Seimas linksta pritarti Vyriausybės siūlomam pensinio amžiaus padidinimui. Antradienį po svarstymo tokiam siūlymui pritarė 58 Seimo nariai, prieš balsavo 46 parlamentarai, susilaikė 5. Galutinai dėl pensinio amžiaus ilginimo Seimas apsispręs trečiadienį.
Vyriausybės siūlomos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisos numato, kad ir vyrams, ir moterims būtų nustatomas vienodas 65 metų pensinis amžius. Šiuo metu moterys į pensiją išeina 60 metų, o vyrai - 62,5 metų amžiaus.
Pensinis amžius laipsniškai būtų pradėtas tolinti 2012 m. Moterims prie pensinio amžiaus kasmet būtų pridedami 4, o vyrams - 2 mėnesiai.
Mišrios Seimo narių grupės narė Rima Baškienė siūlė pataisą, kuri numato, kad pensinio amžiaus ilginimas prasidėtų ne 2012 m., o 2014 m., tačiau Seimas tam nepritarė.
Konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma įstatymo pataisų svarstymo metu aiškino, kad balsavimas dėl pensinio amžiaus ilginimo bus sąžiningumo testas socialdemokratams.
"Socialdemokratai dar pakankamai gerais 2007 metais Konvergencijos programoje siūlė nukelti pensinį amžių. Mes dabar teikiame lygiai tą patį. Jeigu dabartinė koalicija norėtų populistiškai nugyventi iki kadencijos pabaigos, galėtų tą padaryti. Tačiau taip nedarome, nes jaučiame atsakomybę", - kalbėjo J. Razma.
Tuo tarpu Seimo socialdemokratai teigė, kad situacija yra visiškai pasikeitusi, todėl šiuo metu pensinio amžiaus ilginti negalima.
"Pasižiūrėkite, situacija pasikeitė. Kodėl mes sprendžiame, kad pensinį amžių reikia ilginti nuo 2012 metų. Klausimas, ar tuo metu krizė jau bus pasibaigusi. Nėra jokių ženklų, kad krizė tada baigsis. Daugelis priešpensinio amžiaus bedarbių laukia pensijų ir su siaubu stebi Seimą, ar jame nebus pratęsta bado dieta. Ar paskaičiuota, kiek bedarbio pašalpų reikės mokėti priešpensinio amžiaus bedarbiams", - kalbėjo Birutė Vėsaitė.
"Darbietis" Mečislovas Zasčiurinskas sakė, kad sprendimas nutolinti pensinį amžių į naudą išeis tik privatiems pensijų fondams, o remiantis statistika, pensijos apskritai nesulauks beveik 50 proc. Lietuvos vyrų.
"Tokiu atveju iš viso panaikinkite pensinį amžių ir padidinkit laidojimo pašalpas", - M. Zasčiurinskui pritarė "tvarkietis" Valentinas Mazuronis.
Konservatorių lyderis, Premjeras Andrius Kubilius per įstatymo pataisų svarstymą aiškino, kad sprendimas ilginti pensinį amžių yra nulemtas ir dabartinės situacijos, ir ilgalaikės perspektyvos.
"Realybė yra tokia, kad jei nieko nedarytume, po 15 metų išeinantys į pensiją gautų maždaug 30 proc. mažesnes išmokas. Turime rūpintis būsimais pensininkais, kad jie gautų didesnes pensijas", - kalbėjo Vyriausybės vadovas.
Finansų ministrė Ingrida Šimonytė yra sakiusi, kad jei Seimas nesutiks pensinio amžiaus ilginti laipsniškai, ateityje teks tai daryti vienu ypu.