Išmokos duoda vaisių: daugiavaikės šeimos ir pensininkai Lietuvoje brenda iš skurdo

Visuomenėje fiksuojamą skurdo lygio mažėjimą Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sieja su prieš kelerius metus pradėtomis mokėti įvairiomis išmokomis ir imtomis indeksuoti pensijomis. Ministerijos teigimu, dėl šių pokyčių labiausiai išlošė daugiavaikės šeimos ir pensininkai.

4

„Yra tendencija, kad visose grupėse Lietuvos visuomenėje skurdo rodikliai mažėja, visuomenė pradeda gyventi geriau“, – žurnalistams trečiadienį sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Skurdo statistika

Daugiausiai išlošė šeimos ir pensininkai

Lietuvoje žemiau absoliutaus skurdo ribos pernai gyveno apie 215 tūkst. žmonių – vieno jų pajamos buvo iki 251 euro per mėnesį, o dviejų tėvų ir dviejų vaikų iki 14 metų šeimos – 527 eurai, rodo naujausi Statistikos departamento duomenys.

Komentuodamas naujausią statistiką, viceministras akcentavo, kad 2019 metų rodikliuose skaičiuojamos 2018 metų pajamos.

„Dvi grupės, kurios labiausiai yra išlošusios visuomenėje, tai yra pensininkai, kurių nelygybės rodikliai sumažėjo beveik 7 procentiniais punktais. Tai reiškia, kad pirmą kartą per Lietuvos nepriklausomybės istoriją vidutinė pensija viršijo skurdo rizikos ribą. Tai reiškia, kad pensijos indeksavimo formulė užtikrina, kad pensijos augtų toliau.

Kita grupė, kuri yra daugiausiai išlošusi – šeimos, auginančios vaikus. Pats didžiausias pokytis, kuris yra nutikęs iš tų metų – šeimos, kuriose auga trys ir daugiau vaikų. Tai patys pirmi metai, kuomet mokėti 30 eurų (vaiko pinigai – aut. past.)“, – sakė E. Bingelis.

Viceministras pažymi, kad tam, jog Lietuvoje ir toliau mažėtų skurdo rodikliai, reikia susikoncentruoti į tolesnį darbą su senatvės pensijomis.

„Mes turime tęsti pensijų indeksavimą, turime žiūrėti, kaip užtikrinti resursus tam, turime užtikrinti, kad žmonės turėtų kaip įmanoma aukštesnes, geresnes darbines lėšas. <...> 

Mes turime šnekėti apie tuos vyresnio amžiaus pensininkus, kurie neturi būtinojo stažo. Turime šnekėti apie jų šalpos pensijų didinimą. Taip pat turime užtikrinti, kad pensijų sistema nebūtų plokščia, kad didindami pensijas iš apačios turėtume padaryti, kad jos nebūtų visiems vienodos“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis.

REKLAMA

Mažėjo skurstančiųjų

Pernai žemiau skurdo rizikos lygio gyveno apie 576 tūkst. žmonių. Pernai tai sudarė 20,6 proc. šalies gyventojų, per metus šis rodiklis sumažėjo 2,3 procentinio punkto. Absoliutaus skurdo lygis 2019 metais siekė 7,7 proc. – 3,4 punkto mažiau nei 2018 metais. 

Statistikos departamento teigimu, disponuojamąsias pajamas, mažesnes už absoliutaus skurdo ribą, mieste gavo 6,2 proc. gyventojų (penkiuose didžiuosiuose miestuose – 4,8 proc., kituose miestuose – 8,4 proc.), kaime – 10,8 proc.

Vaikų iki 18 metų amžiaus absoliutaus skurdo lygis buvo didesnis nei darbingo ar pensinio amžiaus asmenų. 2019 metais jis sudarė 8,4 proc. ir sumažėjo 5,6 punkto.

Absoliutaus skurdo lygis namų ūkiuose su vaikais pernai siekė 6,6 proc. ir sumažėjo 3,8 punkto, o be vaikų – sumažėjo 3,4 punkto iki 8,4 proc.

Pagal namų ūkio sudėtį absoliučiame skurde dažniausiai atsidūrė šeimos, kur gyvena vienas tėvų  su išlaikomais vaikais (absoliutaus skurdo lygis – 19,5 proc.) ir gyvenantieji vieni (17,5 proc.).

Tarp dirbančiųjų žemiau absoliutaus skurdo ribos buvo 1,9 proc., tarp bedarbių – 38,2 proc., tarp senatvės pensininkų – 8,5 proc. Dirbančiųjų absoliutaus skurdo lygis per metus sumažėjo 1,1 punkto, bedarbių – 12,6, o senatvės pensininkų – 4,6 punkto.

Mažėja ir skurdo rizikos lygis 

Skurdo rizikos lygis pernai siekė 20,6 proc. ir per metus sumažėjo 2,3 punkto. Pernai apie 576 tūkst. žmonių šalyje gyveno žemiau šios ribos. 

Skurdo rizikos riba pernai buvo 379 eurai per mėnesį vienam žmogui ir 797 eurai – šeimai su dviem vaikais iki 14 metų. Dėl disponuojamųjų pajamų didėjimo skurdo rizikos riba, palyginti su 2018 metais, padidėjo 10 proc.

Disponuojamąsias pajamas, mažesnes už skurdo rizikos ribą, mieste gavo 17,1 proc. gyventojų (penkiuose didžiuosiuose miestuose – 14 proc., kituose miestuose – 22,1 proc.), kaime – 27,9 proc.

REKLAMA

Skurdo rizikos lygis mieste per metus sumažėjo 1,7 punkto (penkiuose didžiuosiuose miestuose – padidėjo 0,2 punkto, kituose miestuose – sumažėjo 4,9 punkto), o kaime – sumažėjo 3,4 punkto.

Didžiausias skurdo rizikos lygis buvo virš 65 metų žmonių grupėje. 2019 metais jis sudarė 31,6 proc. ir per metus sumažėjo 6,1 punkto. Vidutinė senatvės pensija pajamų tyrimo laikotarpiu (2018 metais) buvo 311,5 euro ir sudarė 82,2 proc. skurdo rizikos ribos.

Vidutinė senatvės pensija jau kelerius metus yra mažesnė už skurdo rizikos ribą, tačiau šis skirtumas sumažėjo: vidutinė senatvės pensija išaugo daugiau nei skurdo rizikos riba.

Vaikų iki 18 metų amžiaus skurdo rizikos lygis per metus sumažėjo 1,2 punkto ir pernai siekė 22,7 proc., 18-64 metų amžiaus žmonių – sumažėjo 1,5 punkto iki 16,5 proc.

Pasak departamento, šiam mažėjimui didžiausios įtakos turėjo piniginės socialinės paramos vaikus auginančioms šeimoms ir nepasiturintiems gyventojams pokyčiai. 2018 metais socialinės apsaugos išlaidos šeimai ir vaikams padidėjo 43,1 proc.

Minimalaus atlygio neužtenka

Departamento teigimu, darbas už minimalų atlyginimą neapsaugojo nuo skurdo rizikos: iš minimalios algos atėmus pajamų mokestį ir socialinio draudimo įmokas, disponuojamosios pajamos, neturint pajamų iš kitų šaltinių, būtų mažesnės už skurdo rizikos ribą.

Namų ūkiuose su vaikais skurdo rizikos lygis 2019 metais siekė 18,4 proc. ir per metus sumažėjo 0,4 punkto. Namų ūkiuose be vaikų skurdo rizikos lygis per metus sumažėjo 4,5 punkto ir 2019 metais sudarė 22,5 proc.

Pagal namų ūkio sudėtį atsidurti skurde dažniausiai rizikavo asmenys, gyvenantys namų ūkiuose, kuriuos sudarė vienas suaugęs asmuo ir išlaikomi vaikai (skurdo rizikos lygis – 45,4 proc.) ir vieni gyvenantys asmenys (46,3 proc.).

Tarp dirbančių asmenų žemiau skurdo rizikos ribos buvo 7,9 proc., tarp bedarbių – 54,4 proc., tarp senatvės pensininkų – 35,1 proc. Dirbančių asmenų skurdo rizikos lygis, palyginti su 2018 metais, sumažėjo 0,2 procentinio punkto, bedarbių asmenų – 7,9, senatvės pensininkų – 6,6 procentinio punkto.

REKLAMA

Iš disponuojamųjų pajamų atėmus socialines išmokas (išskyrus senatvės ir našlių pensijas), skurdo rizikos lygis 2019 metais padidėtų iki 30,1 proc. Socialinių išmokų įtaka skurdo rizikos lygiui, palyginti su ankstesniais metais, išaugo, o didžiausią įtaka jos turėjo namų ūkių su vaikais skurdo rizikos lygiui. 

Skurdo rodikliai yra apskaičiuojami remiantis prieš tai buvusių metų pajamomis.

Absoliutaus skurdo lygis skaičiuojamas pagal tą pačią metodiką, kaip ir skurdo rizikos lygis, skiriasi skurdo ribos nustatymo būdas ir dydis. Absoliutaus skurdo riba laikomas minimaliems poreikiams patenkinti reikalingas dydis, apskaičiuojamas vadovaujantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtinta asmens (šeimos) minimalių vartojimo poreikių dydžio skaičiavimo metodika.


Rašyti komentarą...
N
Nuskurdinta lietuvė
2020-07-22 12:45:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Skurdo ir elgetaujančių Lietuva. Ar galėtų ministrai, Seimo nariai, visokie departamentų klerkai, įstaigų vadovai išgyventi už 379 Eurus per mėnesį? Ponai vartosi piniguose, po maljorkas laksto, ant ežerų kranto statosi fazendas.O kas beliko pensininkams mokytojams ir visiems pensininkams, /kultūros darbuotojams , , darželių auklėtojoms?? /Tauta skursta/ Tauta nuskurdinta ir apvogta. Turtą išvogė saujelė niekadėjų.
Atsakyti
-3

E
Eglė
2020-07-22 12:47:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Išvogta Lietuva.Paprastus žmones apvogė saujelė milijonierių ir kitų niekšų.Išparceliuota Lietuva. Milijonieriia viską sugvelbė
Atsakyti
-3

L
Lietuvė
2020-07-22 12:17:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
Statistikos duomenys visiškai neatitinka tikrovės. Nes yra nemažai žmonių, kurie jau daugiau nei 20 metų gyvena užsienyje ir gauna ten išmoką už sukauptą darbo stažą penkis kartus didesnę nei Lietuvoje. O už Lietuvoje dirbtus metus jų pensija nesiekia daugiau 250 eurų. Jie yra neišsideklaravę iš Lietuvos ir yra priskaičiuojami , kaip gyvenantys žemiau skurdo ribos. Panašių atvejų yra visose amžiaus grupėse ir be tiesioginio gyventojų surašymo, nustatyti kiek procentų žmonių gyvena žemiau skurdo ribos yra nulinė galimybė.
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (29)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų