Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas, ėmęsis ekonominių ir politinių reformų, paskatinusių sovietų imperijos žlugimą, antradienį karantine mini savo 90-ąjį gimtadienį ir, kaip visi žmonės, yra „pavargęs“ nuo suvaržymų, taikomų dėl koronaviruso pandemijos, sakė jo atstovas spaudai.

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas, ėmęsis ekonominių ir politinių reformų, paskatinusių sovietų imperijos žlugimą, antradienį karantine mini savo 90-ąjį gimtadienį ir, kaip visi žmonės, yra „pavargęs“ nuo suvaržymų, taikomų dėl koronaviruso pandemijos, sakė jo atstovas spaudai.

REKLAMA

Garbingos sukakties proga M. Gorbačiovas sulaukė sveikinimų iš virtinės pasaulio lyderių, pradedant Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, JAV vadovu Joe Bidenu Ir baigiant Vokietijos kanclere Angela Merkel, sakė jo atstovas.

„Per pandemiją jis karantinuojasi ligoninėje“, – naujienų agentūrai AFP sakė Gorbačiovo fondo atstovas Vladimiras Poliakovas.

„Jis, kaip ir visi mes, jaučiasi pavargęs nuo viso šito“, – pridūrė jis.

1985–1991 metais valdęs M. Gorbačiovas pradėjo ir vykdė viešumo (glasnost) ir pertvarkos (perestroika) reformas, bet jo politika galiausiai nulėmė Sovietų Sąjungos subyrėjimą.

REKLAMA

Griuvus Berlyno sienai jis pelnė 1990 metų Nobelio taikos premiją už „radikalias Rytų ir Vakarų santykių permainas“.

Anot V. Poliakovo, M. Gorbačiovas, gimtadienį sutiksiantis su šeima ir draugais, sulaukė daugybės sveikinimo žinučių iš viso pasaulio.

Jis pridūrė, kad M. Gorbačiovas su artimaisiais ir draugais bendraus laikydamasis socialinio atstumo, galbūt – vaizdo ryšiu.

„Viską parengėme“, – sakė V. Poliakovas.

V. Poliakovas sakė, kad būdamas izoliacijoje M. Gorbačiovas tęsia darbą.

„Jis redaguoja knygas ir straipsnius“, – nurodė jis.

„Drąsa ir sąžiningumas“ 

Kiek anksčiau antradienį paskelbtoje sveikinimo žinutėje V. Putinas pažymėjo, kad M. Gorbačiovas buvo „išskirtinis“ politikas, padėjęs pakeisti pasaulio istoriją.

„Jūs pelnytai priklausote šviesioms ir išskirtinėms asmenybėms, įžymiems moderniųjų laikų valstybininkams, reikšmingai paveikusiems šalies ir pasaulio istorijos tėkmę“, – rašė V. Putinas sveikinime, kurį paskelbė Kremlius.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos vadovas gyrė M. Gorbačiovo „energiją ir kūrybinį potencialą“, pažymėjęs, kad buvęs Sovietų Sąjungos lyderis daugelį metų užsiėmė humanitariniais ir kitokiais projektais.

V. Putino ir M. Gorbačiovo santykiai buvo komplikuoti. M. Gorbačiovas nevengdavo neaštriai pakritikuoti buvusį KGB karininką, bet kartais vadindavo jį Rusijos stabilaus vystymosi garantu.

V. Putinas panaikino beveik viską, ką stengėsi pasiekti buvęs Sovietų Sąjungos lyderis, įskaitant susirinkimų ir žodžio laisvę.

Rusijos prezidentas SSRS subyrėjimą yra pavadinęs didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa.

A. Merkel sakė, kad Vokietijos žmonės nepamirš M. Gorbačiovo indėlio į šalies susivienijimą.

„Šiandien galite didžiuodamasis prisiminti savo gyvenimo darbą“, – sakė ji.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) sakė, kad neblėsta jo ir visų britų „susižavėjimas drąsa ir sąžiningumu“, kuriuos M. Gorbačiovas pademonstravo „taikiai užbaigdamas Šaltąjį karą“.

REKLAMA
REKLAMA

M. Gorbačiovas yra gerbiamas Vakaruose, tačiau jo reputacija Rusijoje išlieka prieštaringa.

Vis dėlto net Kremliui palankus laikraštis „Moskovskij komsomolec“ antradienį rašė, kad M. Gorbačiovas turi ką švęsti.

„Jis yra pirmasis lyderis per šalies tūkstančio metų istoriją, savanoriškai atsistatydinęs iš savo posto ir likęs gyvas bei laisvas“, – rašė dienraštis.

Vyriausybės laikraštis „Rossijskaja gazeta“ užsiminė, kad Sovietų Sąjungos subyrėjimas galiausiai nėra jo kaltė.

„Gorbačiovas atėjo per vėlai. Buvo labai sunku sustabdyti tą žlugimą. Gorbačiovas atėjo per anksti. Mes anuomet nebuvome pasirengę įvertinti ir įgyvendinti to, kas sumanyta“, – rašė laikraštis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų