Kaimo reikalų komitetas – už griežčiausią miško žemės pirkimų ribojimą

Seimo Kaimo reikalų komitetas antradienį nepritarė liberalo Simono Gentvilo siūlymui leisti vienam gyventojui ar įmonei bei susijusiems asmenims turėti ne daugiau kaip 5 proc. visų privačių miškų savininkų valdomo ploto, arba apie 42-44 tūkst. hektarų.

„Ploto ribojimo nėra, bet taikomas rinkos koncentracijos ribojimas, kad rinkoje nedominuotų vienas ar keli dalyviai, kad būtų vietos konkurencijai“, – komitete pristatydamas pataisą teigė S. Gentvilas. Anot jo, dabar Lietuvoje yra apie 840 tūkst. ha privačių miškų.

Tačiau tokioms „luboms“ pasipriešino visi šeši komiteto posėdyje dalyvavę jo nariai.

„Tiek (apie 40 tūkst. ha) valdyti šiuo metu yra per didelis plotas. Yra teorinė galimybė supirkti keliems. Ar nereiks paskui valstybei iš tų kompanijų supirkti, išpirkti miškus ir tai brangia kainuos“, – tvirtino komiteto vadovas valstietis Andriejus Stančikas.

Jo skaičiavimu, įsigaliojus S. Gentvilo siūlymui, ateityje Lietuvos privatūs miškai pereitų maždaug 20 savininkų.

„Prie tam tikrų aplinkybių toks pirkėjų potencialas būtų tokiam kiekiui supirkti“, – pareiškė A. Stančikas.

Socialdemokratas Algimantas Salamakinas prognozavo, kad didesnė riba palies nedaug Lietuvos gyventojų.

„Lietuvoje gyvenantiems reiks 10 metų, kad lietuviai po tiek (1,5 tūkst. ha) susipirktų“, – teigė jis.

Privačių miškų savininkų asociacijos direktorius Aidas Pivoriūnas komitete pareiškė, kad nustačius S. Gentvilo siūlomas „lubas“, būtų panaikinta galimybė lietuviško kapitalo įmonėms „normaliai konkuruoti“ net ir su užsienio bendrovėmis.

„Jeigu būtų tokie apribojimai įvesti, tos lietuviško, o ne užsienio kapitalo įmonės, kurios dirba regionuose, nebebegalės vystytis, o užsienio jos jau yra pasiekusios (įsigijusios – BNS) labai daug hektarų ir joms tai (ribojimai – BNS) nebeaktualu“, – teigė A. Pivoriūnas.

Jis nurodė, kad dabar didžiausi miškų savininkai „yra ne asociacijos nariai“.

A. Pivoriūno duomenimis, Lietuvoje privačių miškų sektoriuje dabar veikia 120 individualių ir kitų formų įmonių ir jos tiekia į rinką 70 proc. medienos: „Tai nėra labai stambios įmonės, jos turi nuo 500 iki 6 tūkst. ha“.

REKLAMA

Pasak A. Pivoriūno, dabar 80 įmonių Lietuvoje jau yra įsigijusios virš 1,5 tūkst. ha miško.

Praėjusią savaitę liberalai Seime pralaimėjo balsavimą dėl leidimo vienam savininku turėti iki 60 tūkst. ha miško žemės.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų