REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien Seimas toliau svarstė projektą – įsteigti naują Energetikos ministeriją – ir jos įkūrimui pritarė. Už balsavo 77, prieš  42, susilaikė 1. Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius ir kiti projekto šalininkai aiškina tai būtinybe atsakyti į energetinius iššūkius, su kuriais susidurs valstybė. Oponentų neįtikina Vyriausybės teiginiai, kad tai nieko valstybei nekainuos.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė: Energetikos ministerijos kūrimas papildomai nekainuos


Konservatoriaus A. Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė, paskelbusi totalinio taupymo vajų, ir toliau tvirtina, kad Energetikos ministerijos steigimas valstybės biudžetui papildomų išlaidų nekainuos. „Palyginus su Gedimino Kirkilo Vyriausybės pateiktu 2009 m. biudžeto projektu, asignavimų išlaidos Ūkio ministerijai patvirtintame 2009 m. biudžete sumažintos beveik 75 mln. litų. Visos būsimos Energetikos ministerijos išlaidos bus finansuojamos iš dabartinės Ūkio ministerijos lėšų, atitinkamai sumažinus Ūkio ministerijos  asignavimus“, – teigiama Vyriausybės pranešime.

REKLAMA

Pranešime pažymima,  kad G. Kirkilo Vyriausybės pateiktame 2009 m. biudžeto projekte Ūkio ministerijai buvo numatyta 1 mlrd. 116 mln. litų asignavimų išlaidų. Tuo tarpu A. Kubiliaus Vyriausybės patobulintame ir Seimo patvirtintame 2009 m. biudžete Ūkio ministerijai numatyta (įskaitant asignavimus steigiamai Energetikos ministerijai) 1 mlrd. 41 mln. litų asignavimų. Todėl Energetikos ministerijos įkūrimui ir jos veiklai finansuoti iš valstybės biudžeto papildomos lėšos nebus skiriamos. Energetikos ministerijai nebus skiriama ir papildomų valstybės tarnybos etatų. Ministerija bus kuriama atitinkamai sumažinant Ūkio ministerijos etatus.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras A. Kubilius teigia, kad bus netgi sutaupyta pinigų. „Tiek visas energetikos sektorius, tiek atskiros didžiosios energetikos bendrovės, kuriose valstybė yra akcininkė, reikalauja žymiai geresnio valdymo nei iki šiol. Ankstesnės Vyriausybės vadovaujama Ūkio ministerija iki šiol neefektyviai gynė visuomenės interesus, ypač mažesnių elektros energijos kainų vartotojams poreikį. Energetikos ministerijos įkūrimas leis efektyviau reguliuoti energetikos sektoriaus monopolistus ir taip ne tik papildomai nekainuos, bet dar padės sutaupyti milijonus mokesčių mokėtojų lėšų“, – teigė premjeras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak premjero, per artimiausius metus kylantys dideli iššūkiai energetikos srityje iš valstybės reikalauja efektyvaus institucinio mechanizmo jiems spręsti. Todėl Energetikos ministerijos įkūrimas leis pradėti spartaus ir didelės apimties daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimo (šiltinimo) programą, užtikrinti žymiai greitesnį strateginių energetikos projektų (naujos atominės elektrinės, elektros tiltų į Lenkiją ir Švediją, įsijungimo į UCTE sistemą) įgyvendinimą.

Per artimiausius metus taip pat numatyta pasirengti ir strateginių gamtinių dujų infrastruktūros projektų realizavimui – dujotiekio į Lenkiją tiesimui bei suskystintų dujų terminalo statybai.  

REKLAMA

Andrius Kubilius, atmesdamas oponentų kritiką, taip pat pareiškė, kad ligi šiol Ūkio ministeriją valdė energetikai, o dabar energetiką turi valdyti valstybė. Taip jis reagavo į Darbo partijos atstovo, buvusio ūkio ministro Kęstučio Daukšio kritiką, pridurdamas, kad K. Daukšys, kuris „labai nervuojasi“, taip pat greičiausiai buvo valdomas energetikų.

Jam antrinęs konservatorius Saulius Pečeliūnas sakė, kad šiuo metu Energetikos ministerija iš esmės yra „Leo LT“. „Jūs norite, kad taip ir būtų, kad ir toliau energetiką valdytų „gudrūs berniukai“.



Opozicija: nebuvo atvejo, kad skaidant ministeriją nebūtų papildomų išlaidų

REKLAMA

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis portalui „Balsas.lt“ sakė, kad jam manipuliavimas minėtais skaičiais primena viešųjų ryšių akciją. „Dar nežinau nė vieno atvejo, kad darant iš vienos ministerijos dvi neprireiktų papildomų pinigų. Jau vien ministras bus naujas ir atlyginimo jam reikės. Reikės sekretorės ir patarėjų“, – aiškino socdemas.

Pasak Z. Balčyčio, Ūkio ministerija administruoja projektus, kur sukasi milijardai, ir vieno ar kito projekto sumažinimas, minint kelias dešimtis milijonų litų, nieko nesutaupys. „Manau, netrukus bus galima ir praktiškai parodyti, kad papildomų lėšų reikės“, – tikino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Z. Balčytis teigia, kad daugelis Europos šalių nuėjo priešingu keliu, prijungiant nieko daug nevaldančią Ūkio ar atitinkamą ministeriją prie susisiekimo, ekonomikos ar kitos institucijos.  „Juk pati Ūkio ministerija šiuo metu daug funkcijų neturi,  energetika yra privatizuota, įsteigiant bendrovę „Leo LT“. Konservatoriai nieko nekalba apie tai, kad ką nors keistų, grąžintų energetikos kontrolę atgal ar pan., tad čia yra tik siekis energetiką valdyti politiškai. Reikia tiesiog paskirti savus žmones“, – įsitikinęs Z. Balčytis.

REKLAMA

Kita socialdemokratė Birutė Vėsaitė ypač prašė atsiminti, jog reikės dar sumokėti išeitines pašalpas ir kompensacijas už neišnaudotas atostogas. Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Julius Veselka abejojo ir ministerijos steigimo tikslingumu. „Juk be energetikos Ūkio ministerija nelabai turi ir ką veikti. Tai kas dabar trukdo ministrui dirbti. Tai kad jūsų ministras (Dainius Kreivys – „Balsas.lt“) yra politikų trintukas.“

Po balsavimo replikavęs „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos lyderis Valentinas Mazuronis teigė, kad po S. Pečeliūno ir premjero pasisakymų Dainius  Kreivys turėtų atsistatydinti, nes jam išreikštas nepasitikėjimas.

REKLAMA

Kartą jau įstrigo


Seime Energetikos ministerijos steigimas įstrigo prieš kalėdines atostogas –  nuspręsta atidėti šio klausimo svarstymą. Nors ministerijos įsteigimas numatytas Vyriausybės programoje, viena iš valdančiosios koalicijos partnerių – Tautos prisikėlimo partija (TPP) – vieningai balsavo už klausimo išbraukimą iš darbotvarkės.

Tuomet  už jo išbraukimą balsavo 64, prieš – 36, 14 susilaikė.  Pasiūlymą atidėti sprendimą dėl naujos ministerijos įkūrimo Tautos prisikėlimo partijos frakcijos vardu pateikė Laimontas Dinius. Jam pritarė ir dalis Seimo narių, ragindami neskubėti ir rimčiau apsvarstyti šį žingsnį, kuris pareikalaus papildomų valstybės lėšų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet pasirodė žinių, kad TPP tokiu būdu „atkeršijo“ partneriams, kad šie prieš tai balsavo už kito klausimo – dėl Vytauto Greičiaus atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko pareigų – išbraukimą iš posėdžio darbotvarkės.

Pirmadienį kalbintas TPP narys Saulius Stoma sakė portalui „Balsas.lt“ manąs, kad  ministerija vis dėlto turėtų būti įsteigta.

Dar spalio pabaigoje prezidentas V. Adamkus sakė tam pritarsiantis tik tuo atveju, jeigu tai iš esmės pagerintų valdymą šioje srityje, naujos institucijos veikla nedidintų valstybės išlaidų ir nedidėtų biurokratinis aparatas.

Pagal koalicijos partnerių susitarimus būsimajai ministerijai turėtų vadovauti konservatorių atstovas. Kandidatas į energetikos ministrus – įmonės „Doclogix“ direktorius Arvydas Sekmokas, kartu su premjeru A. Kubiliumi jis įkūręs Žinių ekonomikos forumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų