Lietuva nori dalykiškų ir konstruktyvių NATO ir Rusijos santykių, tačiau nėra tikra, ar jau atėjo laikas atnaujinti formalų NATO ir Rusijos tarybos darbą, mano užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas.
„Konstruktyvūs ir dalykiški NATO ir Rusijos santykiai yra Lietuvos interesas, šiuos santykius būtina vystyti. Kelsiu klausimą savo kolegoms, kokius apskritai NATO ir Rusijos santykius norima matyti. Taip pat išsakysiu abejones, ar šis susitikimas tikrai yra tas laikas, kai reikia atnaujinti formalų NATO ir Rusijos tarybos darbą“, - BNS trečiadienį sakė į neformalų NATO UR ministrų susitikimą Briuselyje vykstantis V. Ušackas.
Pasak V.Ušacko, trečiadienį prasidedančiame susitikime reikia įvertinti, kas konkrečiai yra pasikeitę nuo to laiko, kai NATO ir Rusijos santykiai buvo įšaldyti, kas pasiekta įgyvendinant Medvedevo-Sarkozy taikos plano Gruzijoje įsipareigojimus.
„Ar yra pakankamai padaryta turint omenyje, pavyzdžiui, kariuomenės išvedimo, bazių steigimo punktus? Nenoriu užbėgti įvykiams už akių, bet galbūt galima pažiūrėti, kaip keisis situacija iki balandžio 3 dienos, kuomet įvyks NATO vadovų susitikimas“, - svarstė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas.
Kaip pranešė naujienų agentūra AFP, Aljanso diplomatų teigimu, NATO iš principo susitarė atnaujinti oficialius aukšto lygio ryšius su Rusija, o oficialus sprendimas šiuo klausimu tikriausiai bus paskelbtas ketvirtadienį.
Oficialūs NATO ir Rusijos santykiai buvo įšaldyti dėl pernai rugpjūtį įvykusio Rusijos ir Gruzijos karo, bet gruodžio mėnesį pokalbiai buvo neformaliai atnaujinti.
Siekdami nuraminti Gruziją ir Ukrainą, kurios abi, nepaisydamos Rusijos prieštaravimų, siekia įstoti į NATO, ministrai ketvirtadienį taip pat susitiks su gruzinų ir ukrainiečių kolegomis.
Kelios šalys nori atnaujinti oficialius vadinamosios NATO ir Rusijos tarybos susitikimus. Šioje Taryboje paprastai susitinka ambasadoriai, tačiau kartais rengiami ir ministrų, valstybių ir vyriausybių vadovų susitikimai.
Prancūzija, Vokietija, Italija, Norvegija ir Ispanija tvirtina, kad sankcijos Rusijai duoda priešingus rezultatus, ir jau ne vieną mėnesį ragino atnaujinti oficialius ryšius. Nuo praėjusių metų pabaigos tokios pozicijos laikosi ir Didžioji Britanija.
JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) antradienį paskelbė, kad bandydamas atnaujinti santykius ir suvienyti jėgas tokiais sunkiais klausimais kaip Iranas, branduoliniai ginklai ir priešraketinė gynyba, nusiuntė ilgą laišką Rusijos prezidentui.