• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar bendrovės „Toksika“ išplatintame pranešime pasitvirtina niūrios prielaidos, kurias „Šiaulių naujienos“ kėlė ne vienerius metus. Dabar viešai konstatuota, kad Šiaulių pašonėje, Aukštrakiuose, bandomame pavojingų atliekų deginimo įrenginyje susidaro produktai, kurie neatitinka aplinkosaugos reikalavimų. Kokie nuodai galėjo sklisti į aplinką, neskelbiama.

REKLAMA
REKLAMA

Susidaro pavojingi teršalai

Pranešama, kad valstybės valdoma bendrovė „Toksika“ įpareigojo rangovą UAB „Senovė“ ir Italijos bendrovę „Hafner Srl“ nedelsiant išsiaiškinti ir pašalinti priežastis, dėl kurių Šiauliuose bandomame pavojingų atliekų deginimo įrenginyje buvo nustatyta aplinkosaugos pažeidimų.

REKLAMA

Įrenginys bandomas jau metus, tačiau tik gruodžio pradžioje nepriklausoma sertifikuota Austrijos laboratorija „FTU Forschungsgesellschaft Technischer Umweltschutz Ges. m.b.H“ atliko tyrimus. „Nustatė, kad deginimo metu susidarantys šalutiniai produktai neatitinka leistinų aplinkosaugos reikalavimų“, – skelbiama „Toksikos“ pranešime.

Kokie pavojingi produktai susidaro, kokios jie turi įtakos žmonių sveikatai, gamtai ir kaip plačiai jie sklinda, neskelbiama.

REKLAMA
REKLAMA

Atsakomybę verčia rangovams

Dėl bandomajame įrenginyje susidarančių teršalų bendrovė „Toksika“ atsakomybę verčia rangovams.

„Už visa tai, kas vyksta statomame įrenginyje gamyklos teritorijoje, yra atsakingas rangovas. Reikalausime iš rangovo užtikrinti, kad įrenginys veiktų taip, kaip numatyta sutartyje“, – išplatintame pranešime cituojamas bendrovės „Toksika“ generalinis direktorius Žilvinas Čenkus.

Teigiama, kad „Toksika“ naujos gamyklos dar nėra priėmusi. Valstybinė komisija dar nėra pasirašiusi statinio pripažinimo tinkamu naudoti akto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Austrijos laboratorijos pateiktų tyrimų rezultatus „Toksika“ perdavė rangovui, informavo Šiaulių regioninį aplinkos apsaugos departamentą bei ir Aplinkos ministerijos atstovus. Be to, „Senovė“ įspėta, kad nuo mėginių ėmimo dienos skaičiuos baudą už taršą.

Skelbia ne visus duomenis

„Toksikos“ Šiaulių padalinio interneto puslapyje skelbiami deginant susidarančių išmetamų pavojingų atliekų kiekiai. Norint peržiūrėti paskutinio (gruodžio) mėnesio duomenis, šioje rubrikoje skelbiami duomenys iki spalio mėnesio vidurio.

REKLAMA

Nurodoma, kad išskyrus keletą dienų leistinos paros vidutinės išmetamų teršalų vertės neviršija leistinos normos. Spalio 9-ąją leistina sieros dioksido riba viršyta daugiau kaip du kartus. Prieš baigiant skelbti duomenis, ėmė ženkliai didėti anglies monoksido kiekiai, kurie tris dienas iš eilės viršijo leistiną normą. Kiek teršalų išmesta kitomis dienomis – nebeskelbiama.

Keisti sutapimai

Dar praėjusį rudenį „Šiaulių naujienos“ atkreipė dėmesį į tai, kad užkūrus pavojingų atliekų deginimo įrenginį Šiauliuose stovintis oro kokybės matuoklis užfiksavo padidėjusį kietųjų dalelių skaičių. Dienos metu kietųjų dalelių koncentracija ore buvo padidėjusi iki 85 mikronų kubiniame metre, nors leistina riba yra 50 mikronų kubiniame metre.

REKLAMA

Šiaulių savivaldybės aplinkosaugininkai negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti, ar tarša susijusi su pavojingų atliekų deginimo įrenginio veikla. Šiaulių savivaldybė kietųjų dalelių sudėties netyrė. Tačiau paanalizavus ankstesnius išmetamų pavojingų atliekų monitoringo duomenis pastebėta, kad irgi pasitaikė sutapimų su įrenginio veikla.

Pavojingų atliekų deginimo įrenginys pastatytas Šiaulių pašonėje, Aukštrakių kaime. Vyraujantys vėjai teršalus neša link miesto.

Po „Šiaulių naujienų“ publikacijos apie keistus sutapimus aplinkosaugininkai suskato advokatauti „Toksikai“, tačiau netrukus atliekų degintojai vėl parodė savo ragus – įmonės teritorijoje įvyko stiprus gaisras, į aplinką su dūmais išmesti sveikatai pavojingi junginiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kenkia žmonių sveikatai

Bendrovės „Senovė“ ir „Hafner Srl“ pavojingų atliekų deginimo įrenginį stato nuo 2008-ųjų. Įrenginys bandomas nuo praėjusių metų ir jis pirmąkart sustabdytas vasario mėnesį. Dar kartą bandymai nutraukti vasaros pradžioje. Tuo metu susidarė nepavydėtina padėtis, nes per vasaros karščius ėmė kauptis medicininės atliekos.

Nuo pat pavojingų atliekų deginimo įrenginio statybų pradžios buvo renkami protestuojančių gyventojų parašai. Viena iš parašų rinkimų iniciatorių, gydytoja ir Šiaulių miesto tarybos narė Birutė Marija Paplauskienė jau seniai įspėjo apie įrenginio išmetamų teršalų pavojų sveikatai. Anot medikės, oro užterštumas itin neigiamai veikia žmonių sveikatą, o ypač vaikų ir nėščiųjų, kurioms gali prasidėti net priešlaikinis gimdymas ir kt.

Mykolas DEIKUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų