REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
23
Šimtmečio proga - pinigų paroda

Valstybės atkūrimo šimtmečio proga klaipėdietis Jevgenijus Sokolovas pristatė unikalią Lietuvos pinigų parodą. Joje eksponuojami banknotai šalyje išleisti nuo 1991 metų. Kolekcijoje ir maisto talonai, ir litaurai, ir litai bei su klaidomis išleistos kupiūros. Tiesa, dalies banknotų žmonės net nėra matę savo akimis.

23

Valstybės atkūrimo šimtmečio proga klaipėdietis Jevgenijus Sokolovas pristatė unikalią Lietuvos pinigų parodą. Joje eksponuojami banknotai šalyje išleisti nuo 1991 metų. Kolekcijoje ir maisto talonai, ir litaurai, ir litai bei su klaidomis išleistos kupiūros. Tiesa, dalies banknotų žmonės net nėra matę savo akimis.

REKLAMA

Klaipėdietis pasakoja, jog surinkti pinigų kolekciją jam prireikė vos 9 mėnesių. Norą kolekcionuoti pinigus, vyras perėmė iš draugo, kai šis paprašė pagalbos ieškant vieno banknoto.

„Šitą ekspoziciją surinkau per 9 mėnesius. Labai atsitiktinai pradėjau tuo domėtis. Buvau nuvažiavęs į Angliją pas draugą, kuris rinko banknotus ir pasiguodė, kad negali surasti tam tikro banknoto. Tai buvo 50 litų kupiūra, išleista 1991 metais. Paprašė padėti. Galvoju, kas gi čia sudėtingo – grįšiu į Lietuvą ir tikrai surasiu. Pasirodo ne taip lengva. Nei Klaipėdoje, nei visoje Lietuvoje, net nuvažiavus į Rygą, į pinigų parodą, to banknoto neradau. Tad teko įjungti visas pajėgas ir ieškoti, kas jį galėtų turėti. Deja, tos kupiūros surasti nepavyko, tačiau taip užsikrėčiau kolekcionavimu ir surinkau visus šioje parodoje esančius banknotus,“ - pasakojo J. Sokolovas.

Kai kurių parodoje eksponuojamų banknotų žmonės nėra net matę.

„Dalies banknotų žmonės nėra matę savo akimis. Pavyzdžiui, 1991 metų 10 litų banknotas pirmiausia buvo išleistas su klaida. Vėliau tai buvo ištaisyta. Aš turiu abiejų leidimų banknotus. Pavyzdžiui, pirmieji talonai buvo išleisti be užrašo, įspėjančio, kad tai vertybinis popierius ir padirbinėti draudžiama. Mano kolekcijoje yra kupiūrų ir iš pirmos, ir iš antros laidos. Lietuvos banko Pinigų muziejuje tėra tik viena laida,“ - teigia kolekcininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Banknotai niekada nebuvo patekę į piniginę

Parodoje eksponuojami ir litaurai bei centaurai. Anot J. Sokolovo, šie pinigai cirkuliavo visuose Lietuvos tautinio olimpinio komiteto organizuojamuose renginiuose, vykusiuose 1991 metų liepos 27 – rugpjūčio 4 dienomis. Juos buvo išleidęs Lietuvos banko Šiaulių skyrius.

REKLAMA

Pinigų kolekcijoje esantys banknotai išsiskiria ir tuo, kad jie niekada nebuvo patekę į žmonių pinigines.

„Buvo toks principinis noras rinkti tik kolekcinius banknotus. Tai yra bankinio stovio, tarp kolekcinininkų vadinamo C kokybės: kai kupiūra neturi nė vieno įlenkimo ir niekada nebuvo patekusi į žmonių į pinigines,“ - aiškina J. Sokolovas.

Kolekcijoje ir vadinamieji maisto talonai, banknotai su klaidomis bei apyvartoje taip ir nepasirodę 100, 500 ir 1 000 litų banknotai.

Be to vyras didžiuojasi, jog pavyko įsigyti ir labai ypatingų kupiūrų.

„Šioje kolekcijoje yra įdomu, kad trys kupiūros – 10, 20, 50 litų, išleistos 1991 metais, yra vienodo numerio: AA serijos, 88 banknotai. Tokius ypatingai malonu turėti ir jie labai vertinami kolekcininkų,“ - sako parodos autorius.

REKLAMA
REKLAMA

Kiek verta kolekcija - neatskleidžia

Įvertinti, kiek eurų verta ši pinigų kolekcija, vyras neskuba, tačiau atskleidžia, kad minėtos trys, vienodo numerio kupiūros jau vertos nemenkos sumos.

„Kiekvienas kolekcininkas mėgsta savaip vertinti kolekciją. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad tam tikro banknoto tiesiog nėra įmanoma įsigyti, kaip, pavyzdžiui, 88 numerio 3 vienodas kupiūras. Tad vien jų kaina siekia apie 2-3 tūkstančius eurų,“ - teigia J. Sokolovas.

Klaipėdoje eksponuojamoje parodoje, banknotai apšviesti ultravioletiniais spinduliais, tad galima matyti apsaugos ženklus.

Parodos autorius pinigų kolekciją ketina plėsti.

„Buvau nusprendęs apsiriboti nuo 1991 metų išleistų kupiūrų iki euro įvedimo, tačiau po šios parodos kilo noras surinkti ir dar daugiau banknotų,“ - prisipažįsta kolekcininkas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų