Ekspertai pateikė karantino apribojimo scenarijus: aiškėja, kaip gyventume mažėjant atvejų skaičiui

Nepriklausomų ekspertų patariamosios tarybos COVID-19 valdymo susitikime prof. Ramunė Kalėdienė ir prof. Mindaugas Stankūnas pristatė pasiūlymus dėl keturių karantino apribojimo scenarijų, jų metu taikomas priemones bei socialinių palaikymo burbulų kūrimo principus kiekvienam karantino scenarijui.  

Socialinis palaikymo burbulas – vieno asmens namų ūkio bendravimas su kitu namų ūkiu, siekiant suteikti emocinę ir praktinę pagalbą didesnį izoliacijos stresą patiriantiems žmonėms.

Keturi scenarijai paremti naujų atvejų skaičiumi 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų:

Scenarijus A. Pasiekus mažiau, kaip 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, teigiamų testų daliai neviršijant 4 proc., ir turint efektyvią testavimo bei kontaktų atsekimo sistemą, galimas daugumos ribojimų atšaukimas.

Tokio scenarijaus atveju ribojimų šalies viduje praktiškai neliktų. Tam tikrose vietose būtų reguliuojami lankytojų srautai, kontroliuojamas atvykimas ir išvykimas iš šalies.

Scenarijus B. Pasiekus 25-100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, galimas perėjimas iš nacionalinių ribojimų keitimas lokaliais; karantinas taikomas labiausiai plitimą skatinančioms veikloms.

Būtų draudžiami daugiau negu trijų namų ūkių kontaktai, aukštojo mokslo užsiėmimai vyktų nuotoliniu būdu. Bendrasis ugdymas visuotinai ribojamas nebūtų, išliktų lokalių ribojimų galimybė. Parduotuvėse ir kitose prekybos vietose – ribojami pirkėjų srautai ir taikomi specialieji paslaugų teikimo reikalavimai mažinant užsikrėtimo riziką.

Scenarijus C. Atvejų skaičiui viršijant 100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, intensyvinamos testavimo ir kontaktų atsekimo priemonės, galioja nacionalinio lygio apribojimai; stipresnės karantino priemonės taikomos labiausiai plitimą skatinančioms veikloms.

Draudžiami žmonių susibūrimai, namų ūkių kontaktai ribojami iki 2. Maitinimo įstaigos galėtų tiekti maistą tik išsinešimui, o parduotuvėms būtų skiriamas didesnis dėmesys.

REKLAMA

Scenarijus D. Atvejų skaičiui viršijant 500 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, ir kai pasiekiamas toks infekcijos išplitimo lygis, kuomet nebeįmanoma esamais sveikatos priežiūros sistemos infrastruktūros ir žmogiškaisiais ištekliais užtikrinti COVID-19 liga sergančiųjų gydymo, reikia taikyti griežčiausias ribojimo priemones.

Ribojimai tokie patys, kokie taikomi nuo gruodžio pabaigos iki vasario pradžios. 

Socialinių burbulų modelis

Ekspertai tikina, kad Covid-19 atvejų pikas turėjo būti pasiektas gruodžio 27 – sausio 3 d., todėl dabar situacija turėtų gerėti. Dėl to Vyriausybei pasiūlyta „pradėti svarstyti socialinių burbulų taikymo galimybes Lietuvoje. • Socialinio burbulo diegimo etapus susieti su epidemiologine situacija ir parengtais karantino lygiais.“

Palaikymo burbulas – vieno asmens namų ūkio bendravimas su kitu namų ūkiu, siekiant suteikti emocinę ir praktinę pagalbą didesnį izoliacijos stresą patiriantiems žmonėms.

• Palaikymo burbulą gali sudaryti:

– namų ūkiai, kuriuose yra tik vienas žmogus arba tik vienas suaugęs žmogus ; – namų ūkiai, kuriuose yra neįgalus nepilnametis arba nuolatinės priežiūros dėl negalios reikalaujantis suaugęs.

• Palaikymo burbulo sąlygas atitinkantys namų ūkiai gali palaikyti artimus kontaktus dar su vienu pasirinktu namų ūkiu, nepriklausomai nuo to, kokio dydžio yra pasirinktas namų ūkis.

• Abu palaikymo burbulą sudarantys namų ūkiai įsipareigoja daugiau neturėti jokių artimų kontaktų už burbulo ribų (pvz. buvimo darbo vietoje nenuotoliniu būdu).

• Jeigu palaikymo burbulas sudaromas su rizikos grupės žmogumi, papildomai rekomenduotina dėvėti kaukes, palaikyti 2 metrų atstumą, vėdinti patalpas (bent 1 kartą per valandą), kuriose vyksta sustikimai.

Dviejų namų ūkių burbulas. Siūlomas taikyti esant C scenarijui.

• Dviejų namų ūkių socialinis burbulas apima dviejų namų ūkių bendravimą tarpusavyje.

• Maksimalus dviejų namų ūkių burbule dalyvaujančių asmenų skaičius yra 10.

• Dviejų namų ūkių socialiniame burbule dalyvaujantys asmenys įsipareigoja daugiau neturėti jokių artimų kontaktų už burbulo ribų (pvz. buvimo darbo vietoje nenuotoliniu būdu).

REKLAMA

• Jeigu burbule yra rizikos grupės žmonės, tai papildomai rekomenduotina dėvėti kaukes, palaikyti 2 metrų atstumą, vėdinti patalpas (bent 1 kartą per valandą), kuriose vyksta sustikimai.

• Norint pakeisti burbulo sudėtį, tai jo nariai įsipareigoja ne mažiau nei 10 dienų neturėti jokių artimų kontaktų su burbulo nariais ar už jos ribų

Trijų namų ūkių burbulas. Siūlomas taikyti esant B scenarijui.

• Trijų namų ūkių socialinis burbulas apima trijų namų ūkių bendravimą tarpusavyje.

• Maksimalus trijų namų ūkių burbule dalyvaujančių asmenų skaičius yra 15.

• Trijų namų ūkių socialiniame burbule dalyvaujantys asmenys įsipareigoja daugiau neturėti jokių artimų kontaktų už burbulo ribų (pvz. buvimo darbo vietoje nenuotoliniu būdu).

• Jeigu burbule yra rizikos grupės žmonės, tai papildomai rekomenduotina dėvėti kaukes, palaikyti 2 metrų atstumą, vėdinti patalpas (bent 1 kartą per valandą), kuriose vyksta sustikimai.

• Norint pakeisti burbulo sudėtį, tai jo nariai įsipareigoja ne mažiau nei 10 dienų neturėti jokių artimų kontaktų su burbulo nariais ar už jos ribų.

Karantinas – nuo gruodžio 16

Nuo gruodžio 16-osios, trečiadienio, Lietuvoje įsigaliojo pratęstas griežtesnis karantinas. Jo metu ribojamas gyventojų judėjimas, prekybos vietų veikla, paslaugų teikimas, o ugdymas mokyklose vykdomas tik nuotoliniu būdu.

Vyriausybė pratęsė karantiną iki sausio 31 dienos 24 val.

Judėjimas – tik esant būtinybei

Sugriežtinus karantiną, gyventojams draudžiama keliauti be tikslo. Palikti gyvenamąją vietą nuo gruodžio 16 d. iki sausio 31 d. 24 val. galima tik išskirtiniais atvejais. 

Išimtys numatomos vykstant į darbą, prekybos vietą, nuosavą nekilnojamojo turto objektą, laidotuves. Taip pat judėti gali asmenys, vykstantys į ar iš oro uostų, jūrų uostų, autobusų stočių.

Taip pat leidžiama vykti dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų arba objektyviai pagrįstų priežasčių, kai vykti yra neišvengiamai būtina. Gyventojai gali vykti prižiūrėti sergančių ar savimi pasirūpinti negalinčių asmenų.

REKLAMA

Galiausiai gyventojams paliekama laisvė pasivaikščioti atvirose vietose. Atvirose erdvėse gali būti vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariai arba ne didesnės nei dviejų asmenų grupės. Namų ūkis – asmenys, gyvenantis vienuose namuose.

Mažiau kontaktinių paslaugų

Karantino metu draudžiama teikti kontaktines paslaugas. Tarp jų – grožio ir kitos paslaugos, kurių metu būtinas ilgesnis nei 15 min kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo.

Išimtys numatomos reabilitacijos ir kitoms būtinosioms medicininės pagalbos paslaugoms, psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugoms. Lengvaisiais automobiliais leidžiama teikti keleivių pavėžėjimo ir taksi paslaugas už atlygį ir pagal užsakymą.

Taip pat paslaugas leidžiama teikti advokatams bei galima teikti finansines paslaugas, kai tai neįmanoma nuotoliniu būdu.

Paslaugų, kurios nėra draudžiamos, teikimo vietose turi būti užtikrinamas 10 kv. m paslaugos teikimo plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo ir užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos sąlygos.

Draudžiama apgyvendinimo paslaugoms skitas patalpas nuomoti, subnuomoti ar naudoti privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams.

Tiesa, leidžiama teikti apgyvendinimo paslaugas, kai viename kambaryje gyvena ne daugiau nei vienos šeimos ar vieno namų ūkio gyventojai.


Rašyti komentarą...
Ingrida
2021-01-05 09:51:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar čia tie patys,kurie pavasarį skelbė ,,burbulus," apie ,, suvaldymą"", o dabar - buria iš kavos tirščių?
Atsakyti
-3

P
Panda
2021-01-06 16:13:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nu ir kam galėjo šauti į galvą tas burbuliavimasis. Ar tas kas rašė, bent pats suprato ką rašo, ar jau tupi burbule.
Atsakyti
0

T
Tomas
2021-01-07 09:52:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar neatrodo,kad tuos ,,mokslininkus"jau korona stipriai veikia,visai nusiburbulavo,kad tik į kišenę daugiau įplaukų būtų,darosi gėdą kaip ir vyskupų konferencija,kuri,ačiū dievui,suprato,kad ne į tas roges pataikė.Pinigai,pinigai,pinigai...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų