniciatoriai.

Diskusijoje dalyvavęs Seimo narys Mykolas Majauskas atkreipė dėmesį, kad nepaisant suaktyvėjusių diskusijų tiek policijos, tiek Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) dėmesys yra nepakankamais. 

„Iki dabar nelegaliai prekiaujama produktais internete. Tą galima prilyginti nelicencijuotai, nelegaliai prekybai gatvėje, tačiau policija niekaip į tai nereaguoja. O NTAKD baudos, panašu, neduoda jokių rezultatų. O el. cigarečių poveikis nėra iki galo ištirtas, JAV jau dabar yra fiksuota 19 mirčių dėl, kaip įtariama el. cigarečių“, – dėstė jis. 

Seime šiuo metu svarstomas ir M. Majausko inicijuotas siūlymas nuo 2020 metų uždrausti aromatizuotas elektronines cigaretes. Portalas tv3.lt jau rašė apie aromatizuotų el.cigarečių pavojų sveikatai.  


Rašyti komentarą...
Z
Z
2019-10-07 12:38:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tik nereikia pasakoti pasakų, kad tai dėl sveikatos. Tabako pramonės užsakymas. Jei jau drausti, tai drausti visiškai rūkyti ir taškas.
Atsakyti
0

M
Mantas
2019-10-07 17:21:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Butent ! Raso vejus o apie cigaretes nieko,nes nekenkia skystos el :)
Atsakyti
0

N
Neprikolai
2019-10-07 21:30:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
aha, nuo el.cigarečių "mirčių".
O kaip tukstanciai mirsta nuo paprastu, niekam nesvarbu.
cia visikas mitas, apsisaugoti už vaiku skydo tik rodo, kad jus nieko nezinot apie el. cig.,
vaikai nores, susiras buda gaut, draudžiant nieko nepakeis, tik dar labiau kenks.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų