Nerimą kelianti tendencija: Kaune skiepytis neatvyko 42 proc. registruotų pedagogų

Praeitą savaitę visoje Lietuvoje prioriteto tvarka pradėti skiepyti ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai bei švietimo įstaigų darbuotojai, turintys sąlytį su šios amžiaus grupės vaikais. Sprendimas pagreitinti ikimokyklinio ir pradinio ugdymo švietimo darbuotojų skiepijimą priimtas tikintis, kad vakcinacija leis anksčiau sugrąžinti moksleivius į mokyklas. Tačiau Kaune stebima situacija verčia sunerimti, jog pedagogų vakcinacija gali ir nebūti tokia sklandi, kaip visiems norėtųsi.

Skaičiai verčia sunerimti

Penktadienį ryte Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša patvirtino, kad šią savaitę Kauno centrinio pašto pastate įsikūrusiame vakcinacijos punkte stebimas didesnis neatvykusiųjų pasiskiepyti asmenų procentas. Dauguma neatvykstančiųjų yra ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų darbuotojai, kuriems nuo trečiadienio buvo numatytas pirmas skiepas „AstraZeneca“ vakcina.

Pasak įstaigos vadovo, trečiadienį iš 70 registruotų pedagogų atvyko 40 asmenų. Ketvirtadienio duomenimis, vakcinuotis turėjo 408 švietimo įstaigų darbuotojai, tačiau sulaukta 296 asmenų. Kad neatvyktų net 42 proc. į sąrašus įtrauktų asmenų, pasak P. Kibišos, nėra buvę. Tiesa, ketvirtadienio neatvykusiųjų procentas jau kiek mažesnis – 27 proc., tačiau vis tiek išlieka gana didelis.

„Kol praeitą savaitę skiepijome „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcina, neatvykstančių žmonių buvo iki 7 proc. Tai normali paklaida, būna žmonėms netinka laikas, jie suserga, pasikeičia planai, bet toks neatvykstančiųjų skaičius nėra geras signalas“, – sako P. Kibiša.

Viso ketvirtadienį Kauno vakcinacijos punkto duomenimis, paskiepyta 818 asmenų, iš kurių 192 asmenys skiepyti „BioNTech“ – „Pfizer“ vakcina, 330 – „Moderna“.

Mediko įsitikinimu, žmonės, ypač pedagogai, turėtų labiau pasitikėti mokslu, medikais, juo labiau, kad apsidraudžiant dėl tyrimų trūkumo dėl vakcinos užtikrinamo imuniteto susidarymo vyresnėse grupėse, vakcinuotis kviečiama būtent ta mokytojų amžiaus grupė, kuriai pakanka tyrimų įrodymų dėl imuniteto nuo COVID-19 susiformavimo.

REKLAMA

Kaunas lyderis Lietuvoje

„Kol kas „AstraZeneca“ rekomenduojama naudoti skiepyti asmenims iki 55 m. amžiaus, vadovaujantis vaisto charakteristikų santraukoje nurodyta informacija. Artimiausiu metu Sveikatos apsaugos ministerija planuoja priimti sprendimą dėl amžiaus ribos buvimo ar nebuvimo tolimesniam skiepijimui“, – portalui „Kas vyksta Kaune“ atsiųstuose atsakymuose komentuoja SAM Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyr. specialistas Lukas Galkus.

Pasak L. Galkaus, preliminariais SAM skaičiavimais siekiama paskiepyti apie 25 tūkst. švietimo įstaigų darbuotojų, o skiepijimo procesą planuojama pabaigti per ateinančią savaitę. „Artimiausiu metu neplanuojama skiepyti kitų švietimo įstaigų darbuotojų“, – nurodo SAM atstovas.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) vasario 11 d. duomenimis, Lietuvoje pirmąja doze buvo paskiepyti 7688 ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų darbuotojai, iš kurių 3384 dirba ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Jau antrą kartą paskiepyti 761 darbuotojai. „Šie asmenys dali dirbti ir kitose veiklose, todėl pradėti skiepyti anksčiau“, – komentare teigė ŠMSM atstovas.

Šią savaitę tiesioginį interviu portalui „Kas vyksta Kaune“ davusi Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė sakė, kad nei mokytojų vakcinacija, nei testavimas neturėtų būti privalomi, o su abejojančiais žmonėmis reiktų kalbėtis. „Aš labai tikiu mokytojų sąmoningumu, manau, kad dauguma jų pasitiki mokslu, medicina, todėl didelių problemų neturėtų kilti“, – sakė ministrė. Penktadienį interviu „Žinių radijui“ J. Šiugždinienė prisipažino, kad pati laukia, kada ateis eilė skiepytis bei atkreipė dėmesį, kad skiepydamiesi pedagogai apsaugos ne tik save, bet ir savo artimuosius.

Į užklausą, ar negalėtų ministrė pasiskiepyti „AstraZeneca“ vakcina ir asmeniniu pavyzdžiu padrąsinti pedagogus, portalui „Kas vyksta Kaune“ ŠMSM atstovas atsakė, kad ministrė nėra prioritetų sąraše, todėl dabar to padaryti negali, tačiau patvirtino, kad atėjus eilei, skiepysis ta vakcina, kuri bus numatyta.

REKLAMA

Pagal pateiktus skaičius Kaunas galėtų būti laikomas šalies mokytojų vakcinacijos lyderiu, mat Kauno miesto savivaldybės ketvirtadienio duomenimis, iš visų Lietuvoje paskiepytų medikų – trečdalis yra kauniečių – net 2380 ikimokyklinio ir pradinio ugdymo  įstaigų darbuotojai.

Iš viso Lietuvą vasario 6 ir 11 dienomis pasiekė 24600 vakcinos „AstraZeneca“ dozių. Išsamią vakcinų tiekimo ir kiekių analizę galite peržiūrėti čia .

Galimybė pasirinkti yra

„Kaip nurodo Sveikatos apsaugos ministerija, vakcinacijai „AstraZeneca“ vakcina pagal mokyklų vadovų patvirtintus sąrašus yra kviečiami pedagogai iki 55 metų amžiaus. Kol kas laikomės šios amžiaus ribojimo nurodymo visų šia vakcina skiepijamų asmenų atžvilgiu“, – sako P. Kibiša.

Tad prielaida, jog skiepytis į Kauno centrinį paštą neatvyksta vyresni nei 55 metų asmenys, todėl tiek daug neatvykusiųjų – atmestina. Tiesiog registratoriai skiepui „AstraZeneca“ vakcina vyresnių atvykti nekviečia, o jų registracija nukeliama į laiką, kai bus pakankamai kitų gamintojų – „BioNTech“ – „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinų dozių.

Kauno miesto poliklinikos, kuri atsakinga už kauniečių vakcinacijos proceso vykdymą mieste, vadovas patvirtina, kad šiuo metu pagrindiniame skiepijimo punkte Kaune yra skiepijama ir kitomis vakcinomis, ne tik „AstraZeneca“.

„Viskas vyksta pagal iš anksto patvirtintą planą, vyksta revakcinacija, todėl asmenys privalo būti paskiepyti būtent ta vakcina, kurią gavo pirmojo skiepo metu, kai kuriems medikams ateina laikas gauti pirmą skiepą, nes praėjo 3 mėnesiai nuo persirgimo COVID-19, yra nespėjusių pasiskiepyti vaistininkų, kitų prioritetinių grupių asmenų“, – sako P. Kibiša.

Pasak jo, kuria vakcina skiepyti lemia srautai ir prioritetai, vakcinuojama ta vakcina, kuri priskiriama automatiškai, žmogaus parinkimo faktorius čia yra minimaliai.

Jaudintis neturėtų

Mokytojai, kurie yra vyresni ir dar nebuvo pakviesti vakcinuotis, neturėtų jaudintis, nes tai įvyks tada, kai bus atitinkamas kitų jų grupei skirtų vakcinų kiekis“, – sakė P. Kibiša.

REKLAMA

Jis taip pat tvirtino, kad mokyklos, kurių sąrašus pasirinkti pirmiausiai, taip pat nėra prioritetizuojamos. „Mokyklos pateikia vadovų pasirašytus sąrašus elektronine forma savivaldybės specialiai vakcinacijai sukurtoje sistemoje, o vakcinacijos punkto darbuotojai šiuos duomenis ima iš sistemos ir naudoja vakcinavimo proceso organizavimui. Žmogiškojo faktoriaus čia tikrai neturėtų būti“, – įsitikinęs P. Kibiša.

Proceso organizatoriai patvirtina, kad šiuo metu nepasiskiepiję pedagogai iš sąrašų nėra išbraukiami, todėl galės tai padaryti ir vėliau, kai bus skiepijama kita, jiems priimtinesne vakcina.

Atsakydamas į portalo „Kas vyksta Kaune“ klausimus, Kauno ekstremalių situacijų ir operacijų centro vadovas Paulius Keras sakė, kad dedamos visos pastangos, kad prioritetinėje grupėje esantys pedagogai būtų vakcinuoti maksimaliai greitai per artimiausias dienas. „Tačiau norinčių skiepytis sąrašai nuolat pildosi, todėl tikslios datos, kada procesas bus užbaigtas pasakyti negalime“, – sakė jis.

Artimiausiam sąraše – 80+ asmenys

P. Keras patvirtino, kad pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos pradėjo rinkti informaciją apie pacientus, kuriems yra daugiau nei 65 m. ir, kurie nori pasiskiepyti. Jis pakvietė tai padaryti skambinant į Kauno miesto poliklinikos padalinių registratūras arba internetu. „Mažesnių asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientai gali kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą, prie kurios yra prisirašę, arba laukti, kol tos įstaigos atstovai su jais susisieks“, – teigė P. Keras.

Pasak Kauno ekstremalių situacijų ir operacijų centro vadovo, terminas, kada bus pradėti skiepyti vyresni asmenys, priklausys nuo gaunamos vakcinos kiekio. „Pagal Sveikatos apsaugos ministro nustatytus prioritetus, vyresnius nei 65 metų pacientus pradėsime skiepyti iš karto, kai baigsime skiepyti švietimiečius (jei nepasikeis ministro nustatyta eilė). Pirmiausiai planuojame skiepyti vyresnius nei 80 m. amžiaus asmenis“, – sakė P. Keras. Tą patį anksčiau patvirtino ir P. Kibiša.

REKLAMA

Kauno teritorinės ligonių kasos duomenimis, Kauno miesto asmens sveikatos priežiūros įstaigas yra pasirinkę 373 tūkst. gyventojų (2021-01-31), 19 proc. iš jų yra vyresni nei 65 metų amžiaus.

„Kiek iš šių pacientų norės ar dėl savo sveikatos būklės galės skiepytis, dabar prognozuoti sunku. Bet skaičius gali siekti apie 60–70 tūkst.“, – sako P. Keras.

Šiuo metu be švietimo darbuotojų Kaune yra skiepijami aukščiau esančių prioritetinių grupių gyventojai, kurie tos grupės skiepijimo metu dėl įvairių priežasčių negalėjo ar nenorėjo skiepytis: sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojai ir šių įstaigų gyventojai, slaugos ligoninių pacientai, vaistinių darbuotojai bei vyksta revakcinacija.

Straipsnio autorė – Brigita Sabaliauskaitė.

Šaltinis: kaunas.kasvyksta.lt


Rašyti komentarą...
o
older7
2021-02-12 16:15:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mokytojai teisingai elgiasi. Niekas nenori prisiimti atsakomybės už galimus padarinius nei dabar,nei ateityje. Vakcina eksperimentinė ir dalyvauja eksperimente savanoriai. Niekas neduoda garantijų,kad pasiskiepiję negalės užsikrėsti .Žmonės elgiasi protingai įvertindami galimas rizikas.
Atsakyti
-15

M
Mokytoja
2021-02-12 16:22:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegul ministrė parodo pvz. Ir pasiskiepija Astra
Atsakyti
-3

I
Išsilavinę
2021-02-12 16:34:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Mokytojai supranta,kad esame apgaudinėjami visi
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (66)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų