Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar „AstraZeneca“ COVID-19 vakcina suteikia ilgesnę apsaugą nei mRNR – „Pfizer“ ir „Moderna“ gamintojų  – vakcinos? Tokį klausimą socialiniame tinkle uždavęs virusologas prof. Saulius Čaplinskas teigia, kad nors tam pakankamai įrodymų nėra, teorinė prielaida leistų kalbėti apie stipresnį ląstelinį imunitetą.

Ar „AstraZeneca“ COVID-19 vakcina suteikia ilgesnę apsaugą nei mRNR – „Pfizer“ ir „Moderna“ gamintojų  – vakcinos? Tokį klausimą socialiniame tinkle uždavęs virusologas prof. Saulius Čaplinskas teigia, kad nors tam pakankamai įrodymų nėra, teorinė prielaida leistų kalbėti apie stipresnį ląstelinį imunitetą.

REKLAMA

„Praėjusią savaitę „AstraZeneca“ generalinis direktorius Pascalis Soriotas teigė, kad bendrovės COVID-19 vakcina gali užtikrinti ilgesnę apsaugą nei mRNR vakcinos, tokios kaip Pfizer, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Pasak jo, tai gali paaiškinti stabilesnį Jungtinės Karalystės, kurioje buvo daug plačiau naudojama AstraZeneca vakcina, hospitalizavimo rodiklį, palyginti su didėjančia COVID-19 hospitalizacija žemyninėje Europoje.

Dar nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių šį teiginį, tačiau teoriškai gali būti, kad adenoviruso vektorinės vakcinos gali suteikti patvaresnę apsaugą nuo COVID-19 per „T ląstelių apsaugą“, – dėstė jis savo feisbuko paskyroje.

REKLAMA

Kas yra „AstraZeneca“ COVID-19 adenoviruso vektorinė vakcina?

S. Čaplinskas primena, kad „AstraZeneca“ vakcinoje naudojamas genetiškai modifikuotas adenovirusas, kuris nesidaugina ir negali sukelti ligos.

„Tokios vakcinos sėkmingai naudojamos dešimtmečiais, o mRNR vakcinos yra palyginti naujos. Adenoviruso vektoriai naudojami medicinoje keletą dešimtmečių kitose vakcinose ir vėžio terapijoje kaip būdas pateikti informaciją mūsų ląstelėms. Šiuo atveju adenoviruse supakuota informacija kaip pasigaminti koronaviruso smaigalio baltymo analogą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai moko mūsų imuninę sistemą kaip susidoroti su koronavirusu, jei su juo susidursime. Adenoviruso vakcinos labai gerai skatina antikūnų gamybą ir T ląstelių atsaką. Antikūnai specifiškai jungiasi su konkrečiu taikiniu (viruso baltymu), prisirišdami prie įsiveržusių virusų ir neleisdami jiems patekti į mūsų ląsteles“, – aiškino jis.

Virusologas priminė, kad visos COVID-19 vakcinos skatina mūsų organizmą gaminti ir antikūnus, ir T ląsteles.

Kas yra T ląstelės?

„T ląstelės labai svarbios mūsų imuniniam atsakui ir atlieka skirtingus vaidmenis. Vienas jų tipas, vadinamas „T ląstelėmis žudikėmis“, atakuoja ir sunaikina virusu užkrėstas ląsteles. Kitas tipas – „T ląstelės pagalbininkės“ nustato infekcijos pobūdį ir padeda imuninei sistemai tinkamai reaguoti: aktyvuoja T ląsteles žudikes, padeda B ląstelėms gaminti antikūnus.

Laikui bėgant antikūnų mažėja ir tai gali lemti proveržio infekcijas pilnai paskiepytiems žmonėms.

Kai antikūnai nesustabdo virusų, tikimės, kad virusus išnaikins T ląstelės žudikės, kurios padeda išvengti sunkių pasekmių, jei susirgsite COVID-19 liga. Išvengti T ląstelių imuninio atsako virusui daug sunkiau. Todėl vakcina, kuri sukuria stiprų T ląstelių imunitetą, turėtų net ir bėgant laikui išlaikyti veiksmingumą nuo koronavirusų variantų, įskaitant delta ir omikron“, – aiškino S. Čaplinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Ar „AstraZeneca“ vakcina sukelia ilgesnį T ląstelių atsaką nei mRNR vakcinos?

Ar tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl Jungtinė Karalystė, kuri labai pasitikėjo „AstraZeneca“ vakcina, hospitalizavimo rodiklis yra stabilesnis nei kitose Europos dalyse?

„Kol kas nėra pakankamai duomenų, kad būtų galima galutinai atsakyti į šiuos klausimus. Tai tikėtina, nes adenoviruso vektorinės vakcinos labai gerai skatina imuninį atsaką, ypač T ląstelių atsaką, o mRNR vakcinos suteikia stipresnį antikūnų atsaką nei virusinės vektorinės vakcinos.

Tačiau atrodo, kad ši antikūnų apsauga santykinai greitai išnyksta per 4–6 mėnesius. Gali būti, kad imuninė atmintis naudojant mRNR vakcinas nėra tokia stipri, o „AstraZeneca“ vakcina gali sukelti ilgalaikį T ląstelių atsaką, kuris palaiko patvaresnę imuninę atmintį sulėtindamas antikūnų praradimą ir sukurdamas geresnį T ląstelių žudikių atsaką.

Kodėl tikimasi, kad „AstraZeneca“ gali sukelti ilgalaikį atsaką?

Viena iš priežasčių gali būti ta, kad „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinose esanti RNR yra labai trapi ir organizme išlieka neilgai, tik apie savaitę, o adenoviruso vektorių pristatyta DNR yra stabilesnė ir greičiausiai išliks organizme šiek tiek ilgiau, taip užtikrindama ilgesnę mūsų imuninės sistemos aktyvaciją. Tai galėtų paaiškinti ilgesnį T ląstelių atsaką naudojant „AstraZeneca“ vakciną.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kol kas tai – tik mokslinė prielaida, nes tokie tiesioginiai bandymai dar nebuvo atlikti.

Jei tai tiesa, tai nereiškia, kad kažkuri vakcina yra „geresnė“. Visos ES naudojamos vakcinos yra efektyvios ir jau išgelbėjo daug gyvybių. Svarbu mokytis iš abiejų vakcinų tipų ir jas tobulinti“, – rašė profesorius.

Gera vakcina Astra zeneka nors porą žalių kaina. Bet vitaminai dar geriau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų