• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiosios Britanijos teismas panaikino kalėjimo iki gyvos galvos nuosprendį lietuvei, kuri buvo nuteista už tai, jog uždusino savo naujagimį sūnų Freizerburgo mieste Škotijoje. 

Didžiosios Britanijos teismas panaikino kalėjimo iki gyvos galvos nuosprendį lietuvei, kuri buvo nuteista už tai, jog uždusino savo naujagimį sūnų Freizerburgo mieste Škotijoje. 

REKLAMA

Kaip skelbia šalies spauda, 38 metų moteris 2011 metais buvo nuteista kalėti iki gyvos galvos (už grotų ji turėtų praleisti mažiausiai 15 metų) po to, kai teismas pripažino ją kalta ankstesniais metais nužudžius vos prieš kelias valandas gimusį sūnų. Motina berniukui ant veido uždėjo maistinės plėvelės ir šis užduso. 

Vėliau paaiškėjo, kad ji Lietuvoje 2009 metais nužudė kitą savo naujagimę dukrą ir vėliau su vyru ir trimis vaikais persikėlė į Škotiją. 

Dabar apeliacinės instancijos teismas panaikino nuosprendį lietuvei, kuri, kaip nustatyta, buvo patyrusi prievartą ir traumą. 

REKLAMA
REKLAMA

Po apkaltinamojo nuosprendžio Škotijoje moteris buvo išduota Lietuvai ir nuteista dar 15-ai metų kalėjimo už dukters nužudymą. Vėliau ji buvo grąžinta į Škotiją atlikti bausmės iki gyvos galvos. 

REKLAMA

Tačiau Škotijos baudžiamųjų bylų peržiūros komisija, tirianti galimas teisingumo klaidas, bylą perdavė Edinburgo baudžiamųjų bylų apeliaciniam teismui. Apeliacinio teismo teisėjai panaikino lietuvei nuosprendį dėl nužudymo, tačiau suteikė prokuratūrai įgaliojimus pradėti naują baudžiamąjį persekiojimą. 

Teismas taip pat priėmė lietuvės prisipažinimą dėl teisiškai lengvesnio nusikaltimo (netyčinio vaiko nužudymo). Bylos duomenimis, ji 2010 m. balandžio 12 d., sūnaus gimimo dieną, bute Freizerburge ji laikė maistinės plėvelės gabalėlį ant berniuko burnos ar nosies ir jį uždusino. 

REKLAMA
REKLAMA

Skirtingai nei už tyčinį nužudymą, už netyčinį nužudymą neskiriama privaloma laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė. Teisėjas atidėjo nuosprendžio paskelbimą lietuvei iki kito mėnesio, kad būtų parengta speciali ataskaita. 

Moteriai gresia deportacija į Lietuvą. Atlikusi bausmę Škotijoje, ji bus deportuota į gimtinę atlikti 15 metų laisvės atėmimo bausmę už savo trijų dienų dukrelės nužudymą. 

„Abu kūdikiai gimė sveiki. Kiekvieno vaiko mirties priežastis buvo uždusimas, – teismui sakė prokuroras. – Paulius (sūnus – aut. past.) buvo uždusintas panaudojant maistinę plėvelę, uždėtą ant nosies ir burnos, o Paulina (dukra – aut. past.) nužudyta panaudojant plastikinį maišelį. Vėliau abu kūnai buvo paslėpti lagaminuose arba kelioniniuose krepšiuose.“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, lietuvės apeliacija dėl jos nuteisimo už nužudymą Škotijoje buvo grindžiama naujais įrodymais dėl jos psichinės būsenos sūnaus nužudymo metu, kurie paaiškėjo po su psichoterapeutu kalėjime. 

„Šių metų kovo 23 d. Apeliacinis teismas panaikino nuosprendį, motyvuodamas tuo, kad jos atsakomybė galėjo būti sumažinta, ir leido iš naujo nagrinėti bylą. Dabar kaltinamoji prisipažįsta nužudžiusi savo vaiką, nors ji neprisimena, kas įvyko. Kaltinamoji pusė sutinka su kaltės pripažinimu dėl nužudymo dėl sumažėjusios atsakomybės“, – Edinburgo teismui sakė prokuroras. 

REKLAMA

Teismui buvo nurodyta, kad moteriai buvo diagnozuotas potrauminio streso sutrikimas, kompleksinis potrauminio streso sutrikimas ir sumuštos moters sindromas. 

Prokuroras teismui pažymėjo, kad 2011 metais lietuvė neapskundė nei nuosprendžio, nei bausmės už sūnaus nužudymą. Tačiau jai atstovaujantys advokatai 2020 m. kreipėsi į Škotijos baudžiamųjų bylų peržiūrėjimo komisiją, motyvuodami tuo, kad gydytojai pateikė naujų įrodymų, patvirtinančių, jog ji turėjo būti nuteista už lengvesnį nusikaltimą. 

REKLAMA

Prokuroras teigė, kad moteris patyrė „sunkią vaikystę“, nes jos tėvas žuvo eismo įvykyje, o motina buvo alkoholikė. Pirmąjį vaiką ji pagimdė būdama 16 metų, o 2009 m. balandžio 6 d. nužudė savo dukrą. Lagamine paslėptas vaiko kūnelis buvo rastas vieno namo palėpėje Marijampolėje. 

2010 m. pradžioje, prieš pagimdydama sūnų, lietuvė persikėlė gyventi į Škotiją, prieš tai pasakiusi vyrui, kad nėštumą nutraukė. 

„Akušerių ir visos turimos medicininės informacijos duomenimis, berniukas buvo visiškai normalus ir sveikas. Kaltinamoji jį iš karto maitino krūtimi, kol jis ant krūtinės užmigo“, – teismui nurodė prokuroras. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau lietuvė išvyko iš ligoninės ignoruodama rekomendaciją, kad ją reikėtų perkelti į gimdyvių skyrių Aberdyne. Grįžusi namo ji nuėjo į miegamąjį ir uždarė duris. Vienas iš vaikų buvo už durų ir pamanęs, kad girdi kūdikio verksmą, įėjo į kambarį ir rado motiną laikančią didelį maistinės plėvelės ritinį. Atrodė, kad ji kažką vynioja ir liepė vaikui išeiti iš kambario. 

Kitoms lietuvėms ji neigė, kad turi naujagimį, ir šios kreipėsi į policiją. Pareigūnai negyvą vaiką rado plastikiniame maišelyje, įdėtame į krepšį ir padėtą už nereikalingų daiktų. 

REKLAMA

Pareigūnų apklausiama lietuvė neigė, kad neseniai gimdė. 

Vėliau Cornton Vale moterų kalėjime Stirlinge moteris reguliariai dalyvavo terapijos užsiėmimuose ir pradėjo pasakoti apie savo praeitį. Teismo psichologas daktaras  padarė išvadą, kad ji patyrė „chronišką ir plataus masto prievartą“. 

„Dr. Mahoney nurodė, kad kaltinamosios emocinio ryšio su nėštumais trūkumą, rodos, lėmė traumuojančios ir prievartinės aplinkybės ir įsitikinimas, kad ji negalės susidoroti su dar vienu nėštumu. Tai leido manyti, kad ji buvo depresyvios ir emociškai atsiskyrusios būsenos“, – teismui sakė prokuroras. 

Ją taip pat apžiūrėjęs teismo psichiatras konsultantas teigė, kad tuo metu, kai ji nužudė du naujagimius, jai pasireikė reikšmingi psichikos sutrikimo simptomai. 

Teismas nusprendė, kad moteris liks suimta iki nuosprendžio paskelbimo kitą mėnesį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų