Lauko teniso kortai, SPA, sporto klubas, pirčių kompleksas ir kelios vaikų pramogų erdvės. Tokias veiklas organizuojančios įmonės Kaune užsimerkė prieš sugriežtintus reikalavimus stabdyti savo veiklą mažiausiai dviem savaitėms.
Dar praėjusį penktadienį Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistai ėmėsi akylai stebėti, kaip privatus verslas paiso Vyriausybės nutarimu patvirtintų draudimų. Per dieną patikrinta beveik pusšimtis įvairių įstaigų. Didžioji dauguma jų pareigingai laikėsi paskelbtų ribojimų, vis dėlto pažeidimų neišvengta. Aptiktos keturios veikiančios įstaigos: SPA centras, sporto klubas ir dvi vaikų pramogų vietos.
Tądien viešosios tvarkos prižiūrėtojai apsiribojo įspėjimais. Tuo metu šeštadienį kauniečiai informavo apie veikiančias uždaras lauko teniso aikšteles bei pirčių erdves.
Paaiškėjo ir kai kurių verslininkų bandymai gudrauti. Socialiniuose tinkluose viešai paskelbę apie neva sustabdytą paslaugų teikimą, jie vis tik atverdavo savo įstaigų duris. Teisindamiesi dėl tokių sprendimų, pažeidėjai aiškino, esą taip elgėsi norėdami pamaloninti ypač lojalius nuolatinius klientus.
Vakare kontrolę perėmę policijos pareigūnai patikrino naktinius klubus ir kitas pasilinksminimo vietas, maitinimo įstaigas. Po 22 val. patruliai netruko suskaičiuoti keturis veikusius barus. Teisėsaugininkai spręs, kokią atsakomybę taikyti jų šeimininkams.
Už karantino sąlygų nepaisymą numatyta griežta administracinė atsakomybė: baudos fiziniams asmenims siekia iki 560 Eur, o bendrovėms – iki 3000 Eur, jei tai kelia grėsmę žmonių sveikatai.
„Situacija yra ypač rimta, todėl į kiekvieną atvejį bus žiūrima principingai. Įspėjimų laikas baigėsi ir klaidoms vietos nebėra. Negali būti jokios tolerancijos, kai kalbame apie didžiausią žmogaus turtą – sveikatą ar net gyvybę, – pabrėžė Kauno miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro koordinatorius Paulius Keras. – Tikime, kad kauniečiai yra pakankamai sąmoningi ir laikysis drauge su karantinu įsigaliojusių reikalavimų, kad apsaugotume miestą nuo kylančios grėsmės.“
Praėjusią savaitę Kauno policijos pareigūnams, kaip ir kolegoms uostamiestyje, teko tramdyti įsismarkavusį pacientą, sprukusį iš izoliavimo patalpos viename miesto poliklinikos filialų. Jam įtartas koronavirusas. Vyriškis piktybiškai nusiėmė nuo veido apsauginę kaukę ir pareiškė turįs išvykti. Netrukus jis buvo sulaikytas ir grąžintas į gydymo įstaigą.
Teisėsaugininkai įspėja, kad toks asmens elgesys gali užtraukti ne vien administracinę, bet ir baudžiamąją atsakomybę, jeigu tai sukeltų sunkius padarinius platinant ligą kitiems žmonėms. Už tai gresia bauda, areštas ar net laisvės atėmimas iki trejų metų.
Sekmadienį posėdžiavę savivaldybės atstovai ir policijos pareigūnai galutinai suderino bendrus veiksmų algoritmus. Pagrindinis tikslas – užtikrinti įsigaliojusią dar griežtesnę tvarką ir tinkamą jos kontrolę Kauno mieste, kuomet visoje šalyje galės veikti tik maisto prekių parduotuvės ir vaistinės.
Pabėgo ir iš Klaipėdos
Klaipėdos apskrities policija prieš kurį laiką informavo visuomenę, jog esant visuotinai pandemijai policijos pareigūnai griežtai reaguos į piliečių nepaklusnumą privalomiems medikų nurodymams ir grėsmės visuomenei kėlimą.
Kovo 14 d., uostamiesčio pareigūnams pranešta, jog iš ligoninės Liepojos g., Klaipėdoje, savavališkai pasišalino 1988 m.gimęs vyras, kuriam pagal pirminius požymius medikai įtarė galimą Koronos virusą COVID-19. Turimais duomenimis iš pradžių vyras pats išsikvietė medikus ir GMP buvo nugabentas į gydymo įstaigą, tačiau vėliau savavališkai iš jos pasišalino taip sukeldamas grėsmę kitiems asmenims užsikrėsti pavojinga liga. Netrukus vyras rastas savo namuose, jis perduotas medikams.
Klaipėdos apskrities VPK pareigūnai dėl šio įvykio pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal LR BK 277 str. 2 dalį - asmuo, kuris būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo ligą ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis, sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga infekcine liga, gali būti baudžiamas viešaisiais darbais, bauda, laisvės apribojimu ar areštu.
Policija primena, jog pandemijos metu visuomenė privalo griežtai laikytis medikų ir vyriausybės nurodymų ir apribojimų. Už grėsmės visuomenei kėlimą bus taikoma įstatymų numatyta atsakomybė.
Vyras sulaikytas
Pasak Klaipėdos policijos, šeštadienį pranešta, jog iš ligoninės Liepojos gatvėje savavališkai pasišalino 1988 metais gimęs vyras, kuriam pagal pirminius požymius medikai įtarė galimą koronavirusą.
Turimais duomenimis iš pradžių vyras pats išsikvietė medikus ir buvo nugabentas į gydymo įstaigą, tačiau vėliau savavališkai iš jos pasišalino taip sukeldamas grėsmę kitiems asmenims užsikrėsti pavojinga liga. Netrukus vyras rastas savo namuose, jis perduotas medikams.
Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuris numato, jog asmuo, būdamas gydymo įstaigoje ir buvęs informuotas apie savo pavojingą infekcinę ligą, sukėlė pavojų kitiems asmenims.
Už tai gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.
Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai.
Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į rizikos šalis, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.
Taip pat informuojama, kad atnaujinta, kokioms sąlygoms esant žmogus bus tiriamas dėl koronaviruso infekcijos. Papildomos sąlyga, jog galimai sergančiu žmogus laikomas ir tada, kai jam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis. Paprastai tariant, atmetamos visos kitos galimos diagnozės, visi kiti galimi susirgimai.
Tie, kurie lankėsi nurodytose šalyse, prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų, nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.
Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje.
Taip pat patariama stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).
Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.
Įvesta karštoji Koronos linija
Kovo 13 d. šalyje įvestas naujas trumpasis numeris dėl koronaviruso – 1808. Skambinti juo galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.
Naujuoju trumpuoju numeriu gyventojai raginami skambinti pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.
Linijos specialistai patars saviizoliacijos, koronaviruso prevencijos ir kitais klausimais. Esant poreikiui skambinantysis bus sujungiamas su greitąja pagalba.
***
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: