• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastarosiomis dienomis Lietuvos ornitologų draugijai informavus apie jau prasidėjusią pavasarinę paukščių migraciją ir stebimus pirmuosius šalį pasiekusius ar praskrendančius paukščių būrius bei pavienius paukščius, didėja galimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu.

Pastarosiomis dienomis Lietuvos ornitologų draugijai informavus apie jau prasidėjusią pavasarinę paukščių migraciją ir stebimus pirmuosius šalį pasiekusius ar praskrendančius paukščių būrius bei pavienius paukščius, didėja galimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu.

REKLAMA

Todėl Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia visų naminių paukščių augintojų dėmesį ir primena, kad šiuo laikotarpiu ypač svarbu apsaugoti laikomus paukščius nuo kontakto su laukiniais paukščiais, taip pat tinkamai laikytis biologinio saugumo ir kitų reikalavimų.

Pasak šalies ornitologų, šiuo metu paukščiai intensyviau traukia vakarinėje šalies dalyje, daugiausia pamariu ir pajūriu, kur sniego beveik nelikę, todėl gali nusileisti pasimaitinti. Dar po savaitės ar dviejų jie skris per visą Lietuvą.

„Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui, todėl paukščių laikytojų prašome įvertinti kylančias rizikas ir dar atidžiau saugoti paukščius nuo šios greitai plintančios užkrečiamosios ligos. Šiuo paukščių migracijos periodu visiems naminių paukščių laikytojams Lietuvoje privaloma laikinai laikyti savo naminius paukščius uždarytus arba galima juos išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais. Be to, svarbu įvertinti ir netiesioginius viruso patekimo kelius, tokius kaip užterštas pašaras, vanduo ar užteršti rūbai bei transporto priemonės, ir stiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą paukštininkystės ūkiuose. Noriu akcentuoti, kad šie reikalavimai pirmiausia skirti pačių ūkių savisaugai nuo šio viruso grėsmės“, – sako VMVT direktorius Darius Remeika.

REKLAMA
REKLAMA

Nors šios Europoje plintančios atmainos paukščių gripas žmonių sveikatai pavojaus nekelia, veterinarijos specialistai atkreipia dėmesį, kad jį dažniausiai perneša virusu užsikrėtę migruojantys laukiniai vandens paukščiai, kurie užkrečia aplinką. Todėl labai svarbu vengti tiesioginių kontaktų tarp dirbančiųjų paukštininkystės ūkių viduje ir išorėje, dezinfekuoti batus, instrumentus ir kitus įrankius, kurie naudojami atliekant paukščių priežiūros darbus, kuo dažniau skalbti darbo drabužius. Taip pat naminiai paukščiai negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu, tad geriausia, kad jų girdyklos ir pašaras būtų laikomi po stogu arba paukščių laikymo patalpose, kad nebūtų pasiekiami laukiniams paukščiams.

REKLAMA

Tiek ES, tiek ir Lietuvos patirtis rodo, kad užkratui patekus į naminių paukščių ūkį, Europos Komisijos nurodymu nustatomos būtinosios apsaugos zonos ir ribojimai skaudžiai atsiliepia ir kitoms netoliese esančioms paukščių laikymo vietoms: tiek smulkiems ūkiams, kuriuose paukščiai laikomi asmeninėms reikmėms, tiek ir komerciniams ūkiams. Viruso paveiktose teritorijose taikomi įvairūs paukščių ir jų produkcijos judėjimo apribojimai. Naminiai paukščiai paukšių gripo ligai yra ypač imlūs, todėl užsikrėtę gaišta, o likę yra nugaišinami, vykdoma ūkio dezinfekcija, kad virusas neišplistų.

REKLAMA
REKLAMA

VMVT duomenimis, didelio patogeniškumo paukščių gripas naminių paukščių laikymo vietose 2021 m. jau nustatytas 24 Europos valstybėse, daugiausia protrūkių kilo Prancūzijoje (409),

Vokietijoje (33), Lenkijoje (24), taip pat vienas ligos atvejis sausio pradžioje užregistruotas ir smulkiame naminių paukščių ūkyje Lietuvoje.

Gyventojų, kurie pastebės ar ras gaišusių naminių ar laukinių vandens paukščių, prašoma apie tai pranešti arčiausiai esančiam VMVT departamentui, nemokama VMVT telefono linija 8 800 40 403 arba privačiam veterinarijos gydytojui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų