Taip kandidatus išreitingavo partijos skyriai, tačiau sąrašas dar galės būti koreguojamas. Jame nėra LSDP lyderės Vilijos Blinkevičiūtės, tačiau pagal vidines taisykles partijos pirmininkas reitingavime nedalyvauja, o pati politikė savo apsisprendimą dėl dalyvavimo Seimo rinkimuose žada paskelbti birželį.
Dabartiniai Seimo narių – už dešimtuko
Sąraše, su kuriuo susipažino ir BNS, matyti, kad antroje vietoje po M. Sinkevičiaus atsidūrė dabartinė Seimo narė Orinta Leiputė, o po jos – Marijampolės savivaldybės tarybos narys Tadas Prajara, Prienų rajono vicemerė Jūratė Zailskienė.
Penktuoju numeriu partijos skyriai išreitingavo parlamentarą Gintautą Palucką, šešta liko Kauno rajono vicemerė Raminta Popovienė, septintoje vietoje yra Vilniaus tarybos narys Juozas Olekas, po jo – LSDP garbės pirmininkas Vytenis Andriukaitis, Ukmergės rajono tarybos narė Indrė Kižienė. Dešimtuką užbaigia buvęs susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius.
Į dešimtuką nepateko tokie LSDP politikai kaip Seimo nariai Rasa Budbergytė (11 vieta sąraše), Linas Jonauskas (14), Julius Sabatauskas (23), Dovilė Šakalienė (13), Eugenijus Sabutis (24), Algirdas Sysas (21), Tomas Bičiūnas (55).
LSDP rinkimų štabo vadovas ir pirmininkės pavaduotojas Robertas Duchnevičius BNS sakė, kad sąrašas dar bus koreguojamas vėlesniais etapais, o dabartinį reitingavimą vadino „savotiška Eurovizija“.
„Į narių nuomonę įsiklausyti irgi reikia, bet turime suprasti, kad čia ta demokratija yra irgi savotiškai kaip Eurovizija“, – teigė jis.
R. Duchnevičius pabrėžė, kad šis sąrašas, kurio sudaryme dalyvavo virš 50 proc. partijos narių iš 60 skyrių, yra ne galutinis ir ateityje keisis.
„Čia yra pirminis etapas, kai nariai galėjo išreikšti savo nuomonę, prabalsuoti, skyriai galėjo kandidatus, savo kaimynus palaikyti. Vis vien dar turėsime konsultacijas ir su palaikančiomis grupėmis, ir su visuomene“, – kalbėjo štabo vadovas.
Anot jo, galutinis kandidatų į Seimo rinkimus sąrašas bus tvirtinamas birželio 15 dieną. R. Duchnevičius sakė, kad dabartiniame sąraše neatsižvelgta į lyčių ir jaunimo kvotas, jame taip pat nėra vienmandatininkų.
Sąrašą jis vadino gyvu organizmu bei pridūrė, kad jį koreguoti įgaliojimą turi ir partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.
Nežinomos pavardės – demokratijos kaina
Paklaustas, kaip vertina tai, jog sąrašo dešimtuke yra mažai žinomų pavardžių, R. Duchnevičius sakė tai yra demokratijos kaina.
„Jeigu mes leidžiame reitinguoti, o ne primetame valios kaip kitos partijos daro. (...) Savotiškai Eurovizija – kaimynas palaiko kaimyną, yra skyriai, kurie yra gausūs narių skaičiumi. Tai yra normalu, leidžiame pareikšti nuomonę“, – sakė štabo vadovas.
„Puikiai suprantame, kad ne visi žmonės, kurie patenka, turi ir analogišką visuomenės pasitikėjimą“, – pridūrė jis.
Pasiteiravus apie galimus skyrių susitarimus dėl kandidatų kėlimo, štabo vadovas teigė nežinantis, kas su kuo galėjo susitarti.
„O ar ten kažkas galėjo su kuo sutarti, tai žinoma, kad žmogus gali paskambinti, paprašyti palaikymo ar pareitingavimo. (...) Toks dalykas galėjo būti, bet jis nėra kažkoks veikimas specialiai prieš kažką“, – kalbėjo R. Duchnevičius.
Pats 16 vietą pirminiame sąraše užimantis R. Duchnevičius teigė, kad toks jo rezultatas buvo tikėtinas ir nestebina.
„Aš tiesiog matau, kad daug demokratijos kai yra, tai mes turime truputį iškreiptus galbūt rezultatus. Bet viskas yra tvarkoje, čia ne pirmą kartą mes tokį sąrašą turime, taip buvo ir ankstesniais rinkimais“, – sakė jis.
R. Duchnevičiaus teigimu, normalu, kad už piktnaudžiavimą, dokumento suklastojimą ir turto pasisavinimą teisiamas M. Sinkevičius dalyvauja reitingavime.
„Kaip matome, pasitikėjimas yra likęs, o toliau matysime, nes nebūtinai, kad M. Sinkevičius liks sąraše ar pats norės“, – sakė jis.
„Turbūt nesąžininga būtų iš mūsų pusės žmogų kalti prie kryžiaus, kol nėra kažkoks teismo sprendimas priimtas“, – kalbėjo R. Duchnevičius.
Buvusiam Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) vadovui, Jonavos rajono merui M. Sinkevičiui pateikti kaltinimai dėl 2019-2023 metais būnant tarybos nariu ir meru savivaldybės administracijai galimai padarytos 1487 eurų dydžio turtinės, taip pat neturtinės žalos pakirtus pasitikėjimą mero institucija.
Jis teisiamas dėl padarytos žalos galimai neteisėtai naudojus kanceliarines išmokas savivaldybių politikams. Įtariama, kad M. Sinkevičius už pareigoms vykdyti skirtas savivaldybės lėšas išsimokėtinai pirko asmeniniam naudojimui skirtą turtą bei sumokėjo už sutuoktinės naudotas mobilaus ryšio paslaugas.
M. Sinkevičiui pateikti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ir turto pasisavinimo, politikas neigia nusikaltęs.
Seimo rinkimai vyks spalio 13-ąją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
socialdemokratiška.