Kas ketvirtas Šiaulių apskrityje padarytas nusikaltimas – vagystės. Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų, gyventojai dažniausiai nukenčia dėl automobilių vagysčių bei radę „apšvarintas“ gyvenamąsias patalpas. Kriminogenine situaciją susirūpinę pareigūnai vieni nebeišsiverčia - pagalbos šaukiasi ir policijos rėmėjus. Su vagimis bus kovojama net akcijomis bei renginiais.
Vagis labiau viliojo turtas butuose
Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, per keturis 2011-ųjų mėnesius Šiaulių apskrityje užregistruotos 707 vagystės. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, duomenys apie užregistruotas ir išaiškintas vagystes keitėsi nežymiai – šių nusikaltimų užregistruota šiek tiek mažiau, o ištirta – daugiau.
Per minėtą laikotarpį gyventojai neteko 50 automobilių. Dar daugiau (net 73) jų buvo apvogta. Į gyvenamąsias patalpas ilgapirščiai brovėsi kur kas dažniau – „apšvarinti“ 105 gyvenamieji namai ir butai. Vagys vis dar nepamiršta ir sandėliukų, garažų, sodo namelių bei kitų patalpų.
Gatvėje mašiną palikti saugiau nei kieme
Nauji automobiliai vagis nebe taip masina – pastebima, kad dažniausiai vagiami 1991–1993-aisiais pagaminti automobiliai. Iš dešimties net septynios nukniauktos mašinos - „Volkswagen„, BMW bei „Audi“ kompanijų modeliai.
Nesaugiausia turėtų jaustis kiemuose automobilius paliekantys gyventojai. Būtent iš čia, kaip ir iš nesaugomų automobilių stovėjimo aikštelių, automobiliai ir dingsta. Maždaug dukart rečiau vagys nušvilpia gatvėje paliktus automobilius. Garažuose mašinas paliekantys gyventojai gali jaustis kur kas saugiau – šiais metais vagims tik vieną mašiną pavyko išvaryti iš garažo. Iš saugomų automobilių stovėjimo aikštelių nedingo nė vienas automobilis.
Signalizacija pasitikėti nepatartų
Policijos pareigūnai pastebi, kad automobilių saugumu labiau rūpinasi naujesnių ir prabangesnių automobilių savininkai. Tokie automobiliai yra apdrausti Kasko draudimu, juose įrengta signalizacija, o senesnių automobilių savininkai dažniausiai apsiriboja tik signalizacijos įrengimu. Dažnai vagims darbuojantis ji arba nesuveikia, arba nebūna įjungta. Suskaičiuota, kad beveik pusė pavogtų automobilių nebuvo apdrausti, juose nebuvo įrengta apsaugos signalizacija.
Automobilius kraustantys vagys į juos patenka išdaužę durelių lango stiklą arba sugadinę, sulaužę spynelę.
Greitu ilgapirščių masalu gali tapti bet kas: automagnetolos, kompaktinių plokštelių grotuvai, navigacijos sistemos, nešiojamieji kompiuteriai, rankinės su įvairiais daiktais bei dokumentais. Pasak policijos pareigūnų, tik penki nuo automobilių kraustytojų nukentėję gyventojai savo turtą buvo apdraudę.
Vagys tebeieško neužrakintų durų
Anot policininkų, į gyvenamąsias patalpas vagys patenka išlaužę durų užraktą ar net pritaikę raktą, kiek rečiau – išdaužę lango stiklą arba sulaužę lango rėmą, išlaužę balkono duris ar išdaužę jų stiklą. Kas ketvirtas apkraustytus namus radęs gyventojas pareigūnams pripažino pamiršęs užrakinti namų duris.
Dažniausiai vagiami daiktai: pinigai, juvelyriniai dirbiniai, papuošalai, kompiuterinė, garso ir vaizdo technika bei mobiliojo ryšio telefonai. Pastebima, kad vagysčių iš butų ir gyvenamųjų namų vasarą būna kur kas dažniau. Tai siejama su tuo, kad gyventojai tuomet ilgesniam laikui išvyksta atostogauti, daugiau laiko praleidžia kolektyviniuose soduose arba sodybose.
Renginiai ir akcijos – nuo vagių
Policijos pareigūnai iki birželio vidurio žada aktyviau patruliuoti. „Turto apsauga" - taip vadinasi savaitę laiko truksianti prevencinė priemonė. Bendruomenėse, seniūnijose, daugiabučių gyvenamųjų namų kvartaluose, sodų bendrijose bei saugios kaimynystės grupėse policininkai žada patruliuoti ne vieni – jiems turėtų talkininkauti policijos rėmėjai.
Pareigūnai žada ne šiaip sukiotis – planuojama rengti ir gyventojų daiktų žymėjimo akcijas, atsakinėti į savo turto saugumu susirūpinusių gyventojų klausimus, kartu su socialiniais partneriais organizuoti akcijas, renginius bei teikti gyventojams visapusišką informaciją apie šiuo metu naudojamas technines priemones, galinčias kur kas labiau atbaidyti vagis.
Kaip apsaugoti butą
● Neįsileiskite nepažįstamų žmonių į butą.
● Neatidaryti durų įvairiems „specialistams", kol nepatikrinti jų dokumentai ir neįsitikinta, kas iš tiesų jus aplankė.
● Pasidomėti durų apsaugos naujovėmis (spynomis ir pan.).
● Užrakinti duris visais užraktais. Tą daryti rekomenduojama ir tuomet, kai vos porai minučių išeinama išnešti šiukšlių.
● Net ir gyvenant ne pirmajame daugiabučio namo aukšte rekomenduojama sandariai uždaryti langus, balkono duris.
● Pasirūpinti telefoniniu užraktu laiptinėse. Taip labiau pavyks išvengti nepažįstamųjų apsilankymų.
● Susitarti su patikimais kaimynais, kad, reikalui esant, jie galėtų pasaugoti namus, išimti spaudą iš pašto dėžutės. Būti pasiruošus pasaugoti ir kaimynų namus.
● Bute ar gyvenamajame name įsirengti apsaugos signalizaciją.
● Apsidrausti namų turtą draudimo bendrovėje.
● Jei pastebėta, kad bute jau lankėsi vagys (atvertos durys, išdaužtas langas ir t. t.), neiti į butą – nusikaltėliai gali būti dar neišėję. Užėjus pas kaimynus – iškviesti policiją.
● Jeigu apvogė ar apgavo – nedelsiant kreiptis į policiją. Skubiai pranešus ir tiksliai apibūdinus įtariamus asmenis bei jų automobilius, bus galima greičiau sulaikyti nusikaltėlius ir apsaugoti nuo nelaimių kitus žmones.
Kaip apsaugoti mašiną
● Laikyti savo automobilį saugomose aikštelėse.
● Pasirūpinti, kad patikimos firmos meistrai automobilyje įrengtų modernią signalizaciją.
● Statant automobilį patikrinti, ar veikia apsaugos sistema.
● Jei apsaugos sistema nereaguoja į siųstuvėlio komandas, reaguoja chaotiškai arba vėluodama, nepalikti automobilio be priežiūros.
● Apdrausti automobilį nuo vagystės.
● Niekada nepalikti atrakintų durų ar atidarytų langų bei stoglangių, net jeigu mašina paliekama trumpam.
● Laikant automobilį kieme statyti jį gerai apšviestame kiemo plote, arčiau savo buto langų. Paliekant automobilį garaže, spynoje nepalikti užvedimo raktelių, įjungti apsaugos signalizaciją. Nepamiršti užrakinti garažo.
● Nepalikti asmeninių (net ir nevertingų) daiktų automobilyje – vagis negali žinoti, kad rankinėje ar švarko kišenėje nėra nieko vertingo. Jei tikrai reikia kažką palikti mašinoje – daiktus paslėpti taip, kad jų akivaizdžiai nebūtų matyti.
● Policijos įstaigose pažymėti automobilyje esančią muzikos įrangą nuo vagystės. O jeigu ji išimama – pasiimti ją kartu su savimi.
● Pasikalbėti su kaimynais apie saugumą. Paprašyti, kad praneštų apie įtartinai aplink automobilį vaikščiojančius žmones.
● Vairuojant automobilį nepasikliauti „tranzuojančiais asmenimis". Jei kas nors atsitiko kelyje – neatidaryti langelio ir nelipti iš automobilio, kol neįsitikinta, kad saugu.
Judita VASILIAUSKAITĖ