Kaip susitikimo išvakarėse Eltai nurodė URM viceministras Jonas Survila, Prezidentūroje ketinama aptarti ir ambasadoriaus Eitvydo Bajarūno atšaukimą – Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pripažinus, kad diplomatas ir prezidentas G. Nausėda supainiojo viešus ir privačius interesus, E. Bajarūno klausimas bus vienas esminių susitikimo darbotvarkėje.
„Ministrui G. Landsbergiui vienas svarbiausių klausimų po VTEK priimtų sprendimų rytoj būtų išspręsti ambasadoriaus Londone E. Bajarūno atšaukimą. Taip pat ministras viliasi, kad ryt kartu su prezidentu priims visaapimančius sprendimus ir dėl kitų įstrigusių Lietuvos diplomatinio korpuso paskyrimų“, – Eltai perduotame komentare teigė J. Survila.
Apie planuojamą susitikimą Prezidentūroje URM pranešė dar praėjusią savaitę. Po to, kai prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė nurodė, kad šalies vadovo išreikštas pasitikėjimas G. Landsbergiu yra žinutė ministrui ir raginimas inicijuoti susitikimą, URM teigė, kad toks susitikimas jau suplanuotas.
Antradienį tokį sprendimą pasveikino kitas prezidento vyriausiasis patarėjas Frederikas Jansonas.
„Tikrai džiugina, kad tie signalai pagaliau buvo pastebėti. Gal užtrunka, gal žmonės ne iš karto sukoncentruoja dėmesį į tą signalą, nesupranta, nesuvokia, bet svarbiausia, kad rezultatas yra ir susitikimas rytoj yra numatytas“, – antradienį „Žinių radijui“ teigė F. Jansonas.
Nesutarimai dėl ambasadorių įžiebė ginčus tarp URM ir Prezidentūros dar pernai
Prezidentūros ir URM kivirčai dėl ambasadorių skyrimo prasidėjo dar pernai – institucijos nuo gruodžio ginčijasi dėl to, kas yra kaltas, jog Lietuvai strategiškai svarbi ambasada Lenkijoje neturi vadovo. Daukanto aikštės rūmams ir ministerijai skirtingai aiškinant stringančias šios atstovybės ambasadoriaus skyrimo aplinkybes, klausimas ne kartą aptartas ir Seimo Užsienio reikalų komitete (URK).
Tuo metu dar praėjusių metų rudenį konfliktas tarp prezidento ir ministro kilo dėl ambasadoriaus Jungtinėje Karalystėje Eitvydo Bajarūno. Viešoje erdvėje pasirodžius informacijai apie galimą E. Bajarūno mobingą, nesutarta, ar ambasadorius toliau gali tęsti pareigas. Dėl šios situacijos ministerija atliko patikrinimą, kurio rezultatai parodė, kad ambasadorius pažeidė savo įgaliojimus, todėl spalį G. Landsbergis laikinai sustabdė E. Bajarūno funkcijas.
Klausimas dėl diplomato darbo dėmesio centre atsidūrė ir po Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadų, nustačius, kad miuzikle „Operos fantomas“ apsilankę prezidentas G. Nausėda ir E. Bajarūnas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų įstatymą. Komisija nustatė, kad apsilankymas miuzikle buvo privataus pobūdžio, o už jį sumokėta ambasados lėšomis.
Visgi Prezidentūra su VTEK išvada nesutinka. Daukanto rūmai akcentuoja, kad prezidentas iš ambasadoriaus dovanų ar paslaugų negavo. Tuo metu E. Bajarūnas teigė svarstantis šį VTEK sprendimą apskųsti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!