Įvažiavus į Biržų miestą nuo Pasvalio, Vabalninko ar Skaistkalnės pusės, patenkama į sankryžą, kurioje susikerta vienos judriausių miesto gatvių.
Ties ja esančiame name, už kartono plokštėmis užkaltų langų, - paprasta akimi nematomas, tačiau verdantis gyvenimas.
Tai biržietiškieji „kirtimai", kuriuose, kaip ir Vilniaus čigonų tabore, klesti savi įstatymai, verslas, šalia jo - kraupūs likimai.
Vieta, kurią galima įvardinti „kloaka", yra greta įsikūrusio prekybos centro ir naujos degalinės.
Apsilankyti Vabalninko gatvėje 2 numeriu pažymėtame name paskatino žinia apie žmogaus mirtį.
Būtent jame praėjusį šeštadienį buvo rastas mirusio narkomano kūnas. Pirmame aukšte gulintį negyvėlį pastebėjo į pastatą esą nusišlapinti užsukęs nežinomas žmogus.
„Čia lankosi daug kas. Atvažiuoja įvairių mašinų, ateina įtartinos išvaizdos žmonių", - kalba netoliese dirbantys verslininkai. Jie ir aplinkiniai gyventojai apie tai plačiau kalbėti vengia - nė vienas nenori užsitraukti šiurpaus verslo „dalyvių" rūstybės.
Viešas tualetas ir šiukšlynas
Sustojus prie parduotuvės „Maxima" esančioje automobilių aikštelėje ir vos pasukus minėto namo link kieme išnyra apgriuvę sandėliukai. Jie paversti ne tik įvairių atliekų sąvartynu, bet ir viešais tualetais.
Korespondentėms einant pro šalį iš medinių lentų sandėliuko lindo vyriškis, atlikęs gamtinius reikalus ir besisagstantis kelnes.
Apie Vabalninko gatvėje esantį negyvenamą namą - žmonių išminti takeliai. Jie veda prie išdaužytų, žiojinčiomis kiaurymėmis langų.
Pažvelgus į vidų matyti ne tik visokio šlamšto, senų aplaužytų baldų. Čia mėtosi tuščios plastikinės alaus „pūslės", pilna nuorūkų ir šiukšlių.
Name - atskiras gyvenimas
Šiame pastate besilankąs asmuo patarė namo duris praverti paspiriant jas koja. Mat jos paprastai užšąla ir sunkiai atsidaro. Patarimu pasinaudojome.
Į nosį tvokstelėjo seno namo ir kadaise buvusio gyvenimo kvapas.
Priešais akis iškilo savotiškas natiurmortas. Ant staliuko numestos melsvos spalvos guminės pirštinės, kokias paprastai naudoja policijos ekspertai. Ant vienos jų - knyga rusų kalba pavadinimu „Ivan", šalia - meno žurnalas, nedidelis senovinis stovas gėlėms.
Prisilaikydamos klibančių, aplaužytų turėklų laiptais lipame aukštyn. Matyti, kad name lankomasi, o galbūt ir apsistojama ilgesniam laikui.
Tai rodo kambariuose palikti alkoholio buteliai, nuorūkos ant stalo, stiklainiai, puodeliai. Šalia skarmalų, čiužinių - krūvos išmatų.
Daugelis namo langų išdužę, kambariuose - pilna stiklo šukių, mėtosi išgriuvusių krosnių kokliai.
Užlipus į trečiąjį aukštą matyti, kad čia galbūt netgi gyvenama. Patalpose ne tik priversta įvairiausio šlamšto - pasienyje kabo rūbai, yra ir kažkas panašaus į gultus.
Būtent šiame aukšte, pasak gerai padėtį žinančių žmonių, nuolat lankomasi. Čia jie leidžiasi kvaišalus. Jų toli eiti nereikia, prekybos „taškas" - beveik šalia esančiame name. Į jį kone vorele traukia narkotikų aukos. Jas retsykiais išgąsdina pasirodę policijos pareigūnai. Bet prekybos „taškas" veikia. Ir ne vienerius ar dvejus metus. Šalia jo landyne virtusį pastatą galima vadinti narkotikų platintojų „stacionaru".
Seniūnė žaidžia slėpynių
Kam priklauso šis apleistas ir jau seniai nenaudojamas pastatas vienoje centrinių miesto gatvių? Kas turėtų pasirūpinti, kad jis netarnautų kaip landynė visokio plauko asocialiems asmenims? Kas iš rajono vadovų atsako už tai, kad tokių „kloakų" mieste neliktų arba kad bent jų skaičius neaugtų?
Biržų miesto seniūnė Kristina Padbarotkina tvirtino apie pastato nuosavybę duomenų neturinti.
„O jei ir turėtume, jums nesakytume", - pridūrė.
Nors K. Padbarotkina teigė nežinanti, kas pastato savininkai, minėjo, kad kartais gaunama skundų, jog pastatas išplėšiamas.
„Tuomet įspėjame savininkus, kurie yra rimti, ir jie susitvarko. Tačiau praeina kiek laiko, ir narkomanai vėl landynę pasidaro", - ramiai dėstė seniūnė.
Dėl kieme esančių statinių ir juose susikaupusių šiukšlių seniūnė tvirtino skundų iki šiol negavusi.
Vienoje pastato dalyje įsikūrusios šildymo įranga prekiaujančios parduotuvės „Vilpra" pardavėjas sako, kad visos nenaudojamos patalpos priklauso bendrovei „Baltisches Haus", kuri eksploatuoja parduotuvių „Iki" tinklą.
Reagavo iškart
„Baltisches Haus" atstovas Panevėžio srityje Valentinas Genotis, iš korespondentės vos sužinojęs apie rastą negyvą žmogų pastate, paprašė „Biržų butų ūkio" darbuotojų, kad būtų užkalti išplėšti pastato langai ir durys.
„Kitą savaitę susirinkime svarstysime šio pastato klausimą. Greičiausiai nutarsime užmūryti visas pastato angas, nes kitaip neprašytų lankytojų vis vien neatsiginsim. Juk nuplėšti plokštę nieko nereiškia. Be to, planuojame nugriauti kieme esančius sandėliukus, kurie kelia daugybę problemų", - kalbėjo V. Genotis.
Šis pastatas, pasak firmos atstovo, buvo pirktas, kai planuota prekybos tinklo plėtra. Tačiau prekybos centras „IKI" buvo pastatytas kitoje vietoje. Įsigytą pastatą planuota pritaikyti turizmui, jame įrengti viešbutį. Tačiau dabar, jei atsirastų pirkėjas, jį gal ir parduotų.
„Biržai - toks puikus miestas, su tokia gražia istorija. Kas čia su ta narkomanija vyksta?" - kalbėdamas telefonu su korespondente stebėjosi V. Genotis.
Platintojai - neliečiami
Tuo tarpu tiek teisėsaugos, tiek rajono valdžios sluoksniuose - olimpinė ramybė. Vieša paslaptis, kad mieste narkotikų verslas kaip niekad klesti, o tokių „kloakų" galima rasti kiekviename miesto rajone ir ne po vieną.
„Šiaurės rytai" šią savaitę policijos, prokuratūros ir teismo prašė pateikti informaciją, kiek per pastaruosius penkerius metus buvo atlikta ikiteisminių tyrimų dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo, kiek bylų pasiekė teismą.
Antradienį laikraštyje buvo pateikta Biržų policijos komisariato informacija. Biržų kriminalinės policijos skyriaus viršininkės Nidos Garjonienės duomenimis, per minėtą laikotarpį dėl nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis, pradėti 26 ikiteisminiai tyrimai. Iš šio skaičiaus 20 bylų perduota į teismą, 6 bylos dar tiriamos. Tačiau kiek iš minėtų skaičių yra bylų dėl narkotikų platinimo, sužinoti nepavyko.
Tuo tarpu Biržų apylinkės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Krogertas teigė atmintinai skaičių nežinantis. Be to, jis Biržuose dirbantis tik pusantrų metų, todėl informacijos, ką prokuratūra veikė anksčiau, jis negalįs pateikti.
Tikslius duomenis pateikė Biržų rajono apylinkės teismas. Pasirodo, per pastaruosius penkerius metus į teismą pateko tik dvi bylos, kuriose buvo asmenys, kaltinami narkotikų gaminimu, platinimu. Pasak teisėjo padėjėjo Vaidoto Narvido, 2005 metais vienas asmuo buvo nuteistas laisvės atėmimu trejiems metams. 2007 metais teisti trys asmenys už psichotropinių ir narkotinių medžiagų platinimą. Vienas iš jų buvo nuteistas trejus metus kalėti, iš jo konfiskuoti 1100 Lt. Antrajam buvo skirta 116 MGL (15 tūkst. 80 Lt) bauda ir konfiskuoti 270 Lt. Trečiajam skirti dveji metai ir trys mėnesiai laisvės atėmimo, tačiau dėl ligos jis nuo bausmės atlikimo buvo atleistas.
Jurgita Vitkauskienė, Rasa Penelienė