Klimatologas apžvelgė orus: stiprūs šalčiai netrukus atsitrauks

Orų prognozės artėjant savaitgaliui rodė atšalimą, tačiau tokie orai, panašu, laikysis neilgai, nes sulauksime šiokio tokio atokvėpio. Orai netrukus turėtų pasikeisti.

Apie tai – pokalbis su kilmatologu prof. Arūnu Bukančiu.

Ar čia jau ta tikroji žiema atėjo?

Taip, atėjo žiema. Gana su trenksmu. Temperatūra kasdien krenta ir pradėjo net kas valandą kristi. Susiklostė palanki situacija šalčio įsiveržimui, nes į rytus nuo Lietuvos – žemo slėgio sūkurys. Vakarine jo dalimi į Lietuvą plūsta iš šiaurės rytų Europos, iš Arkties oras. Dėl to temperatūra kiekvieną naktį bus vis žemesnė. Ypač stiprių šalčių laukiame šiaurės rytinėje, pietrytinėje Lietuvos dalyje. 

Prognozės rodo, kad tiek sekmadienio, tiek pirmadienio naktį – net iki 28 laipsnių šalčio. 

Čia nėra jokia didelė sensacija. Reikia turėti galvoje, kad tie didieji šalčiai neapims visos Lietuvos. Praktiškai kiekvieną dieną temperatūros skirtumas bus tarp pajūrio, vakarinės dalies ir rytinės dalies apie 10–12 laipsnių. Jei rytų Lietuvoje apie 25 laipsniai šalčio, tai vakarų Lietuvoje – ne žemesnė, kaip 15 laipsnių šalčio. Toks temperatūros gradientas laikysis dar kokias 4–5 dienas.

Pagal dabartinius duomenis yra aišku, kad nuo antradienio temperatūra pradės kilti. Kitos savaitės ketvirtadienį temperatūra bus vėl beveik lygi 0 laipsnių.

Net sunku patikėti. Kaip įmanomas toks šuolis? Ar tikrai gali būti, kad taip greitai viskas pasikeis?

Pasikeis visa atmosferos cirkuliacijos schema mūsų regione. Ciklonas, kuris yra į rytus nuo Lietuvos, užsipildys ir jo poveikis nebus juntamas. Po truputį iš vakarų ims skverbtis Atlantinės oro masės ir jau antradienį priartės iš vakarų gilus ciklonas. Vėjas pasisuks iš pietų, pietryčių ir plūstelės šiluma.

Reikia pasakyti, kad kartu su šiluma, yra didelė tikimybė, bus ir intensyvios lijundros atvejų. Ar tai yra tipiška temperatūra, net ir šiltomis žiniomis, tai per pastaruosius penkerius metus tik praėjusiais metais žemiausia temperatūra buvo 12 laipsnių šalčio. Daugiau kitais metais būdavo trumpalaikiai atšalimai, kurie trukdavo po kelias dienas.

Visą pokalbį su profesoriumi A. Bukančiu žiūrėkite video reportaže, kurį rasite straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
A
Alvydas
2021-01-18 12:15:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar ne globalinis atšalimas vyksta.
Atsakyti
0

T
Testas
2021-01-18 17:21:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegu patys sau pirmą pasidaro testus ir pradeda dirbti normaliai,o ne nuotoliniu būdu.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų