• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos valdžia atsuko nugarą žymiausiems mūsų šalies vardą visame pasaulyje garsinantiems kompozitoriams, rašo dienraštis „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Politikai ir valdininkai apsimeta negirdintys menininkų skundų, kad juos jau 17 metų apiplėšinėja viena garsiausių pasaulyje muzikos leidyklų

REKLAMA

Vokietijoje įsikūrusi „Sikorski“ leidykla lobsta kaskart, kai tik nuskamba Lietuvos kompozitorių kūrinys.

Paskutinė menininkų viltis – Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūra (LATGA-A), kuri ruošiasi stoti į lemiamą mūšį su „Sikorski“.

Vienas iš „Sikorski“ įkaitų – kompozitorius, Nacionalinės premijos laureatas Feliksas Bajoras. Maestro „Respublikai“ pasakojo, kad meninkams uždėtų pančių šaknys siekia sovietinius laikus. Tuo metu šalies kompozitoriai priklausė LTSR kompozitorių sąjungai, o ši buvo SSRS kompozitorių sąjungos padalinys.

REKLAMA
REKLAMA

Tik atkūrus nepriklausomybę kompozitoriai sužinojo, kad tarp SSRS autorių teisių agentūros VAAP ir Vakarų Vokietijos leidėjo Hanso Sikorskio – „Sikorski“ boso – jiems nieko nežinant buvo sudaryta sutartis. Pagal ją, nuo visų rusų ir jų okupuotų kraštų autorių kūrinių „Sikorski“ atitenka 50 proc. pelno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Maskva gaudavo 47 proc., mes – varganus tris. Ir tik sertifikatais, po 60 kapeikų už 1 JAV dolerį“, – pasakojo F. Bajoras. Jo teigimu, niekur pasaulyje neleidžiama taip savivaliauti. Geriausiu atveju pagal sutartis nuo sugroto kūrinio joms lieka 13–15 proc. pelno. Maždaug 30 proc. – už kūrinių išleidimą.

REKLAMA

F. Bajoras su kolegomis teisybės neranda iki šiol. „Sikorski“ jau 17 m. gauna 50 proc. pelną nuo jo ir kitų garsių Lietuvos kompozitorių atliekamų kūrinių. Savo interneto puslapyje leidykla skelbiasi, kad šie kūriniai – jų nuosavybė.

Vokietijos įstatymai reikalauja, kad sutartį su autoriumi sudaręs leidėjas privalo per trejus metus išleisti autoriaus kūrinius. „Sikorski“ nieko nėra išleidę, o pinigus ima kaskart, kai tik nuskamba mano ar kolegų kūriniai“, – piktinosi F. Bajoras.

REKLAMA

Sutarčių su „Sikorski“ nėra pasirašę ir kiti garsūs šalies kompozitoriai – Onutė Narbutaitė, Bronius Kutavičius. Tačiau leidykla skelbia, kad kai kurie jų kūrinai priklauso jai.

„Sovietiniais laikais Maskva atsiuntė sąrašą su 10 mano kūrinių, kuriuos pageidavo naudoti pasaulyje. Nuo manęs niekas nepriklausė. F. Bajoras sakė, kad dabar „Sikorski“ skelbia turinti maždaug 30 mano kūrinių. O juk jokių sutarčių nėra. Tai tiesiog plėšikavimas vidury baltos dienos“, – „Respublikai“ sakė B. Kutavičius.

Pasak LATGA-A generalinio direktoriaus Edmundo Vaitiekūno, agentūra kreipsis į Vokietijos teismą. „Turime reikalauti grąžinti autoriams viską, ką jie surinko per 17 m., pareikalauti areštuoti turtą, nes sumos gali būti didelės. Aišku, tai gali daug kainuoti, todėl valstybė neturėtų likti nuošalyje“, – kalbėjo E. Vaitiekūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų