Šiemet vykstant Europos krepšinio čempionatui Šiauliai turi galimybę tapti atradimų miestu, nes čia atvyks tūkstančiai sirgalių iš Vokietijos, Italijos, Izraelio, Prancūzijos, Serbijos, Latvijos. Mieste kol kas nematyti jokių būsimos sporto šventės ženklų. Nuo arenos sirgaliai autobusais galės išvažiuoti naktinėti į Rygą ir Vilnių. Kas juos gali sulaikyti Šiauliuose?
Bilietai beveik išpirkti
„Mes garantuojam, kad Šiauliuose vyksiančios pogrupio varžybos bus tikrai labai įdomios, atvažiuos stipriausi šalių krepšininkai, nes šios žaidynės – repeticija prieš olimpiadą“,– užtikrino Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas.
Bilietai į Šiaulių arenoje vyksiančias pogrupio varžybas beveik išpirkti. Net 30 procentų bilietų įsigijo latviai, po keliolika procentų Vokietijos, Italijos ir Izraelio sirgaliai, nuo jų kiek atsiliko prancūzai ir serbai. Jau dabar aišku, kad per čempionatą Šiaulių arena bus sausakimša.
„Reikia pasistengti, kad vakare po rungtynių sirgaliai pasiliktų Šiauliuose, neišvažiuotų“,– pripažino G. Jasiūnas.
Išvažiuoti į Rygą ar Vilnių jie galės – „Busturas“ į Lietuvos ir Latvijos sostines organizuos papildomus autobusų reisus.
G. Jasiūno nuomone, per čempionatą vyksiantys „Šiaulių dienų“ renginiai galbūt padės sulaikyti sirgalius, bet aktyvūs turėtų būti ir prekybininkai, barų bei naktinių klubų šeimininkai.
Šiaulių miesto savivaldybė žada nuolaidas verslo leidimams, kad čempionato dienomis būtų teikiama daugiau įvairių paslaugų miesto svečiams.
Šiaulių miesto turizmo informacijos centras parengė 13 su „Eurobasket 2011“ suderintų turistinių maršrutų po lankytinas Šiaulių miesto ir regiono vietas.
Svečiai – mūsų
Čempionato organizacinio komiteto rinkodaros grupės vadovo Ernesto Alesin žodžiais, apribojimai yra tik arenos prieigose ir pačioje arenoje. „Ten Kaziuko mugė – neįmanoma“,– sakė E. Alesin.
„Raginome daryti renginius ir labai apsidžiaugėme, kad čempionato metu bus “Šiaulių dienos“. Miestas prisistatys patraukliau“,– mano vienas iš organizatorių atstovų.
Tarp varžybų ir joms pasibaigus sirgaliai bus vežiojami į Šiaulius. „Turėsite užsisėdinčių turistų – jūsų reikalas, kokį naktinį gyvenimą jiems parodysite“,– sakė E. Alesin.
Būtų gerai, kad Šiaulių bulvare per naktį veiktų lauko kavinės, barai, laisvalaikio klubai. Pasiūlymus pateikė didieji prekybos centrai. Intensyviau dirbs viešasis transportas ir privatūs vežėjai.
„Šiaulių turizmo informacijos centras reklamuos miestą prie arenos, tad verslininkai su juo galėtų palaikyti ryšius“,– siūlė E. Alesin.
Organizatoriai žada pristatyti „Basket friendly“ programą, pagal kurią verslininkai galėtų teikti įvairias paslaugas sirgaliams.
Norintieji įgis čempionato draugų ženklelius ir bus pažymėti informaciniuose čempionato leidiniuose.
„Birželio mėnesį verslui bus suteikta dar viena galimybė pasiūlyti užsieniečiams papildomų apgyvendinimo paslaugų, ne viešbučiuose“,– sakė E. Alesin.
Nėra nė informacinio leidinio
Šiaulių turizmo informacijos centro direktorė Indrė Žiedienė sakė norėjusi išleisti čempionatui skirtą informacinį leidinį, kuriame sirgaliams būtų pristatytos visos Šiauliuose teikiamos paslaugos. Tačiau miesto kavinių ir barų savininkai nebuvo linkę bendrauti. Jie nepasakojo, kokius patiekalus ar programą siūlys užsienio svečiams.
„Prašėme viešojo maitinimo įstaigų į atvykstančių sirgalių kalbas bent meniu išversti, bet išgirdome atsakymą, kad iki čempionato dar daug laiko“,– stebėjosi direktorė.
Ne ką daugiau pešė ir tyrimą apie šiauliečių pasirengimą čempionatui norėję atlikti Šiaulių valstybinės kolegijos Turizmo ir vadybos katedros studentai. „Susidarė įspūdis, kad verslininkai slapukauja“,– sakė dėstytoja Kristina Kigaitė.
Kažką žada
Šiaulių naktinių klubų savininkai „Šiaulių kraštui“ sakė, kad jų raginti nereikia. “Megos“ naktinio klubo komercijos direktorius Darius Petrauskas siūlėsi priimti į grupės žaidynes atvyksiančios vienos iš šalių ambasadų atstovus.
D. Petrauskas žadėjo klubo lauko kavinėje praplėsti vietų skaičių bei parengti specialią programą.
Evaldo Gelžinio, naktinio klubo „Pegasas“ direktoriaus žodžiais, svečiams bus siūloma prabangesnių patiekalų, tinkančių išrankesniam europiečiui. Tradicinių cepelinų, plokštainio ir šaltibarščių taip pat bus. Programą sudarys lietuviškų grupių pasirodymai.
„Bus ir cibulynės, ir kastinio, ir kumpio“,– Kurtuvėnuose esančios smuklės “Kryžkelė“ savininkė Zosė Kalnikienė sakė svečiams siūlysianti tradicinių Kurtuvėnų dvaro patiekalų. Kurtuvėnų kempinge gyvens latviai.
Smuklė dirbs per naktį, čia gros gyva muzika, stovės didelis ekranas.
Naktinio klubo „Havana“ savininkas Alvydas Kurtinaitis buvo santūrus: “Jeigu pažadės atsiųsti svečių, priimsime“.
Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkės Laimos Kelmelienės žodžiais, liaudies meistrai čempionatui suvenyrų nedaro: „Kur dėsime, jei nenupirks?“.
„Mes priimame svečius, o ne Kubilius“
Algirdas Kaušpėdas, architektas, legendinės grupės „Antis“ lyderis “FIBA Europe“ pasiūlė privačią iniciatyvą – krepšinio čempionate platinti su Lietuvos etnokultūra ir tradicijomis susietą atributiką. Skulptoriaus Tado Gutausko modifikuotos Užgavėnių kaukės bus “Eurobasket 2011“ oficialios atributikos dalis. A. Kaušpėdas “Šiaulių kraštui“ sakė:
Norime, kad įspūdis apie mus, apie Lietuvą, būtų sodresnis, įdomesnis ir intelektualesnis. Užgavėnių kaukių tradicija pristatoma šiuolaikine kalba. Lietuva parodoma kaip įdomus, savitas, tradicijas turintis kraštas. Pietų Afrikoje per Pasaulio futbolo čempionatą visiems į atmintį įstrigo zirziančios vuvuzelos. Lietuvoje bus platinamos piemenų tarkšlės ir švilpynės.Svarbu sukurti šventę, kad žmonės bendrautų, kad varžymasis ne supriešintų, o suvienytų. Sirgaliai matys: Lietuvoje gyvena draugiška tauta, kuriai smagu priimti svečius.
Šiauliečiams patariu nebijoti įsileisti svečių – svarbiausia, nuoširdumas. Kas nuoširdžiai daroma ir kas pačiam įdomu, tas bus įdomu ir užsieniečiams.
Šventės pojūtis turėtų uždegti visus. Keiskite požiūrį į bendravimą – daugiau šypsokitės, spinduliuokite gerą energiją.
Kokių priemonių tam reikia? Daugiau tvarkos, daugiau spalvų, įvairių formų. Ir nemistifikuokite valdžios bei organizatorių. Valstybė – tai mes. Mes priimame svečius, o ne Kubilius ar Prezidentė. Jauskime savyje – aš esu šeimininkas. Pagaminsiu, rizikuosiu, galiu išeiti į gatvę ir parduoti, o jeigu ne – dovanoti.
Čempionatas – gera proga rasti draugų, o Lietuvai tapti atradimų kraštu.