Lietuviai – kaip austrai: sutampa mūsų požiūris labai svarbiais klausimais

Naujausias tyrimas parodė, kad didžioji dalis Lietuvos gyventojų yra labiau linkę tikėti moksliniais įrodymais, net jei jie prieštarauja religinėms tiesoms. Rezultatai parodė, kad lietuviai išreiškia daug didesnį pasitikėjimą moksliniams faktams nei vakariečiai, kurių didelė dalis labiau linkę tikėti religinėmis dogmomis.

Tyrimų bendrovė „Wellcome Trust“ išleido 2018 m. atliktą tyrimą „Wellcome Global Monitor“, kuriame nagrinėjamas viso pasaulio gyventojų požiūris į mokslą.

Lietuviai – viena iš labiausiai mokslu pasitikinčių tautų

Viename iš tyrime naudotų klausimų gyventojų buvo teiraujamasi, ar jų išpažįstamos religijos tiesos prieštarauja mokslui ir jo atradimams. Lietuvoje taip mano tik 19 proc. žmonių, mažesnį teigiamų atsakymų procentą turi tik Čekija, kuri teigiamai atsakė 12 proc.

Kitose Europos šalyse manančių, kad religija prieštarauja mokslui yra gerokai daugiau. Pirmąją vietą užima Malta su 67 proc., kad religija prieštarauja mokslui mano 66 proc. graikų, 64 proc. italų ir ispanų. Su tokiu teiginiu sutinka 58 proc. vokiečių, 53 proc. olandų, 48 proc. prancūzų ir 44 proc. britų.

Kad religija prieštarauja mokslui aktyviau sutinka ir kaimyninių šalių gyventojai. Šiam teiginiui pritaria 45 proc. estų, 40 proc. lenkų, 37 proc. latvių, 36 proc. baltarusių, 35 proc. rusų.

Taip pat buvo klausiama, jei religija prieštarauja mokslui, kuo žmonės labiau tiki – religija ar mokslu. Šioje kategorijoje Lietuva buvo viena iš labiausiai mokslu pasitikinčių šalių. Įvairiais klausimais religines tiesas, o ne mokslinius įrodymus, pasirinktų 15 proc. lietuvių. Tokį patį procentą turi ir austrai, o už austrus ir lietuvius mokslu labiau pasitiki tik islandai. Tik 11 proc. šios Šiaurėje esančios salos gyventojų labiau pasitiki religija nei mokslu.

Didžiausią palankumą šventųjų raštų aiškinimams, o ne enciklopedinėms tiesoms Europoje išreiškė olandai, 44 proc. šalies gyventojų teikia pirmenybę religijai, o ne mokslui. Nedaug atsilieka britai – 42 proc., norvegai – 41 proc.

REKLAMA

Didesnė dalis Lietuvos kaimynų labiau linkusi tikėti religija nei mokslu. Jei mokslas prieštarautų religijai, pastarąją pasirinktų 27 proc. lenkų, 26 proc. baltarusių, 20 proc. latvių, 19 proc. rusų ir 18 proc. estų.

Didesnį pasitikėjimą religiniam mokymui, o ne moksliniams įrodymams teikia tokios islamą išpažįstančios šalys kaip Afganistanas (96 proc.), Gambija (96 proc.), Bangladešas (96 proc.) ar Egiptas (93 proc.) Tačiau religija labiau nei mokslu pasitiki ir didesnė dalis amerikiečių – 60 proc.

Religija neprieštarauja mokslui

„Mokslas nėra tikėjimo objektas. Arba moksliniai duomenys ir įrodymai yra arba ne. Čia nereikia nei tikėti, nei netikėti.“, – portalui tv3.lt sakė pranciškonų kunigas ir vienuolis Arūnas Peškaitis.

Pašnekovo teigimu, mokslas ir religija yra vienas kitam neprieštaraujantys dalykai, nes tai visiškai kitos dimensijos.

„Biblijos tekstas nėra mokslinis tekstas, jis kalba apie egzistencinius amžinuosius dalykus. Jis neaiškina kaip Dievas sukūrė žmogų, jis aiškino kodėl jis sukūrė ir kokia to prasmė“, – kalbėjo A. Peškaitis.


Rašyti komentarą...
I
Info
2019-08-15 20:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
kiekvienas išprusęs mokslininkas žino, kad mokslo žinių bagažą sudaro jau vakarykštė informacija, o sparčiai besivystant mokslui ta "teisinga" informacija kartas nuo karto vis koreguojama, kartais gana radikaliai. Todėl teiginys, kad mokslas sako tiesą, yra paremtas ne objektyvia tiesa (kurios galutinio varianto niekas nežino), o būtent tikėjimu, kad yra taip ir ne kitaip. Todėl kritinis mastymas jau dabar žino, kad mokslas klysta, jis yra ne tiesa, o kelias, ieškojimas tiesos
Atsakyti
0

J
Jezus
2019-08-15 18:33:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Religija daug auksčiau
Atsakyti
-2

E
Ela
2019-08-17 10:43:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
Darvinizmo teorija ir pirmojo zmogaus Adomo teorija (neturinti nk bendra su jokiomis bezdzionemis)- aiskiausias mokslo ir religijos priestaravimo pavyzdys.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų