Atėjus atostogų metui Vyriausybės nariai itin dažnai pavaduoja vienas kitą, prisiimdami atsakomybę ne tik už savo, bet ir „svetimos“ ministerijos veiklą, pasirašomus svarbius dokumentus.
Pirmojo šalies asmens - prezidento pareigas išskirtiniais atvejais pavaduoja tik Seimo pirmininkas. Taip gali atsitikti valstybės vadovui mirus, pašalinus jį iš pareigų ar tada, kad sveikatos būklė jam nebeleidžia užimti aukščiausiojo šalies posto.
Pavadavimų lentelė
Esant reikalui Seimo pirmininką visuomet pavaduoja tik vienas iš jo pavaduotojų, o premjerą - bet kuris iš jo paties pasirinktų ministrų.
Tačiau jeigu dėl atostogų, komandiruotės ar kitos svarbios priežasties tenka pavaduoti kurį nors ministrą, jo portfelis laikinai atitenka vienam iš Vyriausybės narių.
Ši tvarka nustatyta specialiame grafike, kuris paskutinį kartą koreguotas pasikeitus ministrų kabinetui 2006 metais. Vyriausybės personalo skyriaus patarėjos Violetos Staskevičienės teigimu, šią lentelę, pasitaręs su savo komandos nariais ir kiekvienu ministru, sudarė premjeras Gediminas Kirkilas.
Oficialiai teigiama, kad pavaduojantys ministrai paskirti vadovaujantis ministerijų „giminingumo“ dėsniu, tačiau išties ji pritaikyta konkrečioms personalijoms ar valdančiųjų partijų interesams.
Pavyzdžiui, žemės ūkio ministrę Kazimierą Prunskienę gali pavaduoti aplinkos arba ūkio ministrai, tačiau buvusi premjerė, ekonomistės išsilavinimą turinti profesorė negalėtų laikinai perimti nei Ūkio, nei Finansų ministerijų vairų.
Teisininko išsilavinimą turintį aplinkos ministrą Artūrą Paulauską galėtų pavaduoti susisiekimo arba žemės ūkio ministrai, tačiau jis negalėtų laikinai perimti teisingumo ministro portfelio, kuris turėtų būti skirtas vidaus reikalų ministrui Regimantui Čiupailai ir net socialinės apsaugos ir darbo ministrei Vilijai Blinkevičiūtei.
Tačiau visą savaitę A.Paulauskas pavadavo su prezidentu į Lotynų Ameriką išvykusį kultūros ministrą Joną Jučą, o šią savaitę jam teko ir dar du laikini - ūkio ir žemės ūkio ministrų portfeliai.
Trigubas vadovas
Kitą savaitę atostogų išeisiantis A.Paulauskas Aplinkos ministerijos valdymą patikės dabar premjerą pavaduojančiam susisiekimo ministrui Algirdui Butkevičiui, kuris dar pavaduos taip pat atostogaujančius teisingumo bei vidaus reikalus ministrus. Ką tik A.Butkevičiui teko pavaduoti ir krašto apsaugos bei užsienio reikalų ministrus.
„Išties šiandien dar esu trigubas ministras, - vakar sakė prie Aplinkos, Žemės ūkio ir Ūkio ministerijų dokumentų palinkęs A.Paulauskas. - Neseniai visą savaitę dar teko vadovauti ir Lietuvos kultūrai. Tuomet iš Kultūros ministerijos man atnešė pasirašyti kažkokį įsakymą, susijusį su pinigais. Pasikviečiau savo patarėjus susipažinti su šio dokumento ekonominiais dalykais ir tik tuomet pasirašiau“.
A.Paulausko teigimu, pavaduoti kitą ministrą nėra sunku, tačiau brangus laikas vadovauti savo ministerijai tikrai gaištamas. Kodėl tuomet ministrų nepavaduoja tos pačios ministerijos viceministrai ar sekretoriai, geriausiai išmanantys „savos“ institucijos veiklą ir specifiką?
Seime prisiekęs ministras pagal Konstituciją niekam niekam negali perleisti savo įgaliojimų, nes viceministrai ar sekretoriai yra žemesnio statuso nei Vyriausybės nariai.
„Nemanau, kad vertėtų keisti Konstituciją į ją įrašant, jog išvykusį, susirgusį ar dėl kitų priežasčių negalinčio eiti pareigų ministro įgaliojimai laikinai būtų suteikti tos pačios ministerijos viceministrui ar sekretoriui, - teigė A.Paulauskas. - Yra kur kas svarbesnis klausimas. Didžiausia bėda kyla tuomet, kai ministras turi dirbti ne tik savo tiesioginį darbą, bet dalyvauti ir Seimo bei Vyriausybės posėdžiuose.
Pavyzdžiui, šią problemą neblogai išsprendė latviai. Jeigu Latvijos parlamento narys tampa ministru, jo vietą Seime užima kitas tos pačios partijos kandidatas. Kai ministras pasitraukia iš šių pareigų, jis grįžta į Parlamentą, o jo vietoje buvęs partietis pasitraukia".
Pinigų daugiau negauna
Pavaduojant kitą ministrą, pasak A.Paulausko, „svetimus“ dokumentus tenka skaityti gerokai atidžiau, labiau įsigilinant.
„Pavyzdžiui, šią savaitę gavau vieną Ūkio ministerijos raštą, kurio pasirašyti iškart nedrįsau, - sakė A.Paulauskas. - Nusprendžiau jį kuriam laikui atidėti, kad atidžiau susipažinčiau su tuo, kas ten parašyta. Nesvarbu kas rengė tokį dokumentą, tačiau atsakomybė tenka man - aš pasirašiau, t.y. dokumentą išleidau į gyvenimą.
Ar galima lengva ranka pasirašyti, tarkim, tokį Ūkio ministerijos dokumentą: „Ignalinos atominės elektrinės pirmojo ir antrojo bloko eksploatavimo nutraukimo programos įgyvendinimo priemonių planus“? Tai yra labai svarbūs dalykai, tad juos atidėjau kelioms dienoms“.
Kitą ministrą ar kelis ministrus pavaduojantis Vyriausybės narys paprastai dirba savo kabinete, o kiekvieną „svetimos“ ministerijos dokumentą pristato jos kanceliarijos tarnautojai ar raštų rengėjai. Pavaduodamas kolegas Vyriausybės narys papildomai neuždirba, jam mokamas toks pat atlyginimas.