Lietuvos skiriamos lėšos ES vystomojo bendradarbiavimo politikai per pastaruosius ketverius metus išaugo nuo 25 iki 105 milijono litų per metus, šalis ir toliau ketina vykdyti aktyvią politiką Armėnijoje, Baltarusijoje, Gruzijoje, Moldovoje, Ukrainoje ir Afganistane.
Pasak Lietuvos ambasadoriaus ES Ryčio Martikonio, Lietuvos ir kitų naujų ES šalių pastangos įgyvendinant ES vystomojo bendradarbiavimo politiką Briuselyje sulaukė teigiamo Bendrųjų reikalų ir išorinių santykių tarybos (BRIST) sesijoje dalyvavusių ES atstovų įvertinimo.
2004 metais Lietuva tapo Europos Sąjungos nare ir šalimi donore.
R.Martikonio teigimu, Lietuva ir toliau skirs didelį dėmesį vystomojo bendradarbiavimo projektams Afganistane, ypač tiems, kuriais siekiama užtikrinti visuotinį pradinį išsilavinimą, skatinti vietinių gyventojų verslumą ir užtikrinti įstatymo viršenybę.
Pagal 2005 metų birželio 16-17 dienomis ES Vadovų Tarybos priimtus sprendimus dėl oficialios paramos vystymuisi didinimo, ES valstybės yra įsipareigojusios oficialią paramą vystymuisi iki 2010 metų padidinti iki 0,17 proc. Bendrojo nacionalinio produkto (BNP), o iki 2015 metų pasiekti 0,33 proc. BNP.
2007 metais Lietuvos oficiali pagalba vystymuisi sudarė 0,11 proc. BNP.
Oficialią pagalbą vystymuisi sudaro Užsienio reikalų ministerijos ir kitų valstybės institucijų vykdomi dvišaliai vystomojo bendradarbiavimo projektai ir išlaidos vystomajam bendradarbiavimui, humanitarinė pagalba, dalis įmokų į tarptautinių organizacijų ir ES biudžetus.
Siekiant integruoti besivystančias šalis į globalizacijos procesą, 2000 metais Jungtinių Tautų tūkstantmečio viršūnių susitikime 189 pasaulio valstybės, tarp jų ir Lietuva, patvirtino Tūkstantmečio vystymosi tikslus. Juos įsipareigota įgyvendinti iki 2015 metų.
Šiuo metu pasaulyje daugiau kaip vienas milijardas žmonių gyvena absoliučiame skurde - mažiau nei už vieną JAV dolerį per dieną. Kasdien dėl skurdo ir bado miršta daugiau kaip 16 tūkst. vaikų, nesulaukusių savo penktojo gimtadienio - po vieną kas penkios sekundės. 852 mln. pasaulio žmonių nuolatos alksta. Nevisavertė mityba lemia ankstyvą kas trečio pasaulio gyventojo mirtį ar ligas. ŽIV/AIDS, tuberkuliozė ir maliarija kasmet nusineša daugiau kaip 6 mln. žmonių gyvybių.