Kirpėjai nepatenkinti atlaisvinimais: dauguma negalės dirbti, jaučiamas bankrotų ir šešėlio kvapas

Kirpėjų atstovė tikina, kad pagal patvirtintus Vyriausybės reikalavimus, didžioji dauguma specialistų negalės dirbti. Ekonomistas teigia, kad kovo mėnesį didžioji dauguma Europos valstybių gali pasukti atlaisvinimų keliu, tad Lietuvai reikia nepavėluoti, nes pasekmės gali būti jaučiamos dar ilgai.

Apie karantino atlaisvinimus naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė bei „Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Dauguma negalės dirbti

Pagal Vyriausybės sprendimą, nuo pirmadienio bus leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz.kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.

„Aš nematau logikos tuose kvadratuose, nes pradedu suvokti,  <...> kaip tai turėtų atrodyti realiai, įgyvendinant. Tikrai grožio bendruomenė <...> laukia tų sprendimų, tų kvadratų, nes didžioji bėda, kad daugelis tų kvadratų neturės ir žmonės bus susikrimtę“, – kalbėjo J. Mačiulienė.

Pasak jos, grožio paslaugų salonai įrengti pagal visas reikiamas higienos normas, tačiau tokio dalyko kaip pandemija, niekas negalėjo prognozuoti.

„Mes išties labai solidarizuojamės, matome pandemijos grėsmę ir mirtis, girdim tuos skaičius. Puikiai viską suprantam. Tikrai yra ne kaprizas. Jokių būdu tai nėra raginimas Vyriausybės, kad prašau išleiskite mus dirbti“, – teigė pašnekovė.

J. Mačiulienė pažymėjo, kad dauguma salonų nebuvo pasiruošę tokiems Vyriausybės nustatytiems reikalavimams, tad apie 80 proc. specialistų negalės imtis darbo.

Jos teigimu, griežto karantino sąlygomis grožio salonai neveikė, tačiau koronavirusas toliau plito, mirtys toliau skaičiuojamos, tad kirpyklos tikrai nėra ta vieta, kurioje virusas masiškai plistų.

„Tai labai aiškiai sako, kad mes šičia nedalyvaudami visam šitam gyvenime, neprisidedam prie pandemijos židinių skleidimo. Sutikite su manimi, tai yra nelogiška“, – sakė ji.

REKLAMA

Belieka pasikliauti žmonių sąmoningumu

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Ž. Mauricas teigė, kad esmė yra ne kokie karantino reikalavimai yra taikomi, o kiek žmonės jų laikosi. Ekonomistas pateikė Skandinavijos šalių ir Estijos pavyzdžius, kur buvo išvengta didesnių pandemijos bangų, nes buvo didelis visuomenės sąmoningumas.

Iš kitos pusės, anot Ž. Maurico, galima pažvelgti į Lotynų Ameriką, kur, išskyrus Braziliją, taikomos griežtos priemonės, tačiau ir epidemiologinė situacija yra prasta, nes žmonės nesilaiko ribojimų.

„Jie eina į šešėlį, jie rizikuoja, daro nelegaliai, dar labiau rizika išauga. <...> Tada nukenčia visi, epidemiologinė situacija prasta, dalis verslo pasitraukia į šešėlį, nesurenkami mokesčiai, iškraipoma konkurencinė aplinka“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Pasak jo, tie, kurie sąžiningai laikosi reikalavimų, gali nukentėti dvigubai, nes dalis negautų pajamų bus pasisavinta šešėliuose dirbančių verslininkų.

„Prie kiekvieno policininko nepastatysi, tai belieka pasikliauti žmonių sąmoningumu“, – įsitikinęs ekonomistas.

Norėtų didesnės paramos

J. Mačiulienė teigė matanti, kad socialiniuose tinkluose pilna grupių, kuriose siūloma nelegaliai pasigražinti.

„Pasižiūrėkime, kas vyksta aplinkui. Žmonės susitvarkę, nusikirpę, nusidažę, prisiauginę blakstienas, antakius susitvarkę, manikiūrai padaryti“, – tvirtino ji.

Ji teigė suprantanti dalį taip besiverčiančių žmonių, kadangi už valdžios skiriamą 257 eurų paramą išgyventi sunku.

„Suprantu, kad valstybė ir Vyriausybė negali kiekvienam skirti premijų“, – kalbėjo J. Mačiulienė.

Visgi pašnekovė siūlė pažvelgti į kaimyninėje Latvijoje taikomą sistemą. Ten grožio specialistai turi užsiregistruoti sveikatos ministerijos bazėje. Tie, kurie dirba grožio sektoriuje pagal verslo liudijimą, gauna iki 500 eurų paramą, kas dirba su darbo sutartimi – iki 1 tūkst. eurų.

„Tie, kurie yra nepriregistruoti, jis iš to šešėlio patys norės išlysti“, – tikino J. Mačiulienė.

Jos teigimu, dabar atsirandančios naujos viruso atmainos rodo, kad vėl gali būti grįžtama į griežtesnius ribojimus, tad J. Mačiulienei norėtųsi glaudesnio dialogo su valdžia.

REKLAMA

„Esame labai netvirtai stovintys dėl savo ateities. Tas bankrotų ir šešėlinis kvapas jaučiasi ir dabar jaučiasi labai stipriai“, – tikino ji.

Priėmus naujus karantino reikalavimus, anot J. Mačiulienės, grožio specialistai vis tiek kreipsis į Vyriausybę, bandydami gauti arba papildomų sąlygų, arba didesnių išmokų.

„Suprantu ir Vyriausybę, kurią spaudžia epidemiologai. Mus spaudžia smulkieji verslininkai ir specialistai. <...> Mes turime kažkokiu būdu sakyti, prašytis, kad mus išgirstų. Nesinori su ta Vyriausybe bartis. <...> Norėtumėme aiškumo, dialogo, kuris nenutrūktų“, – kalbėjo J. Mačiulienė.

Lietuvai nereikia pavėluoti su laisvinimais

Ž. Maurico teigimu, pasižiūrėjus į valdžios nustatytus švelninimo etapus, griežtame karantine gyvensime dar ilgą laiką, o tai nežada nieko gero šalies ekonomikai.

„Karantiną palyginčiau su sniego gniūžte. Kol karantinas trumpas, tol ta gniūžtė maža, tas problemų kamuolys nedidelis, jį dar lengva išnarplioti, kaip buvo po pavasarinio karantino. Bet kitų šalių patirtis, kuriuose karantinas tęsiasi ilgiau, panašu, kad ir mes turėsime žymiai ilgesnį karantiną, tas problemų kamuolys didesnis tampa“, – kalbėjo ekonomistas.

Ž. Mauricas pasigenda aiškumo iš valdžios, tad siūlo aiškiai nustatyti datas verslo atsivėrimui, kurios nepriklausytų nuo to metu esančios epidemiologinės situacijos.

Visgi, anot Ž. Maurico, Lietuvoje uždarytų veiklų sektorius neužima didelę dalį, tad ir su laisvinimai šalis dar nepavėlavo, tačiau ir neturėtų toliau delsti. Ekonomisto teigimu, Estija ir Lenkija jau po truputį laisvina ribojimus, panašia kryptimi žvalgosi ir dauguma kitų Europos valstybių.

„Kovo mėnuo bus tikrai tas lūžio mėnuo didžiojoje Europos dalyje. <...> Jei praleisime tą traukinį ir jis nuvažiuos, galime susikurti sau daug kitų neigiamų šalutinių poveikių, kurių pasekmes reikės srėbti ilgą laiką“, – tvirtino Ž. Mauricas.

Vyriausybė patvirtino karantino atlaisvinimo planą

Vyriausybė trečiadienį patvirtino karantino atlaisvinimo planą. Karantino atlaisvinimai siejami su keturiais sergamumo scenarijais – D, C, B ir A , nuo prasčiausių rodiklių iki geriausių.

REKLAMA

Dokumente akcentuojama, jog suvaržymai, net ir pasiekus konkrečius sergamumo rodiklius, atlaisvinami tik jei sektoriuje atliekamas asmenų testavimas ir užtikrinami operacijų vadovo nustatyti reikalavimai dėl saugumo.

Lietuvoje sergamumas 100 tūkst. gyventojų šiuo metu siekia 314 atvejo, tai atitinka pirmąją C scenarijaus fazę.

C SCENARIJUS

200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

Taip pat leidžiama ne maisto prekių prekyba lauko sąlygomis nuo laikinų prekybos įrenginių, išnešiojamoji prekyba, leidžiama prekyba gėlėmis,

* Leidžiama teikti kai kurias ilgesnes nei 15 min. individualias paslaugas (pvz. kirpyklos), jei užtikrinamas 20 kv. metrų plotas vienam klientui arba aptarnaujamas vienas asmuo.

* Leidžiami vieno asmens individualūs sporto užsiėmimai lauke su treneriu, laikantis saugumo reikalavimų.

* Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID-19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.

150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-1500 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

* Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.

* Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

* Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.

REKLAMA

* Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.

100-150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, jei jų patalpų plotas neviršija 300-3000 kv. m., užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui arba aptarnaujant vieną žmogų.

* Leidžiama atnaujinti lauko prekybą augalais ir sodinukais, numatoma galimybė ankstinti atlaisvinimą atsižvelgiant į oro sąlygas.

* Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.

* Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.

* Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m. plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.

* Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.

B SCENARIJUS 

50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama veikti visoms parduotuvėms, kioskams ir paviljonams (išskyrus esančius turgavietėse), turintiems atskirą įėjimą, neribojant bendro ploto, tik užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui ar aptarnaujant vieną asmenį.

* Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.

* Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.

* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 15 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, ir jei ribojamas būriavimasis iki 5 asmenų. 

* Leidžiamas visų likusių mokinių ugdymas mišriu būdu, paliekant nuotolinio mokymosi galimybę.

* Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.

* Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu uždarose erdvėse. Taip pat leidžiamos laisvalaikio veiklos atvirose erdvėse ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis. Uždarose patalpose turi būti užtikrinti 20 kv. metrų plotą asmeniui.

REKLAMA

* Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų. 

* Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.

25-50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 20 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

* Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.

* Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams. 

* Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.

* Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.

* Treniruotėms uždarose patalpose, ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, leidžiama 

* Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.

* Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.

* Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m. ploto.

A SCENARIJUS

Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:

* Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.

* Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.

* Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.  

* Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.

* Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.

* Leidžiama visų parduotuvių, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų veikla, užtikrinant 10 kv. m prekybos plotą vienam lankytojui.

* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus. 

* Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų.  Neribojamas būriavimasis.

* Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m. ploto žmogui.


Rašyti komentarą...
E
Erika
2021-02-10 15:46:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam kam, o kirpėjoms nereikia dejuoti, nes karantino metu beveik visos dirbo ,,pogrindyje"ir pinigėlius ėmė.
Atsakyti
-5

R
Rūta
2021-02-10 15:45:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
80 procentų dirba visą karantiną nelegaliai,taip kad neverkit krokodilo ašarom.
Atsakyti
-6

L
Lietuvė
2021-02-10 16:09:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kirpėjos,jums reikėtų pagyventi nors savaitę arba dvi pokario laikotarpyje,tada nedejuotūmet, džiaugtūmetės,kad duonutės turit.Iš gero gyvenimo įpratot dejuoti.
Atsakyti
-4

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų