Dauguma Lietuvos gyventojų (56 proc.) pripažįsta, jog į Lietuvą atvykstantys užsienio šalių darbuotojai yra naudingi Lietuvos ekonomikai, tačiau beveik pusė lietuvių (47 proc.) tuo pat metu mano, kad šalyje jau pakanka imigrantų ir negalima leisti, kad jų atvyktų daugiau.
Tai paaiškėjo Socialinių tyrimų instituto Etninių tyrimų centro užsakymu atlikus šalies gyventojų apklausą. Apklausą vasario 29 - kovo 13 dienomis apklausą atliko RAIT, jos metu buvo apklausti 1037 15-74 metų Lietuvos gyventojai.
Pasak instituto, apibendrinus visuomenės nuomonės apie darbo migraciją tyrimų duomenis pastebima, kad dalis Lietuvos visuomenės į imigracijos procesus žvelgia įtariai ir pažymima, kad šalies gyventojų nuomonė šia tema dar nesusiformavusi - ji nėra nei stabili, nei vienareikšmiška.
Šio tyrimo metu paaiškėjo, kad 60 proc. lietuvių nuomone, neužimtose darbo vietose trūkstant darbo jėgos reikia leisti įsidarbinti užsieniečiams, tačiau kartu 62 proc. tautiečių baiminasi, jog Lietuvą atvykstantys darbo migrantai gali sukelti socialinių neramumų.
Nors dalis lietuvių junta nerimą dėl galimų imigracijos problemų, dauguma šalies gyventojų neturi išankstinių diskriminacinių nuostatų - 80 proc. respondentų sutiko, jog dirbantys Lietuvos piliečiai ir legaliai įsidarbinę užsieniečiai darbe privalo turėti vienodas teises.
Vis dėlto tyrimo autoriai atkreipia dėmesį, kad lyginant su praėjusiais keleriais metais, visuomenėje sustiprėjo neigiamos nuostatos: nors ir santykinai nedidele procentine dalimi, nepakantumo lygis padidėjo daugelio etninių grupių atžvilgiu.
Taip pažymima, kad imigrantų integracija - kol kas nesuplanuota valstybės politikos dalis. Be siūlymų „vadovautis sėkminga ES šalių praktika“, konkrečios integracijos priemonės kol kas nenumatytos.
Darbo migrantų adaptavimo srityje, anot autorių, Lietuva kol kas nepanaudojo nei tautinių mažumų švietimo ir organizacijų infrastruktūros, nei pabėgėlių integracijai sukurtų tarnybų.