Lietuvos premjeras mano, kad būtų kur kas saugiau, jei Ignalinos atominė elektrinė dirbtų iki 2012 metų vidurio, kai bus išnaudotas reaktoriaus rezervas, o ne uždaryti ją 2009-ųjų pabaigoje. Jis viliasi, kad su Europos Komisija bus rasta būdų, kaip nepažeidžiant įsipareigojimų pratęsti reaktoriaus darbą.
"Viena iš mūsų ekspertų hipotezių yra ta, kad antrasis blokas, kuris yra kiek skirtingas ir pagal kanalų kokybę, ir naujesnis už pirmąjį reaktorių, pagal dabartinę situaciją jis galėtų veikti iki 2012 metų vidurio, nekeičiant kanalų. Ir atominės energetikos ekspertai sako, kad saugiau jiems leisti užbaigti darbą nei uždaryti iš karto", - trečiadienį žurnalistams sakė G.Kirkilas.
Kita labai rimta priežastis, anot jo, yra ta, kad Vokietijos kompanija, kuri Ignalinos jėgainėje įrengia atliekų saugojimo aikštelę, nespėja laiku vykdyti savo įsipareigojimų.
Pasak G.Kirkilo, labai svarbu, kad Lietuvai pavyko užmegzti dialogą su EK, kuri ilgą laiką nenorėjo šiuo klausimu net kalbėti, motyvuodama tuo, kad įsipareigojimai nekeičiami: "Dabar yra visiškai kita situacija, ir ji palanki tam dialogui".
"Dabar Europos Komisija mato, kad mūsų sprendimai ir planai yra realūs. Klausimas šiandien keliamas kitaip - mes sakome, kad turime labai aiškų planą ir mums reikia užpildyti tą sunkiausią laikotarpį", - kalbėjo G.Kirkilas.
Jis sakė esąs įsitikinęs, kad 2012 metais Lietuva jau galėtų turėti tiltus į Lenkiją ir Švediją, kurie būtų alternatyvus kelias importuoti elektros energiją. Dar po kelerių metų šalis pastatytų ir naują atominę jėgainę.
"Taigi mes galime tikėtis, kad esant palankioms sąlygoms, po 2-3 metų turėsime realią alternatyvą, taip pat statysime naują atominę elektrinę. Visi argumentai yra mūsų pusėje, įskaitant ir techninius, vienas iš jų - kad uždarymas leidžiant pilnai išdeginti visus kuro kanalus yra saugesnis", - sakė premjeras.
Jo teigimu, pratęsiant Ignalinos AE veiklą, EK nebūtinai reikėtų priimti teisinius aktus.
"ES narių nepritarimai (uždarymui - BNS) arba bent neprieštaravimai - Europos Komisija gali tą padaryti. Kiek kalbamės, bent jau 7 šalys, kurios dalyvavo Prahos konferencijoje, pritaria, manau, kad ir kitą pusmetį ES pirmininkausianti Prancūzija pritars, galbūt išskyrus Austriją ir Airiją, kurios turi priėmusios specifinius sprendimus dėl atominės energetikos. Nemanau, kitos narės labai prieštarautų", - tikino G.Kirkilas.
Pagal ES stojimo sutartį vienintelį veikiantį Ignalinos AE reaktorių Lietuva turi uždaryti 2009 metų pabaigoje. Pirmasis reaktorius uždarytas paskutinę 2004 metų dieną.