REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aplinkosaugininkams pareikalavus laikinai gamybą Kazlų Rūdoje sustabdė UAB "Girių bizonas". Švedų koncerno "Ikea" valdomos medžio drožlių plokštės gamintojos išmetami nuodingi teršalai 9 kartus viršijo leistinas normas.

REKLAMA
REKLAMA

Netoli "Girių bizono" įsikūrę Kazlų Rūdos gyventojai iš šios įmonės sklindančiais teršalais yra priversti kvėpuoti nuolatos nuo pat jos atsiradimo prieš keletą dešimtmečių. Užpernai modernizavus gamybą bei pastačius naujas linijas, buvo tikėtasi, kad šio miesto gyventojai pagaliau galės kvėpuoti švaresniu oru.

REKLAMA

Negalėjo atverti langų.

Tačiau šiemet pavasarėjant miestelėnai pajuto, kad nuo įmonės ir vėl sklinda smarvė. Ypač dvokė prie katilinės. "Atšilus orui, labai norėjosi nors trumpam atverti langą ir išvėdinti namus. Tačiau buvo neįmanoma - vos atidarai langą, į butą ima veržtis smalkių ir kažkokių cheminių medžiagų mišinys", - LŽ pasakojo netoli įmonės esančiame daugiabutyje gyvenanti Jolanta L.

Kita gyventoja, Veronika P., teigė pastebėjusi, kad labiausiai dvokdavo vakarais ir naktimis. Pabuvus lauke vos 15 minučių, imdavo svaigti galva, paūmėdavo astmos priepuoliai. Ji sakė įtarianti, kad "Girių bizonas" vakarais ir naktimis katilinėje naikina medienos impregnantų bei kitų nuodingų medžiagų likučius, kartu nuodydamas ir viso Kazlų Rūdos miesto gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA

Nepakako priežiūros

Kaip LŽ teigė Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Gintas Česaitis, balandžio pradžioje sulaukta Kazlų Rūdos gyventojų skundų. Buvo surengtas neplaninis patikrinimas, kurio metu paaiškėjo, kad iš džiovyklos bei kogeneracinės jėgainės kamino į aplinką išmetama nuo 2,13 iki 9,25 karto daugiau nei leidžiama anglies monoksido. Iš dviejų biofiltrų, kurie turėtų sulaikyti gamybos procese susidarančius formaldehido likučius, jo į orą patenka taip pat daugiau nei galima - normos viršijamos 1,17-1,8 karto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specialistų teigimu, anglies monoksidas, dar kitaip vadinamas smalkėmis, yra rausvai rudos dujos, turinčios aitrų kvapą, tirpios vandenyje. Iš aukštų kaminų į aplinką patekęs anglies monoksidas nėra itin pavojingas, nes išsisklaido aukščiau. Tačiau besisklaidantis pažemėje žmogui ir kitiems gyviems organizmams jis gali sukelti deguonies stygių ar net pavojų gyvybei.

Dar pavojingesnė yra kita, medienos plokščių gamybos metu į orą išsiskirianti medžiaga - formaldehidas. Tai bespalvės dujos, turinčios specifinį nemalonų kvapą. Ši medžiaga yra kancerogenas, galintis sukelti ar suaktyvinti vėžinių susirgimų vystymąsi. Labai jautriems žmonėms nuo formaldehido gali sudirgti akių, kvėpavimo takų gleivinė.

REKLAMA

"Mūsų darbuotojai matavo 3 dienas iš eilės, ir visi rezultatai buvo panašūs. Pareikalavome, kad aplinkosaugos pažeidimai būtų pašalinti", - sakė G.Česaitis. Anot jo, išmetamo anglies monoksido perteklių UAB "Girių bizono" specialistai panaikino gana greitai - tereikėjo sureguliuoti degimo procesus džiovykloje bei jėgainėje.

Tačiau sumažinti išmetamo formaldehido kiekio nesustabdžius gamybos - neįmanoma. Jei valymo įrenginiai jo neabsorbuoja, akivaizdu, kad filtrai užsikišę - juos būtina keisti arba valyti.

Mažina taršą?

Švedijos koncernui "Ikea" priklausančios UAB "Girių bizonas" techninės tarnybos vadovas Aidas Vaišnora nenorėjo sutikti, kad įmonės gamyba buvo sustabdyta dėl aptiktų aplinkosaugos pažeidimų. Jis tvirtino, neva jau anksčiau buvo numatyta įmonės gamybą stabdyti kasmetiniam kapitaliniam remontui, nes baigiasi įrenginių garantinis laikotarpis. Kaip tik šiomis dienomis "Girių bizonas" laukia atvykstančių įrangos gamintojų atstovų.

REKLAMA

"Tik per 2 iš 8 kaminų ventiliatoriai išmetė formaldehidų daugiau, nei leidžia normos. Per kitus 6 teršalų buvo išmetama mažiau, nei leidžia normos, tad bendras išmetamo formaldehido kiekis nebuvo viršijamas", - tikino A.Vaišnora.

"Girių bizono" techninės tarnybos vadovas teigė, kad užpernai sumontuoti nauji medienos plokščių gamybos įrenginiai leido ne tik išplėsti gamybą, bet ir sumažinti aplinkos taršą. Oro užterštumas formaldehidu Kazlų Rūdos savivaldybės užsakymu stebimas jau kelerius metus. Pasak tarnybos vadovo, stebėjimai rodo, kad jo į aplinką pastaruoju metu išmetama beveik 3 kartus mažiau nei anksčiau.

Kazys Kazakevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų