Kovo 30-ąją iškart po vidurnakčio į Šengeno zoną prieš tris mėnesius įsiliejusios Lietuvos oro uostuose bus panaikinta vidinių šios erdvės sienų kontrolė.
Didžiausiame Lietuvos - Vilniaus - oro uoste pirmasis lėktuvas, vykstantis Šengeno vidaus reisu, pakils sekmadienį ryte ir pasuks į Amsterdamą. Pirmasis atvykstantis orlaivis, kurio keleivių dokumentų pasieniečiai nebetikrins, leisis iš Helsinkio.
Tarptautiniame Kauno oro uoste pirmasis Šengeno vidaus reisu vykstantis lėktuvas atskris iš Frankfurto, Palangos oro uoste - iš Kopenhagos.
Sienų kontrolės, o tuo pačiu ir dokumentų patikros oro uostuose Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai nebevykdys tik Šengeno zonos vidiniams lėktuvų skrydžiams.
Keleiviai skrendantys į ar atskridę iš Šengeno erdvei nepriklausančių šalių ir toliau privalės pasieniečiams pateikti privalomus kelionės dokumentus.
Tačiau atsižvelgdami į tam tikrus rizikos faktorius pasieniečiai oro uostuose galės tikrinti ir asmenis keliaujančius tik Šengeno erdvėje, todėl yra privaloma turėti galiojantį kelionės dokumentą - piliečio pasą arba asmens tapatybės kortelę. Tokia tvarka nuo gruodžio yra taikoma saugant vidines Šengeno zonos - Lietuvos-Lenkijos bei Lietuvos-Latvijos sausumos ir jūrų sienas.
Nuo sekmadienio Šengeno vidaus reisu iš Lietuvos išvykstantiems nepilnamečiams (iki 18 metų amžiaus) Lietuvos piliečiams, kurių nelydi nė vienas iš tėvų, nebereikės turėti sutikimo laikinai išvykti į užsienį. Tačiau tai nesuteikia teisės nepilnamečiui neturėti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento - jo, kaip ir bet kurio kito keliaujančiojo, tapatybę gali patikrinti Lietuvos ar užsienio šalies pareigūnai.
Pažymėtina, kad tėvų sutikimas ir toliau bus privalomas bei pasieniečių tikrinamas, jei nepilnametis iš Lietuvos išvyks į valstybę, kuri nevisapusiškai taiko Šengeno teisyną. Tarp tokių valstybių yra ir lietuvių pamėgtos Jungtinė Karalystė bei Airija. Taigi, nepilnametis Lietuvos gyventojas, vienas susiruošęs vykti į Londoną ar Dubliną, privalės pasieniečiams ne tik pateikti galiojantį kelionės dokumentą, bet ir turėti vieno iš tėvų sutikimą laikinai išvykti į užsienį.
Šengeno laisvo judėjimo erdvės narėmis Lietuva ir dar aštuonios Europos Sąjungos naujokės tapo praėjusių metų gruodžio 21 dieną.
Dabar Šengeno zonai priklauso Austrija, Belgija, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Ispanija ir Švedija, taip pat ne ES narės Islandija ir Norvegija bei gruodį į erdvę įsiliejusios Lietuva, Latvija, Estija, Čekija,Vengrija, Malta, Lenkija, Slovėnija ir Slovakija.