Liutauras Gudžinskas. TS-LKD ir LSDP vadovų rinkimai - kokia jų reikšmė Lietuvai?

Šių metų pirmas pusmetis lems, kokia Lietuvos politika bus 2020 metais ir vėliau. Idėjos taip pat vaidins daug reikšmingesnį vaidmenį nei iki šiol.

Tėvynės Sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) jau patvirtino G. Landsbergį pirmininku dar ketveriems metams, o jų pagrindiniai ideologiniai priešininkai socialdemokratai savo naująjį vadovą išrinks šį pavasarį.

TS-LKD fronte viskas išaiškėjo gerokai anksčiau nei daug kas tikėjosi. G. Landsbergis tiesiog sutriuškino savo varžovus per pirmąjį turą. Visgi galutinis rezultatas neatspindi kovos įnirtingumo. Per šiuos TS-LKD pirmininko rinkimus susigrūmė net kelios skirtingos konservatyvios minties versijos. Šalia tradiciškai tokiuose rinkimuose iškylančios sąjūdinės Tėvynės Sąjungos ir krikdemiškos linijos atstovų (šiuo atveju – G. Landsbergio ir P. Saudargo) akistatos, kiti du kandidatai taip pat pateikė naujų idėjų, kaip turėtų vystytis pagrindinė dešiniųjų partija Lietuvoje. Atkreiptinas dėmesys į Ž. Pavilionio retoriką. Jos būta agresyvios, menkai maskuojant troškimą užvaldyti viską, net jei to kaina būtų pati demokratija. Suprantama, Vengrijos ir Lenkijos pavyzdžiai gali iš tiesų įkvėpti, ypač, kai dešinysis populizmas vis garsiau ataidi iš kitapus Atlanto.

REKLAMA

Dabar – socialdemokratų eilė. Šios partijos uždaviniai visai kiti. Pernelyg užsižaidusi valdžia, ši kairioji jėga atitolo ir nuo ją pagrindžiančių idėjų, ir nuo pačių žmonių. Ilgą laiką tokia padėtis nebuvo pavojinga. Kol pagrindinis Lietuvos siekis buvo integracija į ES ir NATO, šalį buvo galima valdyti ir be didelių idėjų. Joms tiesiog nebuvo vietos politinėje darbotvarkėje, kurios didžiąją dalį sudarė tarptautinių reikalavimų vykdymas.

Dabartinė situacija yra kardinaliai priešinga. Formaliuosius integracijos į Vakarus tikslus mes jau įvykdėme, tačiau visiško saugumo ir šalies gerovės tai savaime neatnešė. Priešingai, skilinėjančios Vakarų struktūros vis dažniau pasireiškia ne kaip stabilumo, o rizikos šaltinis. Tiek ES, tiek JAV – didžiosios Vakarų jėgos – yra ištiktos suirutės, ir jų teikiamu pavyzdžiu pasikliauti nebegalime. Gero valdymo išimtimi išlikusios nebent tik mažosios Šiaurės demokratijos – pasižyminčios ir ekonominiu konkurencingumu, ir socialiniu solidarumu. Bet pasekti šiuo kelrodžiu nėra lengva. Tam reikia ir išmonės, ir valios.

Laikmečio iššūkius tenka spręsti visiems, bet Lietuvos kairei tai kone lemtingas uždavinys. Socialdemokratai priėmė teisingą sprendimą pagaliau organizuoti visuotinius vadovo rinkimus. Tai reikšminga sąlyga partijai atsiverti visuomenei ir sykiu atsinaujinti. Tačiau privalu užtikrinti tinkamą šių rinkimų kokybę. Tam būtina ne tik kandidatų, bet ir idėjų kova.


Rašyti komentarą...
P
PP
2017-02-20 08:41:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jokios reikšmės neturi partijos pavadinimas ,jei klanai dirba savo grupelei ,o ne rinkėjų daugumai ir savo valdymo pabaigoje neatsiskaito. Rinkėjų dauguma tarpe tarp rinkimų negali atleisti nedirbančios valdžios. Kaip nubausti už LR Konstitucijos pažeidimą pensininkų skriaudas ,kurie ir dabar žaksi, TS ir jos buvęs vadovas A. Kubilius, kam tos aptakios šnekos, kai neveikia įstatymai...
Atsakyti
0

S
Stasys
2017-02-21 08:27:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Durnėnuose automobilis pervažiavo kiaulę. Kokia tai reikšmė Lietuvai?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų