Cigarečių kontrabandininkai iš šalies biudžeto per vienerius metus pavagia trigubai tiek, kiek šiems metams skirta visai Valstybės sienos apsaugos tarnybai, tuo metu nelegalūs prekeiviai rusiškas cigaretes miestuose ir kaimuose pardavinėja beveik nesislapstydami, nes žino, kad jiems beveik niekas negresia. Juolab kad pigesnės nelegalios produkcijos paklausa, išaugus tabako akcizui, didėja geometrine progresija, o aiškios valstybės politikos atsiimti prarandamus pinigus iš kontrabandininkų nėra.

"Vakarų ekspreso" redakcija pastaruoju metu sulaukė ne vieno skundo, jog priešais Klaipėdos naująjį turgų, prie "Eglės", nelegaliai pardavinėjamos kontrabandinės cigaretės. Įsitikinti, ar tai tiesa, žurnalistams nebuvo sudėtinga.

Sustojus prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje, mūsų dėmesį gana greitai patraukė juodai apsirengęs, sportine avalyne avintis vyriškis. Nepagautas - ne vagis, šiuo atveju - ne kontrabandinių cigarečių platintojas, taigi įsigyti cigarečių patraukia ir "Vakarų ekspreso" žurnalistė. Po trumpo dialogo mėlynas "Saint George" pakelis su rusiška banderole - jau mūsų rankose. Už jį teko pakloti keturis su puse lito. Žinia, parduotuvių lentynose išrikiuoti "legalai" rūkaliams atsieina daugiau nei šešis litus.

REKLAMA

"Pasaloje" pastovėję dar kurį laiką, įsitikinome, jog nelegalus verslas iš tiesų klesti. Per 10 minučių juoda kepure besimaskuojantis vyriškis sulaukė penkių klientų, tarp kurių buvo ir pensinio amžiaus vyrų, ir jaunuolių, ir motina su mažais vaikais.

Policija - bejėgė?

Pamatęs netoliese besisukiojantį policijos pareigūnų automobilį, pardavėjas per daug neišsigąsta - tiesiog savuosius sandorius sudarinėja kiek paėjęs už kaimynystėje įsikūrusio spaudos kiosko.

"Nelegalių rūkalų prekeiviai puikiai pažįsta apylinkės inspektorius, todėl net jei jie vilki civiliais rūbais, yra iš karto identifikuojami", - paaiškino Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Albinas Strumyla.

Pasak jo, periodiškai rengiami reidai, teritorijos nėra paliekamos be priežiūros, tačiau nubausti cigarečių platintojus esą gana problemiška.

"Pirmiausia, nė vienas prekeivis su savimi nesinešioja daugiau nei penkių-septynių pakelių cigarečių. Už tokį kiekį baudos numatomos tikrai mažos. Paprašykite keleto blokų, ir vargu ar juos gausite, nes tai jau kelia įtarimą bei didina riziką. Kitas dalykas - reikia įrodyti, jog tikrai buvo prekiaujama. Dažnai tam būtina imtis specialių veiksmų, kuriems reikalingos lėšos bei žmonės - ir vieno, ir kito, ypač tokio smulkaus masto nusikaltimams nustatyti, trūksta", - situacijos sudėtingumą dėstė pareigūnas.

Pirmą kartą pagautą kontrabandinių cigarečių prekeivį numatoma bausti pinigine bauda iki 300 litų. Vėlesni panašūs prasižengimai šią sumą didina, atsižvelgiama ir į prekybos mastą, tačiau jos "verslininkų" negąsdina - gaunamas pelnas yra žymiai didesnis. Prekeivių nesudrausmina net ir gresianti maksimali numatyta bausmė - 50 tūkst. litų. Tiesa, tokia nuobauda taikoma labai retai.

A. Strumyla prisiminė Petrą L., puikiai policijai pažįstamą kontrabandinių cigarečių platintoją, kuris, besidarbuojantis senojoje turgavietėje, buvo sučiuptas ir nubaustas jau dešimtis kartų, tačiau savo nusikalstamo amato atsisakyti nežada.

Muitininkams darbo netrūksta

Praėjusiais metais vien Klaipėdos teritorinės muitinės zonoje buvo sulaikyta 33,1 mln. vienetų nelegaliai per sieną gabenamų cigarečių, kurių vertė - apie 9,3 mln. litų. Šiemet per du pirmuosius mėnesius skaičiai dar įspūdingesni - sulaikyta 18,2 mln. vienetų, kurių vertė - 6,6 mln. litų.

REKLAMA

Šiais metais Klaipėdos teritorinės muitinės veiklos zonoje jau buvo du stambūs cigarečių sulaikymo atvejai: vieno sulaikymo metu aptikta 9,59 mln. cigarečių vienetų "Jing Lin". Kitą kartą sulaikyta 8,3 mln. cigarečių "Marlboro Lights" ir "Winston". Abiem šiais atvejais Muitinės Kriminalinės tarnybos Klaipėdos skyriuje pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Visgi nemaži iš nelegalios prekybos pašalinti cigarečių kiekiai vargiai nusako tikruosius kontrabandos mastus.

"Tarptautinėje praktikoje priimta manyti, kad teisėsaugos institucijos paprastai pajėgios iš nelegalios apyvartos išimti apie 5-7 procentus produkcijos. Mūsų analitikų vertinimais, pastaruoju metu muitinės pareigūnai dirba tikrai gana efektyviai ir sulaikomos kontrabandos kiekis gali siekti 10 procentų", - prielaidas apie į Lietuvą kontrabandos būdu patenkančių gaminių mastą komentavo Lietuvos muitinės Kriminalinės tarnybos atstovas ryšiams su visuomene Gediminas Kulikauskas.

Tuo metu kontrabandos gabentojai ieško vis naujų originalių būdų per valstybės sieną pervežti nelegalias prekes.

Pasak Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko pavaduotojo Kęstučio Lebeckio, kontrabandininkai rūkalus slepia labai įvairiai: sugrūda į kuro bakus, dujų balionus, paslepia po dvigubais automobilių dugnais ar lubomis. Stambiausi kontrabandos atvejai užfiksuojami tuomet, kai ji gabenama prisidengiant kitomis prekėmis.

Kaltės šešėlis - akcizui

"Paprastiems žmonėms nelabai suprantama, kodėl kontrabandinės cigaretės yra negerai - juk už pakelį sumokėjęs porą litų pigiau, iš karto pajunti finansinę naudą, o apie daromą žalą valstybei nelabai ir susimąstoma", - svarstė nelegalių cigarečių pakelį prie tos pačios "Eglės" įsigijusi klaipėdietė.

Iš tiesų, brangstantis legalusis tabakas - vienas didžiausių kontrabandos "variklių": kuo didesnės kainos parduotuvėse, tuo daugiau žmonių jo ieško juodojoje rinkoje.

Šiuo metu akcizo ir pridėtinės vertės mokesčiai sudaro iki 85 proc. pigiausių ir iki 77 proc. populiariausių cigarečių vartotojų mokamos kainos.

REKLAMA

Praėjusiais metais akcizo mokestis tabako gaminiams padidėjo 76 procentais ir po rugsėjo pirmosios pasiekė 64 eurų už tūkstantį vienetų lygį populiariausiai kainų kategorijai; jį pasiekti Lietuva įsipareigojo stodama į Europos Sąjungą. Toks staigus mokesčių padidėjimas turėjo rimtos įtakos tabako gaminių rinkai - kaip ir 2003-2004 metais, nelegalus importas bei prekyba pradėjo sparčiai augti.

Įvairiais vertinimais, praėjusiais metais nelegali tabako rinka sudarė 32 proc. Lietuvos tabako rinkos, šiemet ji jau artėja prie 40 procentų ribos.

Šešėlinio verslo augimas reiškia nuostolius ne tik tabako pramonės bendrovėms, bet ir valstybės biudžetui. Anot įvairių šaltinių, valstybės biudžetas dėl kontrabandinių rūkalų per praėjusius metus neteko maždaug 500 mln. litų pajamų, o tai yra beveik tris kartus daugiau nei šiemet biudžete skirta Valstybinės sienos apsaugos tarnybai. Šiemet vien tik pirmojo ketvirčio Valstybinės mokesčių inspekcijos paskelbti duomenys jau deklaruoja apie 42 proc. planuotų pajamų kritimą, tad 2010-aisiais valstybės prarandami pinigai gali pasiekti milijardinę sumą.

Kontrabandos skaičiuoklė

2008 metais Lietuvoje legaliai buvo parduota 5,8 mlrd. cigarečių, o pernai - tik 4,2 mlrd.

Specialistų vertinimu, Lietuvoje brangstant tabako gaminiams, natūraliai suaugusiu rūkalių galėtų sumažėti apie 3-5 procentus, tad tokio masto legalių cigarečių pardavimo mažėjimui daugiausiai įtakos turėjo išaugusi nelegalių cigarečių pasiūla.

2009 m. sulaikytų tabako gaminių kiekis išaugo 47 proc. 2008 metais Lietuvos muitinė sulaikė 65 mln. vienetų kontrabandinių cigarečių. Pernai - 120 mln. O vien per du pirmuosius šių metų mėnesius Lietuvos muitinė sulaikė apie 50 mln. nelegalių rūkalų. Manoma, kad tai sudaro tik apie 10 proc. visos į Lietuvą gabenamos rūkalų kontrabandos.

Skirtingais apskaičiavimais, kontrabandininkų pelnas gali siekti nuo 500 mln. Lt iki 1,5 mlrd. Lt, jei cigaretės nukeliauja į Vakarų Europą.

Komentaras

Aušra BALČIŪNIENĖ, "Philip Morris Baltic" korporacijos reikalų direktorė:


Rašyti komentarą...
a
a
2010-04-15 07:40:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
ne Lietuva valdo "saint george" o lietuviai savo noru pigiau tautiecius nuodija
Atsakyti
0

P
Philip Moris
2010-04-15 07:59:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Gaudyti reikia parazitus nuodytojus!!!
Atsakyti
0

P
Pypkė
2010-04-15 08:07:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reiks pradėti auginti tabaką individuoaliam naudojimui privačiai,nes kainos tikrai (net ir to "importinio") jau tapo absoliučiai neadekvačios gaunamoms pajamoms.Pirksiu gerą pypkučių komplektą su moderniu keičiamu filtru ir spjaunu į tuos savanaudiškai- vienpusiškus tabako gaminių kainų karus-nebetikiu jokia laisva rinka ,laisvu prekių judėjimu nei teisinga ,konkurencijos formuojama kaina - valdžios politika sugriovė paskutinius tikėjimo likučius.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (38)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų