Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastarosiomis dienomis šalies teismuose pasipylė išnagrinėtų baudžiamųjų bylų dėl išžaginimo. Vieniems kaltintiems asmenims nuosprendžiais duotas negarbingas žagintojo vardas, o kitiems pavyko tokio vardo nusikratyti. Bet viena yra neginčytina ir liūdna – lytinių nusikaltimų mūsų kasdienybėje yra labai daug – vien Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmę atlieka apie 500 už išžaginimą nuteistų kalinių.

Pastarosiomis dienomis šalies teismuose pasipylė išnagrinėtų baudžiamųjų bylų dėl išžaginimo. Vieniems kaltintiems asmenims nuosprendžiais duotas negarbingas žagintojo vardas, o kitiems pavyko tokio vardo nusikratyti. Bet viena yra neginčytina ir liūdna – lytinių nusikaltimų mūsų kasdienybėje yra labai daug – vien Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmę atlieka apie 500 už išžaginimą nuteistų kalinių.

REKLAMA

Dvigubai vyresnis

Gana greitai atpildo sulaukė Alytaus krašto gyventojos Kotrynos (18 m., vardas pakeistas) skriaudikas Remigijus Šatas (37 m.). Šis alytiškis, dviejų dukterų tėvas, įkliuvo šių metų vasarį, kai į policiją kreipėsi minėta Kotryna. Mergina teigė, kad ją draugo bute išžagino kartu vakarojęs draugo svečias, o jai po to pavyko pasprukti tik iššokus per langą iš pirmame aukšte esančio buto. Basai, be striukės, bet palaidinukės kišenėje turinčiai savo telefoną.

Merginos skambutis, jai iššokus į lauką, o bute likusiems girtiems vyrams nieko neįtarus, padėjo policininkams operatyviai užklupti žagintoją. Šis, dvigubai jaunesnės merginos skriaudikas, iškart buvo sulaikytas ir suimtas.

REKLAMA

Dabar šią bylą jau išnagrinėjo Alytaus apylinkės teismas ir paskelbė, kad kaltu pripažintas žagintojas R. Šatas siunčiamas į pataisos namus 3,5 metų. O grėsė jam nelaisvė iki 7 metų.

Matyt, R. Šatas jautė niekaip nenuginčysiąs pareigūnų surinktų jo kaltės įrodymų, nes, iki teismo kaltę neigęs, galiausiai teisme ją jau pripažino. Tokia kaltinamojo pozicija ir atsiprašymo žodžiai nukentėjusiajai leido teismui dar sumažinti bausmę trečdaliu, nes bylą pavyko išnagrinėti sutrumpinto proceso tvarka. (Toks įstatymas priimtas 2013-ųjų liepą.) Taigi dabar R. Šatui reikia gyventi „zonoje“ tik 2 metus ir 4 mėnesius.

Teismas dar įpareigojo nuteistą žagintoją sumokėti Kotrynai 10 000 litų patirtai moralinei žalai atlyginti.

Jeigu skaitytojai jau linkę moralizuoti pačią Kotryną, kad ji dalyvavo išgertuvėse su keliais vyrais, tai skubėti nereikėtų. Mat mergina tą vakarą ėjo pas savo draugą, o jo buto duris atidarė ir nepažįstamą viešnią jėga įsitraukė bute svečiavęsis ir girtavęs R. Šatas. Kotryna vaišių atsisakė, bet išeiti jai nebuvo leista. Jeigu mergina tik būtų pagalvojusi, kad jai iškilusi grėsmė, kai šalia yra jos draugas, turbūt būtų veržusis iš buto jėga. Tačiau Kotryna net nenutuokė, kad girtas draugas paliks ją likimo valiai nelygioje kovoje su žagintoju. Taigi R. Šatas smogė merginai, trenkė ją į sieną, smaugė, o galiausiai du kartus išžagino. Besipriešinusi 18-metė buvo palaužta į tėvus jai tinkančio iškrypėlio.

REKLAMA
REKLAMA

Dar galima pridurti, kad teismo nuosprendis už išžaginimą – ne vienintelė bėda R. Šato gyvenime. Kai vyras buvo išleistas į laisvę laukti teismo dienos, rugpjūčio pradžioje jis, būdamas girtas, su draugais apiplėšė vieną sugėrovą ir sumušė du kitus. Už tai jo laukia dar vienas nuosprendis.

Išžagino prostitutę

Dar greičiau, negu Alytuje, išžaginimo byla išnagrinėta Vilniaus apylinkės teisme. Tik dar likę paskelbti nuosprendį.

Nustatyta, kad spalio 9-osios vakarą vilnietis Rafalas Gordijevskis (20 m.), 5 kartus teistas vaikinas, būdamas neblaivus, sostinės Stoties rajone užkalbino čia vaikščiojusią prostitutę Dainorą (21 m., vardas pakeistas) ir pasakė trokštąs meilės, tačiau neturįs pinigų. Vaikinas teigė galįs visada saugoti prostitutę nuo įvairių pavojų, o jos užmokestis už tai – seksas. Prostitutės tai nesudomino, ir ji atsisakė pamaloninti jaunuolį. Kadangi šis įkyriai neatstojo, Dainora puolė nuo jo bėgti.

Tokios žaidimo taisyklės dar labiau užvedė vilnietį. Jis vaikėsi merginą, persekiojo, o prisivijęs jau nesiūlė jokio „stogo“, tik nusitempė į kiemą prie Aušros vartų ir krūmuose, palaužęs merginą smurtu, ją išžagino.

REKLAMA
REKLAMA

Gal būtų tyčiojęsis iš prostitutės ir ilgiau, tačiau merginos šauksmą išgirdo neabejingas praeivis. Jis sulaikė įtariamąjį ir iškvietė policijos pareigūnus.

Sulaikytas R. Gordijevskis, priremtas įkalčių, kaltės neneigė. Teisme dar ir atsiprašė įskaudintos merginos. Kadangi bylą galėta išnagrinėti teisme pagreitinto proceso tvarka, tad ir paskirtoji bausmė kaltininkui bus sumažinta trečdaliu.

Valstybinį kaltinimą byloje palaikiusi prokurorė pasiūlė teismui įkalinti žagintoją 3 metams. Vadinasi, reali bausmė turėtų būti dar mažesnė.

Už prievarta pamylėtą prostitutę šiam vilniečiui vis dėlto teks dar ir susimokėti. Pati mergina pareiškė 20 000 litų ieškinį dėl patirtos moralinės žalos. Prokurorės manymu, ieškinys turėtų būti dvigubai mažesnis. O kaltinamasis pareiškė sutinkąs sumokėti merginai tik 2000 litų – ir tai dalimis, nes pinigų jis neturi, kaip ir pajamų šaltinio. Taigi šiame „turguje“ savo galutinį žodį dar turi tarti teismas.

REKLAMA
REKLAMA

Pakelių maniakas

Tokių atvejų, kai dėl lytinių nusikaltimų įkliuvę asmenys prisipažįsta kaltę, yra mažiau už tuos atvejus, kai kaltę neigia ir visaip išsisukinėja. Būtent taip jau porą metų elgiasi Pagirių miestelio (Vilniaus r.) gyventojas Stanislavas Chaninovičius (47 m.). Žiniasklaidoje jis vadinamas antruoju pakelių maniaku – pagarsėjusio Kazio Jonaičio, šiuo metu kalinčio iki gyvos galvos, pasekėju.

Neseniai Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs vasarą nuteisto šio žagintojo apeliacinį skundą, jį atmetė ir paliko galioti Vilniaus apylinkės teismo nuosprendį. Tiesa, gana švelnų – 2,5 metų „zonoje“.

Pastaruoju metu su motina ir teta gyvenęs S. Chaninovičius nuteistas už tai, kad 2012-ųjų rugsėjį lytiškai nuskriaudė nepažįstamą vilnietę Daivą (46 m., vardas pakeistas). Jų keliai susikirto, kai Daiva vakare tikėjosi pasiekti Salininkus iš Vilniaus. Moteriai sustojo S. Chaninovičiaus vairuojamas automobilis „Opel Astra“. Važiuodamas vyras guodėsi pakeleivei apie neva sunkų savo gyvenimą, o netrukus stabtelėjo miške ir... pavaišino moterį degtine. Baigėsi tuo, kad S. Chaninovičius įvykdė savo planą – jėga palaužtą moterį išniekino. Daiva bijojo priešintis – baiminosi, kad gali būti nužudyta. Negana to, žagintojas dar ir apiplėšė savo auką – pagrobė jos telefoną ir piniginę su pinigais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau būtent mobilusis telefonas padėjo pareigūnams susekti įtariamąjį, kai tik moteris pasiskundė.

O kai apie šį įvykį pranešė žurnalistai ir paskelbė įtariamo maniako nuotrauką, į policiją kreipėsi dar viena moteris – ji atpažino ir savo skriaudiką. Moteris teigė lytinę prievartą patyrusi dar 2010-ųjų rudenį, kai iš Keturiasdešimties Totorių kaimo į Baltąją Vokę (Vilniaus r.) ją pasisiūlė parvežti sustojęs būtent šis automobilio vairuotojas. Tik kelionė baigėsi prievartos aktu.

Moteris aiškino tuokart į policiją nesikreipusi, nes neįsidėmėjusi žagintojo mašinos numerių ir kitų požymių. Vėliau prie jos dar kelis kartus buvo sustojęs tas pats vairuotojas, bet moteris su juo nevažiavusi. Užtat įsidėmėjusi mašinos numerius. Jų ir prireikė po poros metų, kai šis pakelių maniakas buvo sučiuptas.

Nors pats kaltinamasis kaltę neigė, esą vieno atvejo išvis nebuvę, o kitu atveju seksas buvęs abipusiu susitarimu ir noru, tačiau teismas nustatė, kad S. Chaninovičius liguistai aukų ieškodavo Pagirių miestelyje – jis sustodavo stotelėje, kur moterys laukdavo autobuso.

REKLAMA
REKLAMA

Išnaudojo neįgalią

Kur kas griežtesnės teismo bausmės skiriamos mažamečių ir nepilnamečių lytiniams išnaudotojams. Tai savo kailiu patyrė telšiškis Saulius Pilvinis (48 m.). Neseniai Lietuvos apeliacinis teismas (LApT) paskelbė, kad šis vyras 7 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas pagrįstai.

S. Pilvinio nuodėmė – kelis kartus per 5 metus išžaginta pažįstama, artimos aplinkos mergaitė, nusižiūrėta dar tada, kai jai buvo12 metų. Kai šia lengvą protinę negalią turinčia mergaite S. Pilvinis pasinaudojo paskutinį kartą, nes buvo jos brolio įskųstas, nelaimėlei buvo jau 17 metų.

Teismas nustatė, kad S. Pilvinis mergaitę lytiškai išnaudojo savo namuose, kai juose nebuvo jo sugyventinės. Sekso būta ir mergaitę nusitempus į tvartą.

Beje, žagintojo auka skundėsi namiškiams, tačiau niekas ja nepatikėjo ir net išbarė už neva paikas kalbas.

Šioje byloje kartu su S. Pilviniu buvo nuteistas 6 metus kalėti ir jo bičiulis Pranas M. (34 m.). Tačiau dabar pastarąjį LApT išteisino, nes pripažino, kad neįrodyta, jog Pranas M. dalyvavo žaginant mergaitę. Tai yra trūksta neginčytinų įrodymų. Mat net ir pati nukentėjusioji tyrimo pradžioje Prano M. net neminėjo – jo pavardė tyrime atsirado tik gerokai vėliau.

REKLAMA
REKLAMA

Kalėti nuteistas S. Pilvinis, neigiantis savo kaltę, savosios tiesos dar gali paieškoti Lietuvos Aukščiausiajame Teisme.

Tik faktai:

Generalinės prokuratūros duomenimis, 2013 metais, lyginant su 2012-aisiais, sumažėjo išžaginimų 25 proc., o seksualinio prievartavimo atvejų – 21 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų