Lietuvių sportininkai vasarą Pekine vyksiančių olimpinių žaidynių boikotuoti neketina, teigia Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentas Artūras Poviliūnas.
“Mes tokių galimybių nesvarstome, nors įvykius sekame. Manome, kad dalyvavimas viso pasaulio sportininkų forumo olimpinėse žaidynėse kaip tik įneštų daugiau demokratijos galimybių Kinijoje. Žaidynėse dalyvauja ne tik 10 tūkst. atletų, bet ir daugybė juos lydinčių asmenų, tūkstančiai turistų atvyksta iš viso pasaulio. Tai žymiai didesnė paspirtis vystant demokratiją ne tik tarp valdžios atstovų, bet ir vietinių gyventojų“, - trečiadienį BNS teigė A.Poviliūnas.
Anksčiau kai kurios tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos ir kai kurie visuomeniniai veikėjai paragino boikotuoti olimpines žaidynes, protestuojant prieš Kinijos veiksmus Tibeto autonominiame rajone. Tokius raginimus išreiškė ir kai kurie Lietuvos parlamentarai.
Anot A.Poviliūno, Maskvos ir Los Andželo olimpinių žaidynių pavyzdžiai parodė, jog tokios akcijos neduoda norimų rezultatų, o per jas nukenčia tik patys sportininkai.
„Sportininkai pastaruosius ketverius metus ruošiasi šiam aukščiausiam pasaulio sportininkų forumui, kiti ir dar ilgiau. Politika yra politika, o sportas yra jungianti jėga, parodanti, kad per sportą mes galime bendrauti, kovoti sporto aikštelėse, o ne tarp žmonių ar valstybių”, - kalbėjo LTOK prezidentas.
Jis taip pat pažymėjo, jog į Pekiną Lietuva ketina siųsti vieną didžiausių po nepriklausomybės atkūrimo metų delegaciją. Tikimasi, jog joje bus daugiau kaip šimtas narių: daugiau kaip 60 atletų bei daugiau kaip 40 juos lydinčių asmenų.
Pasak A.Poviliūno, siūlymams boikotuoti žaidynes nepritaria ir Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Jacques’as Rogge’as (Žakas Rožė).
„J.Rogge yra pasakęs, kad sportininkai turi dalyvauti olimpinėse žaidynėse, o bet koks boikotas būtų prasčiausias dalykas”, - sakė A.Poviliūnas.
Pasak jo, TOK palaiko nuolatinį ryšį su Kinijos valdžia bei olimpinių žaidynių organizaciniu komitetu. Daug klausimų bus sprendžiama ir balandžio mėnesį Pekine vyksiančiame 205 nacionalinių olimpinių komitetų susitikime bei Generalinės Asamblėjos sesijoje.
„Tuomet bus pokalbis, bus sudėlioti visi taškelia“, - sakė LTOK prezidentas.
Neramumai Lhasoje, Tibeto autonominio rajono sostinėje, kilo praėjusios savaitės pabaigoje ir tęsėsi iki šiol. Tibetiečių dvasinis lyderis Dalai Lama apkaltino Kiniją „valdant teroro būdu“ ir „kultūros genocidu“.
Kilus neramumams, neišvengta tibetiečių susirėmimų su Kinijos policija ir armijos daliniais.
Dalai Lamos pareigūnai mano, kad smurtas pareikalavo 99 žmonių gyvybių. Kinija, kurios pajėgos į Tibetą įžengė 1950 metais, skelbia, kad Lhasoje žuvo 13 žmonių.