Epidemiologai ragina negaišti laiko: pajutote Covid-19 simptomus – atlikite tyrimą

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai (NVSC), jiems talkinantys savanoriai, atliekantys epidemiologinę diagnostiką, pastebi, kad žmonės neretai, nepaisant jaučiamų koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų, delsia registruotis tyrimui. Įvertinus, kad žmogus kitą gali užkrėsti kelias dienas iki simptomų atsiradimo, dėl delsimo tirtis mažėja ir didelės rizikos sąlytį turėjusių žmonių izoliavimo nauda. 

Pastaruoju metu specialistai stebi tendencijas, kad neretai žmonės, net ir jausdami COVID-19 ligai būdingus simptomus, kaip išsiaiškinama epidemiologinio tyrimo metu, nesiregistruoja tyrimui iškart, laukia ir tris ar keturias dienas. Tuomet seka laikas, per kurį žmogus dar laukia laboratorinio tyrimo atsakymo. 

„Tokiais atvejais, jei žmogui patvirtinama infekcija, atsitinka taip, jog tas nuo simptomų pajautimo iki tyrimo atlikimo laikas jau yra sugaištas. Paprastai tariant, tai reiškia, kad ir sąlytį su užsikrėtusiuoju turėję žmonės, įvertinus to žmogaus, kuriam patvirtinta COVID-19 užkrečiamąjį periodą, yra nustatomi per vėlai. Jie būtų nustatyti ir izoliuoti anksčiau, jei žmogus būtų tyrimą atlikęs anksčiau.

Tad, savo ruožtu, skatiname žmones, kurie jaučia simptomus, iškart registruotis tyrimui, kad, jei jau atsitiko taip, kad sergate, greičiau būtų galima nutraukti viruso plitimo grandinę“, – sako Rolanda Lingienė. 

NVSC primena, kad izoliuotis 14-lika dienų privalo visi, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį, t. y. su užsikrėtusiuoju bendravo ilgiau kaip 15 min. mažesniu nei 2 m atstumu, turėjo tiesioginį sąlytį su jo kūno skysčiais, turėjo tiesioginį fizinį sąlytį (pavyzdžiui, rankos spaudimą). 

Dienos, kai asmuo gali užkrėsti kitus (t. y. platina virusą) ir kuriomis sąlytis gali būti laikomas didelės rizikos, skaičiuojamos taip: 

· Jeigu asmuo turi simptomus – 72 val. iki simptomų atsiradimo pradžios ir 10 dienų po simptomų atsiradimo pradžios. 

REKLAMA

· Jeigu neturi simptomų – 72 val. iki tepinėlio, kuris buvo teigiamas, paėmimo ir 10 dienų po tepinėlio paėmimo. 

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.


Rašyti komentarą...
O
Ot
2021-01-15 09:54:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pasakos kuo greičiau pasitikrinti.... Ar tai užtikrina bent viena savivaldybė Lietuvoj,ar segantis žmogus turi galimybes nuvykti iki patikros punko pasitikrinti ,kur teikiama tokia kasdien reikalinga informacija? Ligonis mėtomas nuo šeimos gydytojo iki patikros punkto kaip karšta bulvė. Kodėl apie tai Nekalba ponas Dulkys?
Atsakyti
0

Romas
2021-01-16 22:43:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
Covid-19 simptomai labai panašūs į kitų infekcijų. Tai kodėl neuždraudžia viešos slopinamųjų (prieš skausmą,ligos požymius ir t.t.) reklamos. Ką veikia valstybės vaistų kontrolė ?! Ar imuninės sistemos reakcijų adekvatumas neaktualus? Kiek dar žmonių atsidurs ligoninėse,mirs? Kur sveiko gyvenimo būdo (tinkamas fizinis krūvis+ pilnavertė mityba) reklama?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų