• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo kanceliarija saliamoniškai išsisuko: neblaiviam jos darbuotojui patekus į kriminalinę istoriją dėl gaisro ir žmogaus žūties, tarnybinis patikrinimas truko tol, kol darbo metu girtavęs Seimo poilsiavietės administratorius susiprato savo noru išeiti iš darbo, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Virš Lakajų kaimo seniai išsisklaidė rugsėjo 29 dieną kilusio gaisro, per kurį žuvo žmogus, dūmai. Seimo kanceliarija taip pat pasistengė kuo greičiau juos išvaikyti mojuodama tarnybinio patikrinimo popieriais. Ir pavyko - tarnybinis patikrinimas dėl Seimo poilsiavietės Tetervinės kaime administratoriaus Bronislavo Gaidamavičiaus girtavimo darbo metu ir tarnybinio automobilio apdaužymo nutrauktas šiam savo noru išėjus iš darbo. Jis ir ateityje galės dirbti valstybinėje tarnyboje, nes tarnybinės etikos požiūriu tebelieka nepriekaištingos reputacijos tarnautoju.

REKLAMA

Išdavė automobilis

Tarnybinis patikrinimas dėl B.Gaidamavičiaus elgesio vyko mėnesį, nors faktai buvo aiškūs jau pirmą savaitę. Rugsėjo 29-ąją, pirmadienį, Seimo poilsiavietės administratorius, vos ne pirmo ryškumo žvaigždė girioje esančiame Lakajų kaime, kur dauguma gyventojų apskritai neturi darbo, nuo pat ryto gėrė su niekur nedirbančiu 23 metų Aleksejumi Bachvalovu ir vilniečiu Ivanu Vanagėliu (gim. 1965 m.).

REKLAMA
REKLAMA

Apie 13 val. 20 min. iš A.Bachvalovo motinai priklausančio namo, kur buvo apsistoję I.Vanagėlis ir B.Gaidamavičius, pradėjo rūkti dūmai, o 13 val. 40 min. namas jau degė atvira liepsna. A.Bachvalovas, sėdęs į tarnybinį Seimo kanceliarijos automobilį, kažkur išdūmė. Gerokai vėliau išdaužęs langą iš ugnies gniaužtų išsigelbėjo B.Gaidamavičius. Užgesinę gaisrą, ugniagesiai troboje, tarpe tarp lovos ir lango, rado parklupusį pusiau sudegusį I.Vanagėlį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ikiteisminio tyrimo dėl gaisro ir žmogaus žūties atgarsiai galėjo ir nepasiekti Seimo kanceliarijos, jei ne tarnybinis automobilis, kuriuo važiuodamas A.Bachvalovas įlėkė į griovį ir apgadino Seimo autoūkiui priklausantį „Volkswagen Golf“. Pareigūnai automobilį atgabeno į Švenčionių policijos komisariatą, iš kur jį ir pasiėmė parlamento autoūkio darbuotojai.

REKLAMA

Tarnybinis automobilis apgadintas, juo važiavo pašalinis asmuo, valstybės tarnautojas darbo metu buvo girtas - tai faktai, kuriuos Švenčionių policija pateikė Seimo kanceliarijai. Iš pradžių tarnybinį patikrinimą dėl B.Gaidamavičiaus ketinta užbaigti po savaitės - spalio 6-ąją. Paskui terminas buvo pratęstas iki spalio 10-osios. Vėliau dar pratęstas, nes B.Gaidamavičius pranešė, kad susirgo. O spalio 28 dieną, tebeturėdamas nedarbingumo pažymėjimą, jis pasiprašė savo noru atleidžiamas iš darbo.

REKLAMA

Keistas tyrimas

LŽ korespondentei netrukus po gaisro paskambinus Švenčionių rajono policijos komisariato pareigūnams, šie aiškino, kad gaisras kilo dėl niekur nedirbančio, vietos gyventojams nudirbti darbus padedančio I.Vanagėlio rūkymo lovoje. Neva jis buvo toks girtas, kad nepajėgė išsigelbėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau vilnietė Janina Firsova, žuvusiojo I.Vanagėlio motina, papasakojo, kad viskas buvo ne taip, o jos sūnus buvo pasiturintis žmogus, UAB „Ivangela“ direktorius. Jis turėjo dvi kirpyklas prestižinėse Vilniaus vietose - Senamiestyje ir Užupyje, valdė du stomatologijos kabinetus. Prieš trejus metus I.Vanagėlis baigė statyti namą Vilniaus priemiestyje. Prabangų gyvenimą savo žmonai ir dviem dukterims sukūręs I.Vanagėlis tikrai nebuvo vargšas bedarbis, ieškodavęs padienio darbo Lakajuose.

REKLAMA

„Jis jau keturiolika metų draugauja su Lakajų gyventojais, važiuoja ten žvejoti, grybauti, - pasakojo J.Firsova. - Ir tą šeštadienį išvyko žvejoti, pasiėmė su savimi apie tūkstantį litų, nes buvo įpratęs kelionėje turėti pinigų. Išvažiavo brangiu, beveik nauju automobiliu „Reno Laguna“, kuris gaisro metu visiškai sudegė. Bagažinėje liko apanglėjusių spanguolių, obuolių, kiaušinių, varškės, stiklainių su pienu; jis kaskart namo parveždavo kaimiškų produktų.“

REKLAMA

Pasak J.Firsovos, įtarimų, kad Ivanui kažkas negerai, jai kilę jau sekmadienį, kai sūnus negrįžo į Vilnių. Telefonu I.Vanagėlis atsiliepė tik pirmadienį, tikino, kad buvo išsikrovęs telefono aparatas.

„Pirmadienį 13 val. 07 min. jis paskambino draugui į Vilnių, paprašė atvažiuoti jo paimti, bet draugas negalėjo, - pasakojo J.Firsova. - O 13 val. 40 min. namas jau degė atvira liepsna. Atlikus tyrimą Ivano kraujyje nustatyta 1,2 promiles alkoholio - tokiam stambiam vyrui tai nėra daug. Greta sudegusio namo dirba kelininkai. Vienas pasakojo, kad 13 val. važiavo atsivežti smėlio, ir dūmų dar nesimatė. O kai važiavo atgal, namas degė. Jis pamatęs B.Gaidamavičių, bandantį išmušti stiklą, ir padėjęs jam išlipti pro langą iš trobos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

J.Firsova įtaria, kad jos sūnus buvo sumuštas, pinigai atimti, o namas tyčia padegtas, kad nuslėptų nusikaltimo pėdsakus. Jai keista, kad ugniagesiai buvo iškviesti tik po pusės valandos, kad B.Gaidamavičius nepasakė, jog name buvo likęs žmogus.

Skubama statyti

Gaisravietės Lakajuose nebematyti. Sudegusi troba nugriauta, ją primena tik lentomis uždengtos rūsių angos ir gėlių puokštė toje vietoje, kur žuvo I.Vanagėlis. Šeimininkai ruošiasi statyti naują namą, jam jau paruošta vieta greta gaisravietės.

REKLAMA

Švenčionių policijoje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl I.Vanagėlio žūties kuriam laikui įstrigo - laukiama ekspertizės dėl mirties priežasties išvadų. Jei ekspertai sudegusiame kūne ras smurto pėdsakų, ikiteisminis tyrimas gali pakrypti visai kita linkme. Nors ir dabar, pasak Švenčionių policijos komisaro Arvydo Sinio, aiškinamasi, kada iš namų išvyko A.Bachvalovas - jau kilus gaisrui, ar iki jo. Komisaras patvirtino, kad A.Bachvalovas gerai žinomas policijai, jo atžvilgiu atliekami keli ikiteisminiai tyrimai dėl smulkių vagysčių.

REKLAMA

Tapo bedarbiu

Šiuo metu niekur nedirbantis B.Gaidamavičius į LŽ žurnalistės skambutį atsiliepė priekaištaudamas: „Ko jums dar reikia? Per jus mane jau iš darbo išmetė.“ - „Argi jūs ne pats pasiprašėte atleidžiamas?“ - „Pats, bet negi nežinote, kaip žmogų priverčia rašyti pareiškimą?“ - jautėsi auka B.Gaidamavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Jis prarado tikrai gerą darbą, nors žurnalistams Seimo kanceliarijos vadovai ne kartą aiškino, jog Seimo poilsinės administratorius gauna tik centus. Ačiū Seimo priimtai įstatymo pataisai, leidžiančiai viešinti valstybės tarnautojų atlyginimus; todėl pavyko sužinoti, kad poilsiavietės administratoriaus mėnesinis darbo užmokestis 17 BMA - 2176 litų neatskaičius mokesčių. Be to, administratorius važinėjo tarnybiniu Seimo autoūkio automobiliu, kuriam nustatytas 1500 km mėnesio ridos limitas. Degalų B.Gaidamavičius nemokamai įsipildavo Seimo transporto skyriaus degalinėje.

Administratoriaus darbas buvo nesunkus - žiemą poilsiavietė dažniausiai tuščia, o vasarą trijuose nameliuose telpa tik šešios šeimos. Aprinkti šiukšles, priskaldyti malkų (šašlykams kepti), atiduoti poilsiautojams raktus - štai ir visi administratoriaus rūpesčiai.

Nebrangus gamtos prieglobstis

Šiais metais parduoti 106 kelialapiai, gauta apie 27 tūkst. litų pajamų. Seimo kanceliarijos duomenimis, išsinuomoti namelį vienai parai sezono metu kainuoja 90 litų, savaitei - 600 litų, kambarį sezono metu - 29 ir 45 litus parai, savaitei - 210 ir 260 litų. Ne sezono metu namelio nuoma kainuoja 70 litų parai, savaitei - 450 litų, kambariai - 28 ir 40 litų parai, savaitei - 127 ir 140 litų.

REKLAMA

Pasak Seimo nario Jurgio Razmos, šios poilsiavietės nevertėtų sureikšminti, nes sąlygos poilsiui gana kuklios - tualetas lauke, baldai pirkti prieš 25 metus. „Būtų klaidinga įsivaizduoti, kad Seimo nariai gauna ypatingų privilegijų poilsiaudami prie Didžiojo Siaurio“ - pabrėžė J.Razma.

Egiptas ar Labanoras?

Tvora nuo vandens iki vandens, spyna ant vartų - tai ne privati valda, kurios savininkas siekia užvaldyti brangią pakrantę, o Seimo kanceliarijai priklausanti poilsiavietė ir jai atitverti keli kilometrai vaizdingo Didžiojo Siaurio ežero pakrantės. Žmonių pomėgiai skirtingi - vieniems patinka triukšmingas Egiptas su garantuotais karščiais, kitiems - lietinga vasara Labanoro girioje, kuo toliau nuo žmonių ir triukšmo. Poilsinė Tetervinės kaime pastatyta 1976-1987 metais tuometinio Komunistų partijos centro komiteto darbuotojams. Ji nėra prabangi, bet įrengta viskas, ko reikia žmogui: vienas mūrinis ir du mediniai nameliai, ūkinis pastatas, pirtis, valčių prieplauka, paplūdimiai, aikštelės mėsai kepti, dušai, tualetai.

Didžiojo Siaurio ežero forma yra tarsi gėlės žiedo, kurio šerdis - pusiasalis, o su likusiu pasauliu jį jungia tik 30-40 metrų pločio sąsmauka. Pastačius tvorą per sąsmauką pusiasalio svečiams sukurta tik jiems prieinama 3,5 hektaro ploto poilsio zona, turinti kelių kilometrų ilgio pakrantę. Pakirdus iš miegų einama maudytis į dešinę, kur saulė krantą šildo rytais, o vakare šašlykinė užkuriama kairiajame pusiasalio krante, nutviekstame besileidžiančios saulės spindulių.

REKLAMA

Trijų hektarų pusiasalį, skirtą tik kelių šeimų poilsiui, supa 84 hektarų ploto ežeras.

Visiems kitiems Lietuvos gyventojams prie Didžiojo Siaurio ežero įrengtos keturios poilsio aikštelės, kuriose vasarą būna sausakimša. Šimtai į Labanoro girią atvažiavusių šeimų apsistoja palapinėse, kad tik galėtų pasidžiaugti gamtos prieglobsčiu. Jiems erdvi Seimo poilsinė, kur įrengti tualetai, dušas, pirtis, tarsi svajonių Everestas. Bet tokios sąlygos neatrodo geros Seimo nariams, kurie jau gerokai atitrūko nuo Lietuvos realybės.

Neapsisprendžia

2006 metais Valstybės kontrolei patikrinus, kaip Seimo kanceliarija naudoja savo turtą, rasta nemažai pažeidimų, taip pat ir dėl Seimo poilsiavietės. Seimo audito komitetas paprašė, kad Seimo valdyba priimtų sprendimą dėl poilsio namų tolesnio naudojimo. Tačiau jokių sprendimų iki šiol nėra. Ir tai nenuostabu. Vieta, kur stovi Seimo poilsiavietė, verta milijonų, tikrai atsirastų norinčiųjų čia įsikurti. Tačiau parduoti poilsiavietės beveik neįmanoma, nes naujos statybos šioje Labanoro regioninio parko vietoje neleidžiamos.

„Aš tuos namelius nugriaučiau ir tegu ten būna miškas, - siūlė išeitį J.Razma. - Tokių gamtos kampelių Lietuvoje reta, juos reikia išsaugoti. Niekaip nesutikčiau, kad ta vieta būtų privatizuota, atiduota statyboms.“

Rūta Skatikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų