Nuo antradienio sugriežtinti reikalavimai privertė miesto ir rajono gyventojus greičiau apsispręsti dėl dujinių ir nedidelės galios ginklų įsigijimo. Tačiau jų pardavėjai mano, jog tuo ginklų savininkų vargai dar tik prasidės.
Nuo šio pavasario, norint įsigyti nedidelės galios šaunamuosius ginklus ir dujinius pistoletus, reikia gauti leidimą. Dėl to praėjusią savaitę – atitinkamų ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisų įsigaliojimo išvakarėse – ginklais prekiaujančios parduotuvės sulaukė didesnio klientų antplūdžio.
Suskubo ginkluotis
Pasak mieste jau daug metų ginklais prekiaujančios bendrovės „Fauna“ parduotuvės direktoriaus Algirdo Augučio, itin aktyviai panevėžiečiai pirko dujinius pistoletus, taip pat nedidelės galios 4 mm ir 6 mm kalibro ginklus. Pastarųjų, pasak direktoriaus, parduoti visi likučiai.
Dujiniai pistoletai, A. Augučio teigimu, dažniausiai perkami savigynai, o nedidelės galios – tinka ir laisvalaikiui, ir savigynai. Kaip tik tokiu ginklu neseniai Subačiuje senyvas žmogus apsigynė nuo pro namo langą įsibrauti bandžiusio plėšiko.
Prekeivis ginklais neabejoja, kad būtent įstatymo pataisos ir paskatino tokį pirkėjų sujudimą. A. Augučiui pačiam teko išklausyti ne vieną neigiamą ginklų savininkų reakciją į naująsias įstatymo pataisas. „Ne vienas kraipė galvą, – pasakojo jis. – Dėl senovinių, mažos galios ginklų dar galima suprasti – iš jų vis tiek kulkos lekia. Tačiau dujinių ginklų registravimas policijoje man atrodo nereikalingas.“
Taip pat Panevėžyje įsikūrusios bendrovės „Vollit“ ginklų parduotuvės vedėjas Rimantas Kurkauskas irgi pasakojo paskutinėmis dienomis prieš kovo 1-ąją sulaukęs daugiau pirkėjų.
„Šventė būdavo, kai kas įsigydavo“, – apie tai, kiek anksčiau parduodavo dujinių pistoletų, sakė jis.
O nedidelio galingumo – 6 mm kalibro pistoletų – parduotuvė jau neturi apie porą savaičių.
Tiesa, po kovo 1-osios prekyba minėtais ginklais vėl sustojo – matyt, dar nė vienas panevėžietis negavo leidimo ginklams įsigyti.
Registracijos neišvengs
Nors ginklas įsigytas prieš kovo 1-ąją, dujinių ir nedidelės galios ginklų savininkams vis tiek teks juos užregistruoti.
Jau turintys dujinių pistoletų, senovinių ginklų ir jų kopijų, nedidelės galios (2,5 J–7,5 J) šaunamųjų ginklų, įsigytų iki naujų teisės aktų įsigaliojimo, privalo iki 2014 metų sausio 1 dienos juos užregistruoti teritorinėse policijos įstaigose ir gauti neterminuotus leidimus laikyti (nešiotis) ginklus. Registracijai privalu pateikti prašymą, psichologo ir narkologo pažymas, patį ginklą.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos biuro Licencijavimo poskyrio viršininkas Jevgenijus Piskunovas sako, kad žmonės jau po truputį ateina susižinoti apie naująją tvarką, sulaukiama ir nemažai skambučių. Tačiau kol kas nė vienam nėra išduotas leidimas – žmonės siunčiami pas medikus reikalingų pažymų.
Pareigūną džiugina panevėžiečių aktyvumas. Nors terminas ir atrodo pakankamai ilgas, laikas netruks prabėgti, tad paskutinėmis dienomis galima sulaukti nemažo gyventojų antplūdžio.
„Siūlau kuo greičiau ir drąsiau ateiti. Kuo greičiau oficialiai apiforminsite ginklus, tuo ramiau gyvensite“, – pataria J. Piskunovas neatidėlioti ginklų registravimo paskutinei dienai.
Tuo labiau kad prabėgus nustatytam terminui ir neužregistravus ginklo gresia rimti nemalonumai – baudžiamoji atsakomybė. Įstatymai tokiais atvejais numato ir laisvės atėmimą iki penkerių metų.
Kita vertus, kiek gyventojų gali turėti būtinų registruoti ginklų, nežino net pareigūnai. J. Piskunovo teigimu, prieš porą trejetą metų bandyta skaičiuoti, kiek trijose mieste veikiančiose ginklų parduotuvėse buvo parduota tokių ginklų. „Nuo sausio iki gegužės suskaičiavome 600 su trupučiu. O kiek dar per dvidešimt metų? Įspūdingas skaičius bus – ypač kai prisidės dar ir turintieji senovinių ginklų“, – spėjo jis.
Nuomonės išsiskiria
Licencijavimo poskyrio viršininkas nemano, kad naujoji tvarka apsunkins gyventojus. Jau vien dėl to, kad medikų komisijos, kaip „tikram“ ginklui gauti, pereiti nereikia – užtenka psichologo ir narkologo pažymų. „Gauti dviejų gydytojų pažymas nėra problema“, – sako J. Piskunovas.
Atvirkščiai, pareigūno manymu, įstatymo pataisos bus tik į naudą – atsiras kontrolė, kurios ir siekta, nusikaltimų atveju bus lengviau nustatyti ginklo savininką.
Šiuo metu parduodami dujiniai ir mažos galios ginklai registruojami parduotuvėje, tačiau į kieno rankas jie nukeliauja vėliau sukontroliuoti praktiškai neįmanoma. Atsiradus leidimams, J. Piskunovo aiškinimu, žmonės nebegalės savo ginklo perleisti ar taip lengvai parduoti kitam asmeniui.
Tačiau ginklų pardavėjai naujos įstatymo redakcijos nauda nelabai tiki ir mano, jog sugriežtinta tvarka tik apsunkins savo saugumu besirūpinančius gyventojus. Dar vienas jų pateikiamas argumentas – tokių ginklų, kuriems ta tvarka galios, ir taip per metus nėra parduodama itin daug. Dujinius ginklus savigynai paprastai įsigyja vyresnio amžiaus žmonės, gyvenantys vienkiemiuose. Mažo galingumo ginklus dažniau renkasi jaunesni.
„Skriaudžiami tie žmonės, kurie nori apsiginti“, – bet kuriuo atveju įsitikinęs bendrovės „Vollit“ parduotuvės vedėjas R. Kurkauskas.
Tuo labiau kad nebus tikriausiai apsieita ir be papildomų lėšų – niekas už dyką pažymų juk nedalins.
Kolegai pritarė ir „Faunos“ parduotuvės direktorius A. Augutis, išreiškęs nuomonę, jog daugybei gyventojų ginklas savigynai taps nebeįkandama prabanga – pastaruoju metu tarp dujinių ginklų pirkėjų itin padaugėjo pagyvenusių žmonių. Paprastai tai, kaip minėta, kaimų ir vienkiemių gyventojai. Dabar gi jiems teks gauti medikų pažymas, nuvykti į policiją. Žinant, koks kaime susisiekimas, ne vienam taps nemenka problema – reikės taikytis prie autobusų grafiko arba prašytis, kad kas nors nuvežtų į miestą.
Daiva SAVICKIEN
panbalsas.lt