REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Galimybių pasas startuos jau kitą savaitę. Ekspertai teigė, kad tai atvers kelią laisvesniam gyvenimui tiems žmonėms, kurie yra pasiskiepiję, persirgę koronavirusu ar atlikę testą. Galimybių pasą bus galima gauti tam skirtame puslapyje, tačiau dokumentą galės gauti ir tie, kurie su technologijomis „nedraugauja“ – valdžia tikina, kad užtikrins, jog šie žmonės taip pat galėtų naudotis galimybių paso suteikiamais malonumais.

Galimybių pasas startuos jau kitą savaitę. Ekspertai teigė, kad tai atvers kelią laisvesniam gyvenimui tiems žmonėms, kurie yra pasiskiepiję, persirgę koronavirusu ar atlikę testą. Galimybių pasą bus galima gauti tam skirtame puslapyje, tačiau dokumentą galės gauti ir tie, kurie su technologijomis „nedraugauja“ – valdžia tikina, kad užtikrins, jog šie žmonės taip pat galėtų naudotis galimybių paso suteikiamais malonumais.

REKLAMA

Ar esame pasiruošę galimybių paso veiklai? Kokiomis priemonėmis bus užtikrintas testavimas? Kaip galimybių pasas veiks kartu su ES Žaliuoju pasu? Į šiuos ir kitus klausimus viešame Laisvės frakcijos posėdyje stengėsi atsakyti Ekonomikos ir inovacijų, Sveikatos apsaugos ministerijų atstovai bei Registrų centro Paslaugų valdymo direktorė Diana Vilytė.

Atvers laisvesnį gyvenimą

„Galimybių pasas leidžia atverti tas veiklas anksčiau, nei tai leistų epidemiologinė ir visokia kitokia situacija“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, Lietuvoje dalis veiklų, nors ir ne pilna apimtimi, jau atvertos be galimybių paso, tad lietuviškas dokumentas kiek skiriasi nuo, pavyzdžiui, daniško imuniteto paso varianto.

REKLAMA

V. Jurgučio teigimu, vyksta paskutiniai techninio sprendimo įgyvendinimo darbai. Šiuo metu taip pat vykdomas ir informacinė galimybių paso kampanija.

Galimybių pasas leis naudotis viešojo maitinimo, laisvalaikio, pavyzdžiui biliardo ar boulingo, paslaugomis viduje. Taip pat galimybių pasas leis neriboti apgyvendinimo įstaigų veiklą.

Galimybių pasas leis ir asmenines šventes, renginius. Renginiuose viduje galės susirinkti 75 proc. salės, bet ne daugiau nei 500 žiūrovų. Renginiuose lauke bus taikomas 500 žmonių reikalavimas.

Taip pat tai suteiks galimybę dirbti kontaktinį darbą, trumpalaikius pasimatymus pataisos įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA

V. Jurgutis pažymėjo, kad Vyriausybė gali tikslinti ir pakeisti kai kuriuos reikalavimus, net jau ir įsigalėjus galimybių pasui.

„Tai yra mašina, kurią galima vairuoti. Kintant epidemiologinei situacijai, galima laisvinti arba, priešingai, griežtinti į visas puses“, – tikino viceministras.

Galimybių pasu galės pasinaudoti pasiskiepiję, persirgę koronavirusu, pasidarę testą piliečiai ir vaikai iki 16 m. Galimybių pasą bus galima gauti nuėjus į galimybių paso puslapį, kuris bus paskelbtas ketvirtadienį. Ten, prisijungus su e.bankininkyste ar e.parašu, atsiras QR kodas, kurį galima išsisaugoti kompiuteryje, telefone ar atsispausdinti.

V. Jurgutis teigė, kad žmonės neturintys e.bankininkystės ar e.parašo, galės, nuėję į tam skirtus padalinius, gauti popierinę pažymą, pateikę asmens dokumentą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norintys gauti galimybių pasą po koronaviruso testo, testui registruotis galės 1808.lt puslapyje ir telefonu, nors V. Jurgutis pabrėžė, kad prašoma registruotis internetu tam, kad skambučių centras nebūtų apkrautas.

Savivaldybės turės išskirti atskirus laikus tiems, kurie testuosis, nes norės pasinaudoti galimybių pasu. Pasak viceministro, kiek tokių laikų bus, priklausys ir nuo savivaldybės pajėgumų.

Galimybių pasas startuos nuo kito pirmadienio – gegužės 24 d.

Patarė pasitikrinti E. sveikatos duomenis

Kadangi duomenys galimybių pasui bus imami iš E. sveikatos sistemos, D. Vilytė ragino visus gyventojus per šią savaitę pasitikrinti savo duomenis E. sveikatoje, ar yra užfiksuotas skiepo, persirgimo koronavirusu faktas.

REKLAMA

Kadangi testo galiojimas bus 24 val., Registrų centro atstovė rekomendavo gyventojams naudotis greitaisiais testais, nes jų įvedimas į sistemą yra šiek tiek greitesnis.

D. Vilytė patikino, kad galimybių pasui reikalingi duomenys bus kaupiami skirtingame nei E. sveikatos serveryje.

„Duomenys bus atnaujinami kas valandą. Tai sakom, jeigu padaromas skiepas, tai maždaug po valandos ir penkiolikos minučių galima ieškoti sistemoje rezultato“, – pasakojo D. Vilytė.

Pasakė, ką daryti „nedraugaujantiems“ su technologijomis

Kalbėdama apie žmones, kuriems yra sudėtingiau su technologijomis, kurie neturi kompiuterių ar spausdintuvų, D. Vilytė pažymėjo, kad vienas iš sprendimų – šeimos nariai ar artimieji galėtų padėti.

REKLAMA

„Kitas pasiūlytas įrankis – Registrų centro klientų aptarnavimo centrai, kur žmonės galės ateiti su asmens tapatybės dokumentu ir jį pateikę <...> gaus atspausdintą galimybių pasą“, – pasakojo D. Vilytė.

Registrų centro atstovė išskyrė ir pagrindinius skirtumus tarp galimybių paso ir žaliojo sertifikato, kuris Europos Sąjungoje turėtų pasirodyti birželio mėnesį.

Pasak D. Vilytė, galimybių pasas bus naudojamas šalies viduje, kai sąlygas atitinkantiems žmonėms leidžiamos švelnesnės karantino sąlygos. ES žaliasis sertifikatas bus naudojamas duomenų apsikeitimui tarp ES šalių.

D. Vilytė teigė, kad ES žaliasis sertifikatas bus naudojamas keliaujant tarp ES valstybių.

„Kiekviena ES valstybė nustatys savo taisykles, kada jie taikys tą „žalumą“, – teigė Registrų centro atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jos, žaliąjį sertifikatą bus galima gauti E. sveikatos puslapyje, pas šeimos gydytoją arba mobilioje aplikacijoje.

Duomenys turi būti E. sveikatos sistemoje

Galimybių pasą galės gauti visi Lietuvos piliečiai nuo 16 metų. Šis dokumentas bus susietas su E. sveikatos sistema. Tai reiškia, kad Galimybių pasą galima turėti tik tais atvejais, kai duomenys apie vakcinavimą, persirgimą ar testo rezultatą yra E. sveikatos sistemoje, t. y. juos suvedė Lietuvos sveikatos priežiūros specialistai. Asmenims iki 16 metų, norintiems naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis, pakaks pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Vakcinoms – skirtingi algoritmai

Vakcinoms „Comirnaty“ (gamintojas „BioNTech“ ir „Pfizer“) ir „Moderna“ (gamintojas „Moderna“) būtinos 2 vakcinų dozės. Pasiskiepijus šiomis vakcinomis Galimybių pasą galima bus gauti praėjus 1 savaitei po antrosios vakcinos dozės suleidimo. „Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“) ir „Vaxzevria“ (gamintojas „AstraZeneca“) vakciną gavusiems asmenims Galimybių pasą bus galima gauti praėjus 4 savaitėms po vakcinos suleidimo. Svarbu: „Vaxzevria“ vakcina pasiskiepijusiems dar būtinas antrasis skiepas, kurį reikės gauti ne ilgiau kaip per 12 savaičių po pirmosios dozės suleidimo.

REKLAMA

Sąlygos persirgusiems COVID-19

Persirgusiems COVID-19 žmonėms koronaviruso diagnozė turės būti patvirtinta remiantis teigiamu PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu. Tam, kad būtų galima naudotis Galimybių pasu, nuo šio teigiamo tyrimo rezultato turi būti praėję ne daugiau kaip 180 dienų, o saviizoliacijos terminas turi būti pasibaigęs. Jeigu žmogus persirgo COVID-19, tačiau nesikreipė į šeimos gydytoją, E. sveikatos sistemoje esančioje jo ligos istorijoje persirgimo faktas nebus užfiksuotas. Tokiu atveju asmuo turėtų susisiekti su savo šeimos gydytoju, kad šis duomenis apie persirgimą įvestų į E. sveikatos sistemą.

Galimybių paso statusą reikės atnaujinti kas 7 dienas

Tiek pasiskiepijusiems, tiek persirgusiems Galimybių paso statusą (QR kodą) reikės atsinaujinti kas 7 dienas, kadangi galimybė susirgti išlieka tiek persirgus koronavirusu, tiek pasiskiepijus. Vakcinuotiems ar persirgusiems asmenims specialiai sukurtame interneto puslapyje per elektroninius valdžios vartus kas 7 dienas reikės suvesti asmens autentifikavimo duomenis ir kaskart išsisaugoti suteiktą QR kodą telefone ar kompiuteryje.

REKLAMA

Testai galios 24 valandas

Galimybių pasą bus galima gauti ir atlikus testą. Testas galios 24 valandas, skaičiuojant nuo ėminio paėmimo momento, t. y. nuo testo atlikimo, bet ne nuo testo rezultatų įvedimo į E. sveikatos sistemą. Todėl, pavyzdžiui, vakare į koncertą norintys nuvykti asmenys turėtų tinkamai suplanuoti savo laiką, kad testavimo nepasiliktų paskutinei akimirkai. Galimybių pasui gauti rekomenduojama naudotis greitaisiais antigenų testais, kadangi jų rezultatai yra gaunami operatyviausiai. Registruotis testui reikės telefonu 1808 arba internetu 1808.lt. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaičiavimais, birželio pradžioje beveik 1,5 mln. gyventojų jau galės naudotis Galimybių pasu be testavimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Testavimas – savivaldybių mobiliuosiuose punktuose

COVID-19 testą bus galima atlikti savivaldybių mobiliuosiuose punktuose arba kitose savivaldybių nustatytose testavimosi vietose, pvz., specialiuose punktuose ir kitur. Ten atliekamas testas bus nemokamas. Taip pat gyventojai galės ir savo lėšomis pasidaryti testus privačiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose.

Antikūnų testas kol kas nesuteikia galimybės gauti Galimybių pasą

Šiuo metu antikūnų testo rezultatas nesuteikia galimybių naudotis Galimybių paso lengvatomis, nes nėra apibrėžti kriterijai, kokie antikūnų rodikliai turėtų būti traktuojami kaip pakankami. Tai planuojama padaryti ateityje.

REKLAMA

Galimybių pasas skirtas naudoti šalies viduje

Galimybių pasas neatveria galimybės keliauti – jis skirtas ekonominėms veikloms šalies viduje atlaisvinti. Kelionėms tarp ES šalių skirtas ES žaliasis sertifikatas, kuris šiuo metu dar kuriamas ES mastu. Šių dviejų dokumentų sąlygos yra skirtingos: skiriasi galiojimo terminai ir gavimo kriterijai.

Galimybių pasas taip pat nepanaikina būtinybės izoliuotis grįžus iš užsienio: pagal šiuo metu galiojančius reikalavimus, iš užsienio valstybių į Lietuvą grįžę nevakcinuoti žmonės turės izoliuotis. Jie galės naudotis Galimybių pasu tik pasibaigus saviizoliacijos terminui. Iš užsienio valstybių į Lietuvą grįžusiems žmonėms, vakcinuotiems visomis reikiamomis dozėmis, saviizoliacija netaikoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų