Europos Komisija ragina Europos Sąjungos (ES) nares iki 2012 metų priimti teisės aktus, ginančius žmones nuo žalingo tabako dūmų poveikio.
Europos Komisija patvirtintoje rekomendacijoje valstybės narės raginamos per trejus metus priimti ir įgyvendinti teisės aktus, kuriais piliečiai būtų visapusiškai ginami nuo tabako dūmų poveikio uždarose viešosiose vietose, darbovietėse ir visuomeniniame transporte, griežtinti draudžiamuosius teisės aktus pagalbinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, vaikų apsaugos, pastangų mesti rūkyti rėmimo ir įspėjamojo rūkalų pakuočių ženklinimo priemonėmis, taip pat stiprinti bendradarbiavimą sukuriant nacionalinių tabako kontrolės informacinių centrų tinklą.
Anot Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų, tam tikros neigiamo pasyviojo rūkymo poveikio sveikatai mažinimo taisyklės galioja visose ES narėse. Tačiau skiriasi šių taisyklių pobūdis ir taikymo sritis. Šiuo metu visapusiška apsauga nuo tabako dūmų poveikio užtikrinama dešimtyje valstybių narių.
Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje visiškai uždrausta rūkyti visose uždarose viešosiose vietose ir visose darbovietėse, taip pat baruose ir restoranuose. 2010 m. birželio mėnesį panašus draudimas įsigalios Bulgarijoje.
Italijoje, Maltoje, Švedijoje, Latvijoje, Suomijoje, Slovėnijoje, Prancūzijoje ir Nyderlanduose priimti draudimo rūkyti teisės aktai, kuriuose nurodyta, kad rūkyti galima tik specialiose uždarose patalpose.
Lietuvoje 2007 metais įsigaliojo draudimas rūkyti baruose, restoranuose, kavinėse, diskotekose ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose.
"Eurobarometro" apklausos duomenimis, draudimo rūkyti politika tampa vis populiaresnė - 84 proc. Europos gyventojų remia draudimą rūkyti kabinetuose ir kitose uždarose darbo patalpose, 77 proc. pritaria draudimui rūkyti restoranuose, o 61 proc. - baruose ir užeigose.
ES, kaip ir visame pasaulyje, rūkymas yra dažniausia priešlaikinės mirties ir ligų priežastis. Statistikos duomenimis, 2002 m. 25-iose ES valstybėse nuo tabako dūmų sukeltų ligų iš viso mirė apie 79 tūkst. suaugusiųjų, iš jų - 19 tūkst. nerūkančiųjų, apie 72 tūkst. asmenų tabako poveikį patirdavo namuose, 7,3 tūkst. - darbe.