Lietuvai atsidūrus reitingų dugne – ekonomisto pasiūlymas

Lietuvoje atotrūkis tarp skurstančių ir lobstančių milžiniškas, o turtinę nelygybę sumažinti šalis stengiasi mažiausiai iš visos Europos Sąjungos. Maža to, pasaulio mastu reitinge atsidūrėme netgi žemiau kai už kai kurias Afrikos valstybes. Toks tyrimas ekonomistų nestebina, lietuviai iš tiesų Europoje skursta kone labiausiai.

O turtingiausių ir vargingiausių tautiečių pajamos skiriasi net 10 kartų. Tokios naujienos vėl kursto kalbas apie progresinių mokesčių įvedimą, tačiau finansų ministras šios minties kratosi.

Sekasi prasčiausiai ES

Turtuoliai savo kiemuose puoselėja gražias pieveles, o vargingieji patys augina daržoves, kad bent kiek sutaupytų. Tokiais žodžiais savo turtus, tik ne piniginėje, o darže, ima rodyti pensininkė Irena. Moteriai net 87-eri, tačiau energijos jai netrūksta, daržams ji skiria visą savo laiką. Visgi kartais susimąsto, kad pinigai Lietuvoje cirkuliuoja kažkaip ne taip.

Irenai pritaria ir jos draugė Aldona. Irena draugei perleido lygiai pusę savo daržo. Dviese darbuotis ir lengviau, ir linksmiau, ir naudos yra.

Tačiau ir ne visi vaikai išgali pagelbėti tėvams. Naujausias tarptautinis tyrimas atskleidė: Lietuvos pastangos mažinti turtinę nelygybę prasčiausios visoje Europos Sąjungoje. Ir ne tik. Į priekį praleidome ne tik Bulgariją ar Rumuniją, bet ir Kazachstaną, Vietnamą, Tanzaniją, Nepalą, Alžyrą. Tarp pusantro šimto valstybių esame 83-eti. Tai pirmas tokio masto tyrimas. Ekonomistų duomenys nestebina, tik palyginimas su Afrikos šalimis Lietuvai garbės nedaro.

Prabilo apie progresinius mokesčius

Sutartinai tvirtinama, kad mūsų problema yra prastai surenkami mokesčiai ir prastas jų perskirstymas. Vėl prabylama apie progresinius mokesčius.

„Svarbu ne tik tai, kad mokesčiai būtų progresyvesni, bet ir kad bendrai mokesčių būtų daugiau surenkama. Jeigu pažiūrėtume į skandinavų šalis, pastebėtume, kad jie nelygybę gerokai sumažino būtent per tai, kad valstybės įsikišimas į ekonomiką, finansus yra labai didelis“, - sakė Romas Lazutka. 

Net pusė milijono skurstančiųjų Lietuvoje į rankas kas mėnesį gauna vos 230 eurų.Yra ir tūkstančiai žmonių, kurių pajamos kas mėnesį viršija daugiau nei 2000 eurų vienam šeimos nariui. Taigi skirtumas – net dešimt kartų. Iš čia ir atsiranda nelygybė.

REKLAMA

Nausėda siūlo pamiršti, kad valdžia rūpintis turi tik uždirbančiais minimalią algą – 380 eurų. Būtina stiprinti viduriniąją klasę, taigi mokesčius mažinti ir uždirbantiems penkiskart tiek.

Finansų ministras mano kitaip 

Finansų ministras atkerta, kad uždirbantieji daugiau ir taip sumoka daugiau mokesčių.

Progresinius mokesčius iki šiol prieš rinkimus vis siūlydavo socialdemokratai, tačiau idėja būdavo atmetama. Laisvosios rinkos prezidentas tikina, kad taip ir turi būti. Lietuvos problema – beviltiška pensijų sistema, kuriai verkiant reikia reformos. Iš statistikos atmetus pensininkus, dirbančiųjų nelygybė dar atrodo pusėtinai.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2017-07-22 10:05:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Joks ekonomisto patarimas negelbės ,kai nėra atsakomybės ir atsiskaitymo valdininkams, neginamas viešas interesas. Prezidentė nereikalauja tinkamo genprokuroro ir teisėjų darbo ,gal jai reikia papildomų Tautos įgaliojimų? Nebaudžiamumas skatina nusikaltimus.
Atsakyti
0

x
xxL
2017-07-22 10:06:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Va cia tai tikras cirkas ir zongliravimas statistiniais duomenimis. 2000 eur pajamos pateikiamos, kaip kosmines. Vokietijoje ar Olandijoje tai vidutines paprasto darbininko pajamos, tai akivaizdu, kad ne cia slypi problema. Idomu, kurioje vietoje butu Lietuva pagal valdininku skaiciu vienam gyventojui? Cia ir yra problema, kad biurokratu daug, o ju atsakomybes nulis. Valstybes pinigai taskomi, bet neteko girdeti nei vieno atvejo, kad valdininkas ar muitininkas butu finansiskai nukentejes. Puse surinktu mokesciu pravalgo biurokratai, puse istasko sutartiems konkursams. Ne paslaptis, kad seselis klesti, kuriam nusisvilpt ant progresiniu ir kitu molesciu, todel visi nauji mokesciai pradings biurokratu kisenese ir tik padidins emigrantu skaiciu.
Atsakyti
0

B
BLINDA
2017-07-22 11:20:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne ekonomisto patarimas: atsiprašyti ES ir Lietuvos tautos ir sugrįžti prie nacionalinės valiutos - LITO. Prieš tautos turi atsiprašyti trys veikėjai - Dalia,Algirdas ir apie ekonomiką ir pinigų politiką neišmanantis VASILIAUSKAS. Tai jie sukėlė chaosą pinigų politikoje.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų