Nausėdos siūlomos refromos: pasakė, kam reikėtų sunerimti

Gerovės valstybę per rinkimus žadėjęs Gitanas Nausėda rėžia iš peties. Prezidentas valdantiesiems siunčia pluoštą pasiūlymų, turinčių palengvinti gyvenimą ir pensininkams, ir jaunoms šeimos. Šalies vadovas siūlo tėvadienius skirti ir vieną mažametį vaiką turintiems tėvams. O lėšų didesnėms pensijoms parūpinti keičiant dalį mokesčių. Ekonomistai aiškina, kad toks gerovės valstybės planas daliai lietuvių gali skaudžiai kirsti per kišenę.

Lietuvoje tokių šeimų kaip ši, auginančių vieną vaiką, yra daugiau nei 122 tūkstančiai. Dar 53 tūkstančiai mamų yra vienišos ir taip pat augina po vieną atžalą. Mamadienių ir tėvadienių jie neturi, nes dabar papildoma poilsio diena priklauso tik tiems tėvams, kurie augina mažiausiai du vaikus iki 12 metų. Prezidentas įsitikinęs – rūšiuoti šeimas pagal vaikų skaičių nevalia. Mamadieniai ir tėvadieniai turėtų priklausyti visiems tėvams.

„Tai prisidėtų prie geresnio darbo ir laisvalaikio balanso. Tai paskatintų žmones, ypač tuos, kurie turi pirmagimį, greičiau grįžti į darbo rinką. Na, ir padidintų šeimos gerovę“, – sako Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.

Šiam pasiūlymui neabejotinai pritaria ir sostinės parke su vaikais laiką leidžiančios mamos:

„O jeigu dar būtų galima suderinti tėčio ir mamos dieną kartu, ta prasme, iš darbo gauti, tai išvis, manau, tobula būtų.“

„Nesvarbu, ar tu turi vieną, du ar tris vaikus. Tu turi vaiką, kuriam reikia skirti dėmesį. Manau, geras pakitimas ir labai teisingas.“

„Pakankamai gauna seni žmonės privilegijų, sakykim, aprūpinti jie, o vaikus, kur augina šeimos, ir dirbti reikia, ir vaikus auginti. Kuo daugiau jiems privilegijų, tuo geriau.“

„Gal ir gerai, jeigu mamytės ir tėveliai leis daugiau laiko su vaikais. Bet kad tas mamadienis ir tėvadienis veltui neišeitų, nes būna, kad tiesiog „aaaaa išeiginė, pailsėsiu nuo visko“ – vaiką į darželį, o patys atostogauti.“

Tačiau darbdavių konfederacijos atstovai siūlymą visiems tėvams skirti laisvadienius vadina pertekliniu. Kaip ir Prezidento kitą siūlymą – įteisinti 5is laisvadienius žmonėms, slaugantiems senus tėvus.

REKLAMA

„Kiekviena „nedadirbta“ diena valstybei kainuoja. SUJ 20 dienų yra paprastai normalios atostogos, 13 dienų yra priskirtos valstybės poilsio dienos, mamadienių dar jeigu dvylika pridėkim, ar ne, ir dar jeigu mes įvesim slaugos galimybę. Tai pasižiūrėkim, kiek darbuotojas iškrenta iš to proceso. Tai gal mes pradėkim iš karto diskutuoti ne apie TRUMP keturių dienų darbo savaitę“, – teigia darbdavių konfederacijos atstovas Vytautas Vidmantas Zimnickas.

Gerovės valstybę Prezidentas savo siūlymais žada ne tik tėvams, bet ir pensininkams bei neįgaliesiems, neturintiems būtinojo darbo stažo. Šalies vadovas siūlo jau kitąmet socialinės apsaugos išlaidas didinti 100 mln. eurų. Didžioji šios sumos dalis būtų skiriama pensijų ir neįgaliųjų išmokų didinimui.

„Mūsų siūlyme yra pateiktas papildomas pensijų indeksavimas, siekiant, kad pensijos augtų truputėlį sparčiau kiekvienais metais tam tikrą laikotarpį negu vidutinis darbo užmokestis. Taip siekiama sumažinti dabar esančius tikrai aukštus skurdo rodiklius. Šiuo metu daugiau nei 40 proc. pensininkų skursta“, – sako S. Krėpšta.

Prezidnto komanda pateikia ir viziją, iš kur parūpinti tam reikalingus 100-ą milijonų eurų. Siūloma sumažinti ūkininkams taikomą lengvatą perkant dyzeliną. Ši lengvata dabar biudžetui kainuoja 83 mln. eurų kasmet, ją siūloma nurėžti maždaug perpus. Tačiau didžiausią dalį papildomų lėšų Prezidentas siūlo surinkti lėtinant neapmokestinamojo pajamų dydžio – NPD – augimą. Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, NPD kitąmet turėtų augti nuo 300 iki 400 eurų. Prezidentas siūlo, kad NPD augimas kitąmet siektų vos apie 30 eurų. Ekonomistai sako, kad įteisinus tokią mokestinę naujovę, liktų nuskriausti kiti, skurdžiai gyvenantys lietuviai.


Rašyti komentarą...
b
baisoka
2019-09-05 08:57:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
kai gerovės valstybė kuriama atimant iš dirbančių ir vos išgyvenančių ir dalinama pašalpomis ir išmokomis. Su darbu nesusijusi gerovė- valstybės bėda ir perapultis
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų