Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulis su nekantrumu laukia mokslininkų išvadų apie naująją koronaviruso omikron atmainą, kiek ji sparčiau plinta ir ar jos sukeliama liga dažniau gali baigtis mirtimi.

Pasaulis su nekantrumu laukia mokslininkų išvadų apie naująją koronaviruso omikron atmainą, kiek ji sparčiau plinta ir ar jos sukeliama liga dažniau gali baigtis mirtimi.

REKLAMA

Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius savo socialinio tinklo paskyroje rašė:

Kalėdų senelis šiais metais panašu dovanų atnešė virusui. Dar lieka daug neatsakytų klausimų, bet kol kas visi nauji pasirodantys duomenys rodo, kad omikron plinta greičiau nei delta ir vakcinos prieš ją yra mažiau efektyvios. Tam tikra paguoda, kad virusas dabar plinta Jungtinėje Karalystėje, kurios mokslininkų COVID-19 tyrimai yra patys patikimiausi. Tai į likusius klausimus: koks vakcinų efektyvumas populiacijoje ir koks simptomų sunkumas tikėtina greitai turėsim patikimus atsakymus.

Kol kas panašu, kad vakcinos vis tiek suteiks apsaugą nuo sunkios ligos formos ir mirties ir kad stiprinančioji dozė turėtų tą apsaugą sustiprinti. Geriausias variantas būtų jeigu paaiškėtų, kad po trečios dozės apsauga nuo omikron yra tokia pati kaip buvo antros dozės apsauga nuo delta [3].

REKLAMA

Deja Pietų Afrikos tyrimas [2] rodo, kad omikron "geriau" "pabėga" nuo vakcinos nei beta. Vakcinų efektyvumas prieš beta yra mažesnis [4]. Pvz. efektyvumas nuo susirgimo simptomatine forma studijoje yra 50%, palyginus su 80-90% nuo delta ir alfa. Svarbu kad nuo sunkios ligos vakcinų efektyvumas prieš betą vis tiek yra gana aukštas: apie 90%.

Tai galima tikėtis, kad vakcinos prastai saugos nuo užsikrėtimo: efektyvumas bus apie 50% ir mažiau ir efektyvumas nuo sunkios formos ir nuo mirties sumažės 10-20%. Taip pat tikėtina, kad labai svarbus bus laikas nuo paskutinės dozės, ty efektyvumas kris greičiau nei stebime kas vyskta su delta. Čia mano asmeninis spėjimas. Jeigu tai pasitvirtins tai labiausiai apsaugoti bus gavę trečią dozę. Trečia dozė pakelia antikūnų skaičių, daugiau antikūnų stipresnė apsauga. Natūralu kad neseniai persirgę irgi bus labiau apsaugoti, nes persirgimo efektas lygiai toks pat kaip ir stiprinančios dozės tik su kur kas didesnėm rizikom.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip omikron palies Lietuvą deja galima tik spėlioti. Spėju, kad omikron paplitimas labiau atsakys į klausimą tai kiek vis dėlto pas mus yra persirgusių. Kadangi stebime leidimąsi nuo delta bangos ir vyksta aktyvus skiepijimas trečia doze, tai tikėtina kad omikron bent jau artimiausiu metu neturėtų sukelti didelių problemų. Kita vertus dėl didesnio plitimo greičio banga labiausiai palies nevakcinuotus, o kadangi pas Lietuvoje daugiausia nevakcinuotų yra tarp mokyklinio amžiaus ir vyresnio amžiaus žmonių, tai galime turėti spalio mėnesio augimus, ty omikron pakartos tai ką padarė delta su likusiais neskiepytais. Dėl didesnio plitimo tai galimai įvyks greičiau, tai krizinė situacija truks trumpiau. Vėl gi čia mano spėjimas, kaip viskas vyks pamatysim. Visiems norintiems apsisaugoti trečia dozė yra vienintelis variantas. O tie kurie nenori saugotis, tai laikykitės ten.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų