• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovojant su skurdu, nevyriausybinės organizacijos siūlo mažinti maksimalias skolų išieškojimo sumas ir indeksuoti pensijas. Antstolių rūmai ir valstybės institucijos šias idėjas vertina skeptiškai.

Kovojant su skurdu, nevyriausybinės organizacijos siūlo mažinti maksimalias skolų išieškojimo sumas ir indeksuoti pensijas. Antstolių rūmai ir valstybės institucijos šias idėjas vertina skeptiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šią savaitę tokius pasiūlymus pristatęs Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklas (NSMOT) dėl skolų išieškojimo siūlo sudaryti darbo grupę, kurioje veiktų Teisingumo ministerijos, Antstolių rūmų ir teismų atstovai.

REKLAMA

„Sieksime, kad išieškant skolas iš žmogaus būtų paimama ne daugiau 20 procentų darbo pajamų dalies, neviršijančios minimalaus atlyginimo, nesvarbu, kiek yra vykdomųjų dokumentų“, - BNS sakė tinklo valdybos pirmininkė Skirma Kondratienė.

Šiuo metu išieškant skolą iš darbo užmokesčio ir jam prilygintų išmokų dalies, neviršijančios minimalios mėnesinės algos (MMA) dydžio, išskaitoma 20 proc. gaunamų lėšų. Jeigu skolos išieškomos pagal kelis vykdomuosius dokumentus, gali būti išskaitoma ne daugiau kaip 50 proc. darbo pajamų dalies, neviršijančios MMA .

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos antstolių rūmų valdytoja Dovilės Satkauskienė sako, kad siūlomos priemonės nepadėtų sumažinti skurdo ir pažeistų tiek kreditorių, tiek skolininkų interesus.

„Paklauskime kitų vargingai gyvenančių žmonių, kurie yra prisiteisę įvairias skolas, ar jų skurdas sumažės, jeigu jiems įsiskolinusieji asmenys skolas grąžins 2,5 karto mažesnėmis dalimis? Kaip šiuo atveju bus užtikrinamas skolininko ir išieškotojo interesų balansas?“ - sakė D.Satkauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, sumažinus galimybes išieškoti skolas iš tam tikros dalies skolininko pajamų, daugelio išieškotojų reikalavimų patenkinimas užtruktų pernelyg ilgai, jų galimybės susigrąžinti lėšas būtų nepagrįstai suvaržytos, tuo metu skolininkui tokiu atveju gali tekti mokėti didesnes palūkanas ir galbūt didesnes priverstinio išieškojimo išlaidas.

REKLAMA

Pasak Antstolių rūmų atstovės, siekiant veiksmingiau ginti socialinės rizikos asmenų interesus, reikėtų daugiau dėmesio skirti šių asmenų informavimui ir konsultavimui, kaip mažinti susikaupusias skolas palankiausiais būdais.

S.Kondratienės teigimu, visuomenininkai taip pat siūlo indeksuoti pensijas, jas susiejant su vidutiniu darbo užmokesčiu bei kainomis.

REKLAMA

„Pagrindinis tikslas yra indeksuoti. Taip pat reikėtų pakeisti našlės pensiją į vienišo pensininko pensiją, kad nediskriminuotumėme tų, kurie niekada nebuvo vedę. Ir sieksime pakelti vienišo pensininko pensiją, nes vieniši pensininkai skursta“, - sakė NSMOT valdybos pirmininkė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Viešųjų ryšių skyrius nurodė pensijų indeksavimo klausimas bus svarstomas ateityje, vykdant pensijų sistemos reformą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pensijų indeksavimo taisyklių nustatymas neatsiejamas nuo visos pensijų sistemos reformos, tai yra nuo pensijų apskaičiavimo būdo nustatymo , nuo bazinės pensijos atskyrimo ir finansavimo iš bendrųjų mokesčių. Kokiu būdu bus indeksuojamos pensijos, ar pagal darbo užmokesčio augimą, ar (ir) pagal vartotojų kainų indeksą, bus svarstoma ateityje vykdant pensijų sistemos reformą“, - rašoma pranešime.

REKLAMA

Ministerijos teigimu, vienišo asmens pensijos negalima sieti su „Sodros“ sistema.

„Iš tiesų, nepaisant to, dėl kokių priežasčių pagyvenusiam asmeniui tenka gyventi vienam (ar netekus sutuoktinio, ar esant išsiskyrus, ar neturint sutuoktinio), pragyvenimo kaštai, be abejo, yra didesni, nei gyvenant šeimoje. Tačiau kartu reikia nepamiršti, kad dabartinė „Sodros“ mokama našlių pensija yra siejama su mirusio asmens teisėmis, įgytomis šioje sistemoje, tai yra su mirusio asmens mokėtomis socialinio draudimo įmokomis. Jei mirusysis jokių teisių "Sodros" sistemoje nebuvo įgijęs, jo sutuoktiniui „Sodros“ našlių pensija neskiriama. Kalbant apie vienišo asmens pensiją ar priedą, negalima būtų tokios išmokos sieti su „Sodros“ sistema“, - teigiama SADM Viešųjų ryšių skyriaus atsakyme.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų