Medikai Kalėdomis džiaugiasi, tačiau Naujųjų bijo: alkoholio padauginę pacientai atsiduria priimamajame

Didžiosios metų šventės Lietuvos medikams asocijuojasi su traumomis ir padidėjusiu pacientų srautu priimamuosiuose ligoninių skyriuose. Dažnai to priežastimi tampa nesaikingai vartojamas alkoholis. Didžiosios Kauno ir Vilniaus ligoninės pastebi, kad šie metai – kitokie. Pacientų priimamajame skyriuje buvo mažiau, o tam įtakos galimai turėjo įvesti griežti karantino apribojimai.

Apsinuodijimas alkoholiu, įvairūs kūno sužalojimai, buitiniai konfliktai – policijos pareigūnų ir medikų priešai, kuriuos lemia nesaikingas alkoholio vartojimas. Tokių reiškinių skaičius kasmet išauga per didžiąsias metų šventes.

Tiesa, LSMU Kauno klinikų Skubios pagalbos skyriaus vadovas Linas Darginavičius sako, kad „šventinį savaitgalį į skyrių pagalbos kreipėsi apie 15 proc. mažiau pacientų nei įprastą savaitę“.

Apie sumažėjusius pacientų srautus kalba ir Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) medikai.

„Šiemet šv. Kalėdų savaitgalis Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje buvo palyginti ramus – galimai įtakos turėjo griežti karantino apribojimai“, – sako RVUL Dokumentų valdymo ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Asta Bagdonavičienė.

Nepaisant to, RVUL pateikti skaičiai vis tiek atrodo dideli. Įstaigos duomenimis, per šventes į Skubios pagalbos skyrių kreipėsi beveik 500 pacientų, iš jų 109 teko hospitalizuoti. Didžioji dalis pacientų kreipėsi dėl įvairių traumų.

Gali pasirodyti, kad sumažėjus pacientų srautui atitinkamai sumažėjo ir krūvis Skubios pagalbos skyriams, tačiau LSMU Kauno klinikos tokiai minčiai užbėga už akių.

„Pandemijos metu darbo krūvis netgi padidėjo, nes dirbama su dviejų srautų pacientais: su karščiuojančiais ir nekarščiuojančiais“, – sako L. Darginavičius.

Ir visgi, medikai pripažįsta, kad  žmonės ligoninėje dažniausiai atsiduria dėl nesaikingo alkoholio vartojimo, kuris tampa traumų ar apsinuodijimo priežastimi.

„Alkoholis, o tiksliau, nesaikingas jo vartojimas dažnai tampa nelaimių priežastimi ne tik per šventes, bet ir eilinėmis dienomis. <...> Šv. Kalėdų laikotarpis nepasižymi dideliu alkoholio vartojimu, tai labiau būdinga Naujųjų metų sutiktuvėms ir vėlesniam periodui, kai po vadinamųjų „daugiadienių“ nebeatlaiko žmogaus fizinė būklė ar net prasideda alkoholio sukelta psichozė“, – tikina A. Bagdonavičienė.

REKLAMA

Medikai pripažįsta, kad nors ir norisi tikėtis mažesnio susižalojusių ar padauginusių pacientų srauto, tačiau greičiausiai jis vis tiek išliks didelis.

„Srauto visada norisi tikėtis mažesnio, tačiau skubios pagalbos besikreipiančiųjų skaičius labai priklauso ir nuo meteorologinių sąlygų – labiausiai pacientų srautus Skubios pagalbos priėmimo skyriuje išaugina plikledis. Greičiausiai nepavyks išvengti ir tradicinių Naujų metų nakties traumų – fejerverkų ir petardų padarytų ar alkoholio išprovokuotų sužalojimų“, – aiškino RVUL vyr. specialistė.

L. Darginavičius, kartu su visais kolegomis medikais kreipėsi į žmones su prašymu elgtis atsakingai:

„Saugokime savo ir artimųjų sveikatą, šventes sutikime saugiai namuose ir be traumų.“


Rašyti komentarą...
D
Dangė
2020-12-30 19:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Būtų gerai, kad jūsų straipsnį paskaitytų daugiau žmonių ir laikytųsi visų jūsų rekomendacijų.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų