Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis padalinys ketvirtadienį išplatino kreipimąsi, kuriame prašo vosuomenės pagalbos. Paveldosaugininkai teigia, jog prieš pusantro šimto metų pastatytam unikaliam pasukamam tilteliui Klaipėdos piliavietės užutekyje kilo grėsmė: jo savininkai neva nori jį pakeisti visiškai nauju tiltu, o senąjį išmontuoti.

Kratomasi pažadų

Tiltelio restauravimui skirtos Europos Sąjungos lėšos jau esą panaudotos kitur - naujų krantinių įrengimui, todėl senajam tilteliui sutvarkyti pinigų nebeliko.

„Viešą konkursą šio tilto restauravimui laimėjo  UAB „Hidrostatyba“. Pagal darbų grafiką tiltas turėjo būti restauruotas dar pernai birželį mėnesį. Tačiau statybininkai tiltą 2008 m. išmontavę ir nuvalę nuo jo dažus, paliko jį rūdyti baloje, nors pagal suderintą projektą ir išduotą leidimą jis turėjo būti tvarkomas taip, kad ant jo nelytų. Statybininkai darbų niekaip nepradeda ir vilkina, aiškindami, kad neranda kniedytojų, nors jų pakankamai dirba šalia įsikūrusiose laivų statybos įmonėse,“ – rašoma pranešime.

Anot paveldo saugotojų, Klaipėdos m. savivaldybės teikimu ES lėšų panaudojimą administruojanti viešoji įstaiga prie Ūkio ministerijos „Lietuvos verslo paramos agentūra“ šio tiltuko remontą iš sąmatos išbraukė, o tam anksčiau numatytus pinigus panaudojo naujų Danės krantinių įrengimui.

REKLAMA

Šio tiltuko savininkas AB „Klaipėdos laivų remontas“, kaip teigiama, tiltuką restauruoti atsisako, vietoje jo nori įrengti naują, modernų, o senąjį  - išmontuoti. Privatizuojant AB „Klaipėdos laivų remontą“ buvo įrašyta sąlyga naujiems savininkams restauruoti įmonei priklausančias kultūros vertybes, tarp jų – ir minėtąjį tiltelį. Už tai įmonės pardavimo kaina buvo sumažinta iki minimumo. Dabar naujieji šios įmonės savininkai UAB „Eika“ ir AB „Achema“ įsipareigojimų, neva duotų valstybei privatizavimo metu, esą kratosi.Baltijos pajūryje - vienintelis

1855 m. įrengtas vienintelio tokio tipo Baltijos pajūryje iki šių dienų išlikęs pasukamas tiltelis yra įrašytas į valstybės saugomų kultūros vertybių registrą. Jis padarytas iš kniedyto plieno, papuoštas grandinėmis, todėl prieš karą vadintas „Grandinių tiltu“.

Dviejų  žmonių rankomis valdomu svertu tiltas būdavo pasukamas taip, kad po juo esančia Danės atšaka jachtos ir laivai įplauktų į Klaipėdos piliavietės gynybinį griovį – fosą, kurioje šiuo metu įsikūręs jachtklubas.

Šis tiltukas buvo ikikarinės Klaipėdos įžymybė ir puošmena, jo pasukimo susirinkdavo žiūrėti žmonių minios.

Iki 2007 metų šis rankomis sukiojamas tiltukas puikiai veikė ir taip sutraukdavo minias žmonių. Ypač juo domėdavosi, šalia jo fotografuodavosi ir prašydavo leisti tiltuką pasukinėti turistai iš kruizinių laivų.

„Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinis padalinys kategoriškai nesutinka su šio unikalaus objekto suniokojimu, nesutinka kad jo vietoje būtų statomas naujas tiltas, reikalauja, kad senasis unikalus tiltelis būtų restauruotas taip, kaip numatyta suderintame projekte, kad jis būtų atstatytas į savo seną vietą ir toliau rankomis sukiojamas džiugintų miestiečius bei turistus,“ – sakoma pranešime, kurį pasirašo padalinio vadovas Naglis Puteikis.

Tiltukas 1933 m.


Pasukamas tiltelis 2005 m. - jį suka du žmonės.


Rašyti komentarą...
2009-10-01 13:52:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai kur žiūri kitos institucijos? taip viską sugriausime.
Atsakyti
0

s
skeptikas
2009-10-01 14:01:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
ko čia vėl tas Puteikis taip reiškiasi?? Gal saulės aktyvumas padidėjo ar abstinentinis sindromas puola? Viskis baigėsi? Griauti, daužyti tas smirdančias senienas. Mano valia būtų, sulyginčiau ir visus tuos senamiesčius, su visomis "vertybėmis" - šventakuprių bažnėtelomis, prikakotais kiemais, etc. nervai nelaiko...
Atsakyti
0

J
Javol
2009-10-01 14:11:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
leiskite paklausti,kur Hidro[Hidra ryjanti musu pinigus, savi-valdybes pagalba]statyba ,uz Tilto restauravimui skirtas lesas pastate[irenge?] NAUJAS[pabreziu naujas] krantines?
Ar dar kur Europoje gali buti vykdomos tokio lygio[pagal kokybe] Danges upes krantiniu rekonstrukcijos,siaurinant upes ziociu vaga daugiau negu 2 metrais?Kai paciu "siaurintoju" pastangomis isluzta 10 metru buvusios krantines,jie priskaiciuoja 200 meru "remonto", ir pareikalauja PAPILDOMU 7 000 000,Lt,o tai 2 000 000,Euru, arba 3 000 000,$,ar kas kur mate tokius ikainius uz "krantiniu rekonstrukcija" siaurinant upes vaga?O bendra suma, to "darbo",visiems paslaptis?
Ar gali Valstybe nebankrutuoti?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų