Kretingiškė galimai namuose augino laukines kates: toks neatsakingumas kelia grėsmę visai jų populiacijai

Įtarus, kad kretingiškė nelegaliai laiko dvi laukines kates ar jų hibridus, aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą ir jas laikinai paėmė. Socialiniuose tinkluose dėl to kilo didžiulis sujudimas. Moteris siekia jas susigrąžinti. O štai specialistai pastebi, kad tokie egzotai, nors ir draudžiami įstatymų, labai populiarėja ir kelia grėsmę kitoms rūšims.

Dvi egzotinės katės – dabar Klaipėdos gyvūnų globos namų „Nuaras“ darbuotojų priežiūroje. Klaipėdos aplinkosaugininkai jas paėmė iš kretingiškės, kai įtarė, kad ji šiuos galimai laukinius gyvūnus ir įsigijo, ir laikė nelegaliai. Jų nuotraukomis dalinosi socialiniuose tinkluose.

„Viešoje erdvėje buvo informacija, buvo parodytos nuotraukos iš kurių ir buvo įtariama, kad laukiniai – vienas laikinis, kitas hibridas… Yra įtarimas, kad šie gyvūnai yra laikomi neteisėtai, laikytojas nepateikė kilmės dokumentų, įsigijimo dokumentų”, – sako Gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Vitalis Marozas.

Aplinkosaugininkai pradėjo tyrimą, o kol jis vyksta – katėmis rūpinsis gyvūnų globėjai

„Mes užtikriname tas minimalias sąlygas, kad turėtų tam tikrą erdvę, judėjimo laisvę ir gautų tam tikrą racioną“, – teigia UAB „Nuaras“ vadovė Jurgita Gustaitienė.

Pati kretingiškė rašo turinti visus kačių dokumentus ir juos pateiks pareigūnams. Socialiniuose tinkluose dėl paimtų kačių kilo didžiulis sujudimas, tačiau kretingiškė dėl augintinių internete graudžias ašaras liejusi ir intensyviai prašiusi žmonių palaikymo, TV3 žinioms pateikti savų komentarų – nesutiko.

Ir ne tik. TV3 žinių žurnalistams ją užfiksavus atvykusią į gyvūnų globos namus pasimatyti su katėmis, moteris uždraudė ją ir filmuoti, ir rodyti. O prieglaudos atstovai sako, kad lankyti kačių kretingiškei tikrai nedrausiantys.

REKLAMA

„Pas mus šiuo metu yra šitos dvi katės, šeimininkei tikrai lankyt yra neuždrausta – gali ateiti aplankyti savo gyvūnus”, – aiškina gyvūnų globos namų administratorė Gintarė Liutkuvienė.

Tik čia katės bus laikinai. Gavus genetinių tyrimų rezultatus, paaiškės tolimesnis jų likimas.

„Dabar daromi tyrimai ir bus nustatyta gyvūnų rūšis ir hibridizacijos laipsnis”, – sako V. Marozas.

Pirminė apžiūra leidžia įtarti, kad katės turi gan ryškius laukinių gyvūnų bruožus.

„Ta katė kuri turi daugiau laukinio kraujo, matosi ir iš išvaizdos,kad ji yra labiau laukinė už tą kitą katinėlį, kuris yra kelintos kartos hibridas. Mes kalbame apie savanos kates, kurios yra laukinės katės servalo ir naminės katės hibridas”, – pasakoja J. Gustaitienė.

Jei tai pasitvirtins – moteriai grės bauda – tiesa, nedidelė vos 15 eurų, bet gyvūnai bus konfiskuoti.

„Migdomas tikrai nebus, manau bus ieškomos galimybės kur patalpinti pagal atitinkamas sąlygas tuos gyvūnus”, – pripažįsta Gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas.

Ir tai ne pirmas atvejis Lietuvoje. Vienas laukinės katės hibridas „Nuaro“ prieglaudoje Kaune globojamas jau pusantrų metų.

„Mes suprantam naminę katę meilią murkiančią bendraujančią, tai ji lyg tuos bruožus turi tačiau reikia visada turėt omeny kad didžioji dalis jos laukinio gyvūno genofondo”, – pasakoja veterinarijos specialistas Giedrius Survila.

Jų elgesį prognozuoti sunku. Katė artimiausiu metu greičiausiai iškeliaus į rezervatą. Pasak Jurgitos Gustaitienės, kuri yra ir Lietuvos felinologų draugijos „Bubastė“ vadovė, nelegaliai veisiamų ir laikomų laukinių kačių ir hibridų problema vis ryškesnė – trūksta kontrolės. Tokie egzotai kainuoja labai brangiai – net ir keliasdešimt tūkstančių eurų.

Tad vieni trokšdami pasipelnyti juos veisia, kiti trokšdami egzotiškų gyvių pažeisdami įstatymus – įsiveža ir laiko.

REKLAMA

„Tarptautinė felinologų federacija griežtai pasisako dėl laukinių kačių ir jų hibridų dauginimo, eksponavimo ir propagavimo, visos šios laukinės katės ir jų hibridai yra uždrausti“, – aiškina J. Gustaitienė.

Laukinės ir naminės katės kryžminimas itin kenkia ir pačiam gyvūnui: „Vien tik skiriasi katės nėštumo ilgis, yra chromosomų nesutapimai genetiniame lygmenyje, todėl būna daug apsigimimų...“.

O jei dėl neatsakingo žmogaus elgesio tokia katė pabėgtų ir imtų kryžmintis su beglobėmis katėmis – iškiltų grėsmė visai kačių populiacijai.


Rašyti komentarą...
L
Lt
2021-02-27 21:03:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriau aplinkosaugininkai Grideo sektų, o ne kačiukus iš žmonių atiminėtų.
Atsakyti
-3

t
tai
2021-02-27 21:17:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
kiaules irgi negalima be dokumentu
Atsakyti
-1

K
Ko
2021-02-28 00:30:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jurgita Gustaitienė - gyvunžudė ! Nuara prieglauda reiketu uždaryti !
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų